Růst průmyslové výroby v Česku v říjnu zrychlil, stavebnictví naopak kleslo

Průmyslová výroba v ČR v říjnu meziročně vzrostla reálně o 3,8 %, po očištění o vliv počtu pracovních dnů vzrostla o 6,4 %. Ve srovnání s předchozím měsícem byla po vyloučení sezónních vlivů vyšší o 1,5 %. Stavební produkce v říjnu ale naopak klesla meziročně reálně o 1,3 %. Stavební úřady vydaly meziročně o 3,8 % více stavebních povolení a orientační hodnota těchto povolení vzrostla o 29,2 %. Čísla v pondělí zveřejnil Český statistický úřad.
K růstu průmyslu přispěl opět hlavně automobilový sektor, klesla naopak výroba elektřiny. Automobilový průmysl v říjnu meziročně vzrostl o 19 %. Vedle něj k růstu přispěla i výroba gumy, plastů a elektrických zařízení. Výroba v energetice se snížila o 12,6 %, pokles tedy zpomalil ze zářijových 18,6 %. Chemický průmysl klesl o 21 %.
Průmyslové podniky v říjnu nabíraly nové pracovníky. Ve firmách s 50 a více zaměstnanci se jejich počet zvýšil proti loňsku o 3,6 %. Průměrná hrubá měsíční mzda meziročně vzrostla o 2,5 % na 28 337 Kč.
"Nová data jsou výrazně nad konsensem i naší krátkodobou prognózou. Minulý měsíc dosáhl meziroční růst 0,6 %, protože byl negativně ovlivněn (kromě vlivu pracovních dní) také plánovanými a neplánovanými odstávkami reaktorů v JE Dukovany a omezením produkce Unipetrolu kvůli srpnové nehodě na etylénové jednotce v Chemparku Záluží. Očekávání byla proto zhruba mezi 0-1 %, neboť tyto negativní vlivy zůstaly i v říjnových datech (v odvětví výroby elektřiny byl negativní vliv oproti září o něco menší). V nových datech byl však tento vliv více než vykompenzován růstem produkce automobilů, který dosáhl meziročně téměř 20 %. Pokud bychom data "očistili" o negativní vlivy dočasných odstávek a pracovní dny, růst průmyslové produkce by dosáhl v říjnu téměř 9 %," okomentoval data Jiří Polanský, ekonom z České spořitelny.
"I nadále tak data (i přes meziměsíční volatilitu) potvrzují solidní kondici české ekonomiky, v níž je průmyslová produkce tažena jak domácí, tak i zahraniční poptávkou. Tento vývoj se dá očekávat i v následujících měsících. To je v souladu se solidní výkonností německé ekonomiky. Hodnota celkových nových zakázek se v říjnu meziročně zvýšila o 6,5 %, protože o 9,6 % vzrostly zakázky ze zahraničí. Na druhou stranu bude v příštím roce průmysl negativně ovlivňovat vypadnutí letošních silných investic spolufinancovaných evropskými fondy. Podle naší aktuální prognózy vzroste letos průmysl o 4,7 % a příští rok o 3,9 %," dodal Polanský.
Stavebnictví v říjnu letos poprvé kleslo
Stavební produkce v Česku v říjnu letos poprvé klesla. Meziročně se snížila o 1,3 % po zářijovém revidovaném růstu o 1,3 %. Dařilo se zejména inženýrskému stavitelství, jehož produkce se proti loňskému říjnu zvýšila o 7,6 %. V porovnání s loňským říjnem stavaři zahájili stavbu více nových bytů, dokončili jich však méně. Výroba v pozemním stavitelství klesla o 5,8 %. Naposledy stavebnictví kleslo loni v prosinci.
Po očištění o vliv počtu pracovních dnů stavební výroba v říjnu meziročně stagnovala, proti září se po očištění o sezonní vlivy snížila o 1,6 %.
Počet bytů, které se v říjnu začaly stavět, se meziročně zvýšil o 17,6 % na 2 270, dokončeno jich však bylo 1 794, tedy o 16,9 % méně než loni v říjnu.
Stavebních povolení úřady vydaly meziročně o 3,8 % více, tedy 7 385. Orientační hodnota povolených staveb byla 24,4 miliardy Kč, a ve srovnání se stejným loňským obdobím tak stoupla o 29,2 %.
Zdroj: ČSÚ, ČTK
Aktuality
