Americké akcie se ve středu propadly kvůli Fedu. Ten vidí jako možné ukončení QE v nejbližších měsících

Americké akcie nejdříve hledaly směr, po zveřejnění zápisu z jednání FOMC však začaly oslabovat. Investoři se bojí, že Fed začne ukončovat podporu ekonomiky již brzy. Výnos 10letých dluhopisů USA narostl o 3,5 % na 2,8 %.
Index Dow se propadl o 0,41 % na 15 900,82 bodu, S&P 500 nakonec klesl o 0,36 % na 1 781,37 bodu a Nasdaq ztratil 0,26 % na 3 921,27 bodu.
Americká centrální banka by v případě pozitivního vývoje ekonomiky mohla zahájit ústup od krajně uvolněné měnové politiky na jednom z příštích zasedání svého měnového výboru. Členové FOMC podle zápisu z posledního zasedání čekají v základním scénáři zlepšení ekonomických podmínek, které by bylo v souladu s požadovaným vývojem na trhu práce. To by spustilo omezení QE.
"Trhy byly trochu zmateny a snažily se pochopit, co tím Fed myslí. Některé investory znepokojilo, že Fed píše o tom, že omezení podpory nastane spíše dříve než později," říká Quincy Krosby z Prudential Financial.
I přes náznaky, které zápis ze zasedání FOMC poskytl, si tak většina investorů nemyslí, že by omezení QE mělo začít už v prosinci. "Trh stále očekává konec omezení programu na podporu ekonomiky až příští rok. Nemyslím, že nám Fed dal mnoho nových impulzů. Mluvilo se hlavně o tom, jak celou věc komunikovat, což je správné," prohlásil Dean Junkans, hlavní investiční šéf Wells Fargo Private Bank.
Index S&P tak klesal již třetí den v řadě. Dařilo se akciím J.C. Penney, které vyskočily o 8,38 % poté, co pokles tržeb firmy ve třetím čtvrtletí zeslábl. Akcie Yahoo! posílily o 2,86 %, když majitel portálu zvýšil plán na odkup akcií na 5 miliard USD. Dařilo se i akciím strojírenské firmy Deere, které přidaly 2,06 % po dobrých výsledcích. Zisk na akcii byl ve 3Q2013 2,11 USD proti odhadu 1,90 USD. Nedařilo se naopak akciím Lowe's, které po špatných výsledcích propadly o 6,17 %.
Americké akcie se i přes včerejší oslabení drží blízko historických rekordů. Toho chtějí někteří investoři využít. Manažeři hedgeových fondů, kteří sázejí na propad cen akcií, tak vidí příležitost, která se naskytne jednou za život. Chtějí vydělat na tom, co vypadá jako obrovská bublina. "Je to tady. Myslím si, že to je největší příležitost, kterou jako short-seller ve svém životě dostanu," říká například John Fichthorn, spoluzakladatel Dialectic Capital Management.
Index Dow očištěný o inflaci se již potřetí za poslední dekády snaží dostat nad 16 tisíc bodů. Vývoj v posledních dnech spíše naznačuje, že se potřetí odrazí níže.
Akcie původně v reakci na zveřejněná makrodata mírně posilovaly. Maloobchodní tržby ve Spojených státech podle zveřejněných údajů v říjnu vzrostly více, než se čekalo. Prodeje starších domů však naopak klesly prudčeji, než analytici predikovali, a tempo inflace zpomalilo na nejnižší hladinu od roku 2009.
Trhy také zaujala zpráva, že by ECB podle zdrojů obeznámených se situací mohla být připravena na snížení depozitní sazby na -0,1 %. Pokud by k tomuto kroku přistoupila, bylo by to poprvé, kdy by snížila sazbu o méně než 0,25 procentního bodu, podle zdrojů však tento koncept prozatím nemá všeobecnou podporu v radě ECB.
Cena zlata v reakci na zprávu z Fedu klesla. Cena na spotovém trhu se propadla o 2,42 % na 1 244,90 USD za unci.
Mírně zlevnila i ropa. Trh sice odpoledne podpořily údaje, podle nichž zásoby ropy ve Spojených státech rostly méně, než se čekalo, Fed ale nakonec převážil.
Zdroj: Bloomberg, CNBC, ČTK