Evropské akcie v úterý posílily, podpořil je růst cen ropy

Obchodování na západoevropských trzích v úterý skončilo v plusu. Náladu podpořil růst cen ropy, které se vyhouply zpět nad 37 dolarů za barel.
Britský FTSE 100 vzrostl o 0,96 % na 6 314,57 bodu, francouzský CAC 40 přidal 1,81 % na 4 701,36 bodu a německý DAX zpevnil o 1,94 % na 10 860,14 bodu. Regionální STOXX Europe 600 uzavřel se ziskem 1,42 % na 369,68 bodu.
Přibližně dvě a půl procenta připsaly akcie Deutsche Bank, která v pondělí oznámila, že prodá svůj téměř 20% podíl v čínské Hua Xia Bank, díky čemuž se jí ukazatel kapitálové přiměřenosti Tier 1 zvýší o 30 až 40 bazických bodů. Deutsche Bank by za svůj podíl v Hua Xia Bank mohla v závislosti na směnných kurzech dostat až 3,7 miliardy eur.
Návrat cen ropy nad 37 dolarů za barel podpořil akcie některých těžařů, mimo jiné firem Subsea 7 nebo Sbm offshore. Akcie dalších firem z odvětví těžby a základních materiálů ale dále klesaly. Nevydařenou seanci za sebou mají cenné papíry * Tullow Oil, *BP, Anglo American nebo Rio Tinto.
Akcie německého výrobce sportovního oblečení a obuvi adidas připsaly bezmála tři procenta poté, co finanční ředitel firmy Robin Stalker řekl, že společnost nečelí tlaku ze strany aktivistických investorů, aby vyčlenila některé své aktivity, například značku Reebok, do samostatných firem.
Hlavní úterní události na evropských trzích
- Meziroční tempo poklesu ruské ekonomiky v listopadu zrychlilo na čtyři procenta z říjnových 3,7 %. Vyplývá to z údajů ruského ministerstva hospodářského rozvoje. Ruská ekonomika se nyní potýká s negativními dopady nízkých cen ropy. Hospodářskou situaci navíc komplikují sankce, které na Moskvu uvalily západní země kvůli jejímu postupu v ukrajinské krizi.
- Německé spolkové země plánují v příštím roce vynaložit na řešení uprchlické krize kolem 17 miliard eur. Informoval o tom v úterý německý list Die Welt s odvoláním na údaje ministerstev financí těchto zemí.
- Španělsko: Maloobchodní tržby v listopadu meziročně stouply o 3,3 % (říjen revidován na +6 % z +5,8 %).
- Důvěra spotřebitelů a podnikatelů v italskou ekonomiku se snížila. Index spotřebitelské důvěry v listopadu klesl na 117,6 bodu ze 118,4 bodu v říjnu, čekal se výraznější pokles na 117 bodů. Index podnikatelské důvěry pak v prosinci klesl na 104,1 bodu ze 104,4 bodu v listopadu (revidováno ze 104,6 bodu), čekal se mírnější pokles na 104,2 bodu.
- Itálie již překonala krizi a znovu bude stabilní zemí. Na tiskové konferenci to v úterý řekl italský premiér Matteo Renzi, který při ročním bilancování současné vlády ocenil zejména prosazení nového volebního zákona, který by měl stabilizovat politický systém v zemi, a reformu trhu práce. Podle Renziho Itálie už zvládne sama i masivní příliv migrantů, Evropa ale prý musí sjednotit azylovou politiku.
- Letošní rok byl pro ropné firmy neslavný, úlevu však zřejmě nepocítí těžaři ani v roce příštím, který by podle některých analytiků mohl být dokonce ještě horší. Propad cen ropy a plynu, který začal loni v létě, již stál toto odvětví stovky tisíc pracovních míst a způsobil zrušení nebo odložení projektů za stovky miliard dolarů, uvedl na svých internetových stránkách list Financial Times.
- Celosvětová hodnota fúzí a akvizic oznámených v letošním roce překonala pět bilionů dolarů. Byl tak pokořen dosavadní rekord 4,6 bilionu dolarů z předkrizového roku 2007. Vyplývá to z dat společnosti Dealogic. Pokud by nicméně byla zohledněna inflace, hodnota fúzí a akvizic z roku 2007 by v dnešních penězích dosáhla 5,27 bilionu dolarů.
- Největší světoví boháči letos nepatrně zchudli. Nejbohatších 400 lidí planety přišlo v tomto roce o 19 miliard dolarů. Vyplývá to z indexu miliardářů, který zpracovává agentura Bloomberg. Je to první takový pokles za tři roky. Stojí za ním klesající ceny komodit a náznaky zpomalování růstu čínské ekonomiky.
Zdroj: CNBC