Americké akcie týden zahájily poklesem, nadále výrazně ztrácely cenné papíry ropných firem

Akcie v zámoří zahájily týden poklesem. Dolů je tlačily zejména ropné a plynárenské společnosti, na které má negativní vliv pokračující propad světových cen ropy. Akciové trhy tak přišly o část zisků, které jim v pátek přinesla příznivá zpráva o vývoji situace na americkém trhu práce. Ceny ropy se v pondělí propadly nejníže za téměř sedm let, a to zejména kvůli přetrvávající neochotě kartelu OPEC zmírnit převis nabídky nad poptávkou omezením těžby.
Dow spadl o 0,66 % na 17 730,51 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,7 % na 2 077,07 bodu a Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 0,79 % na 5 101,81 bodu. Index volatility VIX stoupl o 6,95 % na 15,84 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil asi o tři bazické body na 2,236 %.
V mínusu skončilo devět z deseti hlavních sektorů. Nejvíce, přes čtyři procenta, spadl energetický sektor, následovalo se zhruba 2,5% ztrátou odvětví základních materiálů. Nad nulou se udržel sektor necyklického spotřebního zboží.
V pondělí opět výrazně klesly akcie podniků z energetického odvětví, které tak prohloubily páteční propad v reakci na výsledek zasedání Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Prezident kartelu, nigerijský premiér pro ropu Emmanuel Ibe Kachikwu, v pátek odpoledne oznámil, že budou členské země OPEC pokračovat v souhrnné těžbě ropy v objemu kolem 31,5 milionu barelů denně.
Ceny černého zlata jsou již od poloviny loňského roku pod silným tlakem v důsledku převisu nabídky nad poptávkou. Trh spekuloval, že by OPEC na prosincovém zasedání mohl vyjádřit ochotu podniknout kroky na podporu cen, tedy buď naznačit ochotu těžbu snížit, nebo tak přímo učinit. Nic takového se ale nestalo.
V pondělí se výrazně propadla cena akcií firem CONSOL Energy (-15,03 %), Devon Energy (-10,09 %), Southwestern Energy (-8,01 %) nebo Chesapeake Energy (-6,15 %). Podle Briana Fenskeho ze společnosti ITG tlačí akcie energetických a ropných firem do mínusu také rostoucí počet bankrotů v těchto odvětvích.
Prudce vyskočila cena akcií výrobce kávovarů Keurig Green Mountain (+71,93 %), který odsouhlasil své převzetí ze strany investiční skupiny vedené JAB Holding. Akcie firmy budou vykoupeny za 92 dolarů za kus, celkem tedy za zhruba 13,9 miliardy dolarů. Oznámená cena představuje vůči pátečnímu závěru zhruba 78% prémii, čemuž takřka odpovídá pondělní růst. Transakci podpořil i nápojový gigant Coca-Cola, který je největším akcionářem Keurig Green Mountain s podílem 17,4 %.
Z indexu Dow nejvíce zpevnily akcie maloobchodního řetězce Wal-Mart (+1,41 %), mobilního operátora Verizon Communications (+0,77 %) a výrobce spotřebního zboží Procter & Gamble (+0,69 %). Většina titulů v indexu ale seanci zakončila v červených číslech, nejvíce zlevnily cenné papíry energetické firmy Chevron (-2,71 %), ropné společnosti ExxonMobil (-2,61 %) a investiční banky Goldman Sachs (-2,37 %).
V mínusu uzavřely dále například akcie konglomerátu General Electric (-0,39 %), který oznámil, že odstoupil od plánů na prodej výroby domácích spotřebičů švédské firmě Electrolux. Dohoda o obchodu za 3,3 miliardy dolarů byla oznámena loni v září. GE ji ale ukončil, uvedl Electrolux v pondělním sdělení. Americké ministerstvo spravedlnosti v červenci požádalo federální soud, aby zamýšlenou akvizici zarazil. Chystaný obchod byl podle něj v rozporu s americkým protikartelovým zákonem. Ceny by prý po něm narostly o pět procent.
Po konci obchodování zveřejnila kvartální hospodářské výsledky společnost H&R Block.
Dolar v úvodu týdne zpevnil k euru i jenu
Americký dolar zahájil nový týden růstem, a to zejména díky příznivým údajům z trhu práce USA zveřejněným v pátek. Ty podporují očekávání, že Fed příští týden poprvé za téměř deset let zvýší úrokové sazby.
Krátce po 17.00 SEČ euro vůči dolaru ztrácelo 0,4 % na 1,0845 EUR/USD, minulý týden se přitom jednotná evropská měna vyšplhala až na měsíční maximum 1,098 EUR/USD. Evropská centrální banka (ECB) sice přikročila k dalšímu uvolnění měnové politiky, rozsah nových stimulačních opatření však zaostal za očekáváním trhu. Kolem 22.30 SEČ se eurodolar pohyboval kolem 1,0835 a dolar k jenu rostl o 0,12 % na 123,34 USD/JPY.
Americké ministerstvo práce v pátek oznámilo, že tamní ekonomika v listopadu vytvořila 211 000 nových pracovních míst, což je více, než předpokládali analytici. Fed bude o měnové politice jednat v úterý 15. a ve středu 16. prosince. Centrální banka od konce roku 2008 drží základní úrokovou sazbu na rekordně nízké úrovni 0-0,25 %, aby podpořila růst ekonomiky.
Šéfka Fedu Janet Yellenová minulý týden prohlásila, že situace americké ekonomiky je celkově příznivá a splňuje podmínky k tomu, aby mohl Fed sazby zvýšit. Zvýšení úroků v USA by podpořilo atraktivitu americké měny.
Světové ceny ropy v pondělí dál prudce klesaly a odpoledne sestoupily až na minima za téměř sedm let. Ropný trh nadále sráží nečinnost Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Ceny v pondělí oslaboval i silnější kurz dolaru.
Cena severomořské ropy Brent klesala v 16.30 SEČ o 4 % na 41,30 USD za barel, nejníže od poloviny března 2009. Severoamerická lehká ropa WTI zlevňovala o téměř 5 % na 38,10 USD za barel, když předtím poprvé od března 2009 sestoupila pod 38 USD. Kolem 22.30 se cena Brentu pohybovala kolem 41,23 USD za barel a ropa WTI se prodávala za 37,76 USD za barel.
Ropný kartel OPEC se na pátečním zasedání ve Vídni nedokázal dohodnout na oficiálním těžebním limitu a prezident organizace Emmanuel Ibe Kachikwu uvedl, že bude pokračovat v těžbě ropy dosavadním tempem kolem 31,5 milionu barelů denně. Návrh chudších členů omezit těžbu v zájmu stabilizace cen odmítla Saúdská Arábie se svými sousedy z Perského zálivu. Za poslední rok a půl ceny ropy ztratily přes 60 %.
K poklesu cen ropy přispělo i posílení dolaru po pátečních příznivých údajích o vývoji na trhu práce v USA, které zvýšilo pravděpodobnost růstu úrokových sazeb Fedu. Silnější dolar znevýhodňuje nákupy ropy a dalších dolarových komodit v jiných měnách.
Podle analytiků z německé banky Commerzbank už další vývoj cen neovlivní ani tak OPEC, jako stav světové poptávky a vývoj těžby mimo kartel. "Růst ceny ropy příští rok nebude záviset na tom, zda OPEC dosáhne dohody nebo se vrátí ke kontrole cen. Očekáváme, že ceny ropy porostou až při silném růstu poptávky a poklesu produkce mimo OPEC," citovala agentura Reuters ze zprávy Commerzbank.
Zlato v pondělí zlevnilo o více než 14 dolarů na 1 072,87 USD za trojskou unci a cena stříbra klesla o 2,19 % na 14,23 USD za trojskou unci.
Hlavní pondělní události na amerických trzích
- Lockhart (Fed): Ekonomické podmínky jsou uspokojivé a finanční trhy jsou připravené na začátek zvyšování sazeb.
- Americký prezident Barack Obama označil střelbu v kalifornském San Bernardinu za teroristický čin, jehož účelem bylo zabíjet nevinné lidi. Řekl to v proslovu k národu z Oválné pracovny Bílého domu, odkud se obrátil na občany v reakci na střelbu, při níž bylo zabito 14 lidí. Obama rovněž hovořil podrobněji o boji proti terorismu a slíbil zničení Islámského státu.
- Americký konglomerát General Electric odstoupil od plánů na prodej výroby domácích spotřebičů švédské firmě Electrolux. Dohoda o obchodu za 3,3 miliardy dolarů byla oznámena loni v září. GE ji ale ukončil, uvedl Electrolux v pondělním sdělení. Akcie Electroluxu se po sdělení propadly o téměř 15 %, akcie General Electric v pondělí zlevnily o 0,39 %.
- Evropský výrobce letadel Airbus má nakročeno k vítězství nad svým americkým soupeřem Boeingem v letošním závodě o největší počet objednávek na nová letadla. Boeing ale vítězí v počtu dodaných strojů, informovala v pondělí agentura Reuters.
- JPMorgan snižuje cílovou cenu akcií GoPro na 45 z 55 dolarů. V pondělí akcie GoPro zlevnily o 2,72 %.
- Stifel Nicolaus snižuje doporučení na akcie Vanguard Natural Resources na "prodat" z "držet". V pondělí se akcie Vanguard Natural Resources propadly o 28,92 %.
- Leerink Partners snižuje doporučení na akcie Agios Pharmaceuticals na "market perform" z "outperform", cílovou cenu upravuje na 62 ze 105 dolarů. V pondělí cena akcií Agios Pharmaceuticals spadla o 20,41 %.
- Akcie Chipotle Mexican Grill se v pondělní předobchodní fázi propadly o 9 % poté, co firma snížila svůj celoroční výhled. Analytici se nyní předhánějí ve snižování doporučení. Analytické týmy firem Cowen a Guggenheim snížily investiční doporučení i z důvodu poklesu tržeb řetězce restaurací spojeného s nedávným propuknutím epidemie bakterie E.coli. Wedbush Securities a JPMorgan na titul rovněž snížily cílovou cenu. V řádném obchodování v pondělí akcie Chipotle Mexican Grill odepsaly 1,68 %.
- Akcie Pep Boys v pondělní předobchodní fázi posilovaly poté, co Carl Icahn oznámil, že ve firmě nyní drží 12,12% podíl. Icahn navíc firmě nabídl převzetí za 15,50 USD za akcii. V říjnu se firma dohodla na převzetí s Bridgestone za 15 USD za akcii. V řádném obchodování v pondělí akcie Pep Boys přidaly 2,36 %.
- Výrobce kávovarů Keurig Green Mountain souhlasí s návrhem investiční skupiny vedené JAB Holding, která ho chce stáhnout z burzy. Akcie firmy budou vykoupeny za 92 dolarů za kus, celkem tedy za zhruba 13,9 miliardy dolarů, což vůči pátečnímu závěru představuje 78% prémii. V pátek akcie Keurig Green Mountain uzavřely na ceně 51,70 USD. V pondělí akcie Keurig Green Mountain zdražily o 71,93 % na 88,89 USD.
- Ruská divize americké automobilky Ford Motor předpokládá, že útlum na ruském automobilovém trhu bude ještě minimálně rok pokračovat. Zvažuje proto rozšíření vývozu aut do zahraničí. Agentuře Reuters to řekl šéf divize Mark Ovenden.
- Nizozemský výrobce čipů NXP Semiconductors v pondělí dokončil převzetí svého amerického konkurenta Freescale Semiconductor, za něhož zaplatil téměř 12 miliard dolarů. Informovala o tom agentura Reuters. Transakcí vzniká světová jednička v automobilové elektronice.
- Finanční ředitel Yum! Brands Patrick Grismer 19. února odejde z funkce. Jako důvod svého odchodu z pozice uvedl, že chce být blíže rodině. Nástupce Grismera bude společnost teprve hledat. Akcie Yum! Brands v pondělním after-marketu beze změny, v řádném obchodování +0,35 %.
Výsledková sezóna
- Výsledky H&R Block ve 2QFY2016: Ztráta na akcii 0,54 USD, upravená ztráta na akcii 0,51 USD (odhad: upravená ztráta 0,48 USD), tržby 128 milionů USD (meziročně -4,6 %). Akcie H&R Block v pondělním after-marketu -4,3 %.
Zdroj: Bloomberg, MarketWatch, ČTK
Aktuality
