Putin připustil hospodářské potíže, není to prý ale kritické

Ruská ekonomická situace je "skutečně obtížná, ale není kritická", uvedl prezident Vladimir Putin ve čtvrtečním poselství o stavu země. Připustil, že země musí počítat s delším obdobím nízkých cen ropy a plynu, které jsou hlavními položkami ruského vývozu, a že řada odvětví, například stavebnictví či automobilový a lehký průmysl, se ocitla v "rizikovém pásmu".
"Jestli nic nezměníme, projíme naše rezervy a ekonomika neporoste. Kvůli aktuálním problémům nelze ztrácet ze zřetele globální tendence. Vznikají nová obchodní uskupení, mění se rysy světové ekonomiky. Můžeme a musíme zaujmout místo mezi vůdci. Rusko nemá právo být zranitelné," prohlásil.
Vládu vybídl soustředit se na zlepšení situace státního rozpočtu, jehož schodek v příštím roce má být tříprocentní, jakož i na zlepšení podnikatelského ovzduší. Slíbil také v brzké době neměnit daňové podmínky pro podnikání a ulevit podnikatelům od "armády kontrolorů". Loni bylo podle prezidenta na 200 000 případů stíhání za ekonomické delikty, avšak jen 15 % z nich skončilo odsouzením. To prý svědčí o ničení podnikatelského ovzduší. Avšak podnikatelská svoboda by se podle šéfa státu měla stát ruskou odpovědí na západní sankce vůči Moskvě, uvalené loni za ruský podíl na ukrajinské krizi.
Putin navrhl o půl roku prodloužit "kapitálovou amnestii", umožňující návrat peněz z daňových rájů do Ruska. Až dosud tato možnost nebyla příliš využita, připustil prezident. Vinu za to přičetl přílišné složitosti byrokratických procedur a slabým zárukám beztrestnosti.
Zdroj: ČTK