US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,40 %
NASDAQ-0,39 %
S&P 500+0,06 %
ČEZ+0,08 %
KB-0,97 %
Erste-0,97 %

Čínské akcie v pondělí ztratily 7 %, obchodování bylo na zbytek dne přerušeno

Čínské akciové trhy se v první obchodní den tohoto roku propadly o 7 % a obchodování s nimi bylo poté na zbytek dne přerušeno. Trh reagoval na zprávu o dalším propadu čínského průmyslového sektoru, která společně s klesající čínskou měnou prohloubila obavy o zdraví druhé největší ekonomiky světa. Za výprodejem stojí podle agentury AP také napětí na Blízkém východě, které zvýšilo světové ceny ropy.

Redakce IW
Redakce IW
4. 1. 2016 | 8:22
Čína

Index CSI 300, který zahrnuje největší firmy registrované na burzách v Šanghaji a Šen-čenu, se propadl o 7 % a obchodování zakončil na 3 470,41 bodu. Hlavní index Shanghai Composite ztratil 6,85 % na 3 296,66 bodu.

Podle zahraniční agentury je to poprvé, kdy Číňané použili nový mechanismus pro přerušení obchodů na burze. Čína jej zavedla po loňských masivních výkyvech na domácích trzích, které patří k nejméně stabilním na světě. Jakmile se index CSI 300 vychýlí o 5 % oproti závěrečné hodnotě z předešlého obchodního dne, obchodování s akciemi a opcemi se přeruší na čtvrt hodiny. Výkyv o 7 % pak způsobí pozastavení obchodů na celý zbytek obchodního dne.

Průzkum ekonomického listu Caixin a společnosti Markit mezi nákupními manažery ukázal, že čínský zpracovatelský sektor klesal v prosinci nepřetržitě už desátý měsíc. Data podle agentury Reuters zmírnila naděje, že čínská ekonomika vstoupí do nového roku v lepší kondici.

Saúdská Arábie, která je největším světovým dodavatelem ropy, v neděli oznámila, že přerušila diplomatické styky s Íránem. Stalo se tak v reakci na útok davu íránských demonstrantů na areál saúdskoarabského velvyslanectví v Teheránu. Útoku předcházela poprava šíitského duchovního v Saúdské Arábii, která v Íránu vyvolala protesty.

I ostatní asijské burzy zamířily do mínusu. Japonský Nikkei 225 se propadl o 3 %. Hongkongský Hang Seng odepsal přes 2,5 %, australský S&P/ASX 200 oslabil jen o půl procenta, zato jihokorejský Kospi ztratil 2,17 %.

I v Jižní Koreji byl v pondělí zveřejněn index nákupních manažerů, který v prosinci poprvé za deset měsíců ukázal na expanzi zpracovatelského sektoru. Zvýšil se na 50,7 bodu a přeskočil klíčovou padesátibodovou hranici, která dělí expanzi od kontrakce. V listopadu se index nacházel na 49,1 bodu.

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru byl zveřejněn i pro Japonsko, zde však nedošlo ke změně, index zůstal na listopadové hodnotě 52,6 bodu, což je jeho nejvyšší hladina od března 2014.

Data byl vydána i pro ostatní asijské země. V Indii zpracovatelský sektor zaznamenal v prosinci poprvé od října 2013 kontrakci, index spadl na 49,1 z 50,3 bodu, v Indonésii zůstal index pod padesáti body, byť vzrostl na 47,8 z 46,9 bodu.

I Malajsie se nachází stále v pásmu kontrakce, index se zde zvýšil na 48 z 47 bodů. Naopak Tchaj-wan přeskočil padesátibodovou hranici a vystřelil na 51,7 bodu z 49,5 bodu. Stejně tak zlepšení zaznamenal Vietnam, kde index vyskočil na 51,3 bodu z 49,4 bodu v listopadu.

Zdroj: ČTK, Bloomberg

Asijské akcieČínaEmerging marketsIndexy nákupních manažerů (PMI)
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Co čekat do konce roku v ekonomice a na trzích? 7 grafů napoví

Co čekat do konce roku v ekonomice a na trzích? 7 grafů napoví

dnes-Tomáš Beránek
Investiční a ekonomický výhled