Čínské akcie v pondělí ztratily 7 %, obchodování bylo na zbytek dne přerušeno

Čínské akciové trhy se v první obchodní den tohoto roku propadly o 7 % a obchodování s nimi bylo poté na zbytek dne přerušeno. Trh reagoval na zprávu o dalším propadu čínského průmyslového sektoru, která společně s klesající čínskou měnou prohloubila obavy o zdraví druhé největší ekonomiky světa. Za výprodejem stojí podle agentury AP také napětí na Blízkém východě, které zvýšilo světové ceny ropy.
Index CSI 300, který zahrnuje největší firmy registrované na burzách v Šanghaji a Šen-čenu, se propadl o 7 % a obchodování zakončil na 3 470,41 bodu. Hlavní index Shanghai Composite ztratil 6,85 % na 3 296,66 bodu.
Podle zahraniční agentury je to poprvé, kdy Číňané použili nový mechanismus pro přerušení obchodů na burze. Čína jej zavedla po loňských masivních výkyvech na domácích trzích, které patří k nejméně stabilním na světě. Jakmile se index CSI 300 vychýlí o 5 % oproti závěrečné hodnotě z předešlého obchodního dne, obchodování s akciemi a opcemi se přeruší na čtvrt hodiny. Výkyv o 7 % pak způsobí pozastavení obchodů na celý zbytek obchodního dne.
Průzkum ekonomického listu Caixin a společnosti Markit mezi nákupními manažery ukázal, že čínský zpracovatelský sektor klesal v prosinci nepřetržitě už desátý měsíc. Data podle agentury Reuters zmírnila naděje, že čínská ekonomika vstoupí do nového roku v lepší kondici.
Saúdská Arábie, která je největším světovým dodavatelem ropy, v neděli oznámila, že přerušila diplomatické styky s Íránem. Stalo se tak v reakci na útok davu íránských demonstrantů na areál saúdskoarabského velvyslanectví v Teheránu. Útoku předcházela poprava šíitského duchovního v Saúdské Arábii, která v Íránu vyvolala protesty.
I ostatní asijské burzy zamířily do mínusu. Japonský Nikkei 225 se propadl o 3 %. Hongkongský Hang Seng odepsal přes 2,5 %, australský S&P/ASX 200 oslabil jen o půl procenta, zato jihokorejský Kospi ztratil 2,17 %.
I v Jižní Koreji byl v pondělí zveřejněn index nákupních manažerů, který v prosinci poprvé za deset měsíců ukázal na expanzi zpracovatelského sektoru. Zvýšil se na 50,7 bodu a přeskočil klíčovou padesátibodovou hranici, která dělí expanzi od kontrakce. V listopadu se index nacházel na 49,1 bodu.
Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru byl zveřejněn i pro Japonsko, zde však nedošlo ke změně, index zůstal na listopadové hodnotě 52,6 bodu, což je jeho nejvyšší hladina od března 2014.
Data byl vydána i pro ostatní asijské země. V Indii zpracovatelský sektor zaznamenal v prosinci poprvé od října 2013 kontrakci, index spadl na 49,1 z 50,3 bodu, v Indonésii zůstal index pod padesáti body, byť vzrostl na 47,8 z 46,9 bodu.
I Malajsie se nachází stále v pásmu kontrakce, index se zde zvýšil na 48 z 47 bodů. Naopak Tchaj-wan přeskočil padesátibodovou hranici a vystřelil na 51,7 bodu z 49,5 bodu. Stejně tak zlepšení zaznamenal Vietnam, kde index vyskočil na 51,3 bodu z 49,4 bodu v listopadu.
Zdroj: ČTK, Bloomberg