Americké akcie v pátek posílily, za celý uplynulý týden ale všechny tři hlavní indexy klesly

Akcie ve Spojených státech na závěr týdne posílily díky nejnovější ekonomické statistice z USA. Zpráva o průmyslové výrobě podpořila akcie v různých sektorech v čele s energetikou. Za celý týden však všechny tři hlavní benchmarky klesly.

Index Dow v pátek stoupl o 0,29 % na 24 946,51 bodu, širší S&P posílil o 0,17 % na 2 752,01 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite přidal 0,25 bodu na 7 481,99 bodu. Index volatility VIX se snížil o 4,76 % na 15,80 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o jeden a půl bazického bodu na 2,845 %.

Dařilo se většině hlavních sektorů, nejvíce stouply energetické odvětví, sektor veřejných služeb, průmyslový sektor a realitní odvětví. Lehce pod nulou skončily sektor cyklického spotřebního zboží, odvětví zdravotní péče, sektor základních materiálů a technologické odvětví.

Páteční růst akcií přišel po náročném týdnu, kterému dominovaly obavy z obchodní války USA s Čínou a politické změny, které začaly odvoláním ministra zahraničí Rexe Tillersona. Za celý týden tak všechny tři indexy klesly, Dow o 1,57 %, S&P 500 o 1,04 % a Nasdaq Composite o 1,27 %.

Průmyslová výroba se v únoru zvýšila o 1,1 %. To byl nejvyšší růst za čtyři měsíce. Další příznivou zprávou byl předběžný údaj o náladě spotřebitelů zveřejněný michiganskou univerzitou.

Akcie Adobe Systems (+3,05 %) během páteční seance stouply na nový rekord. Společnosti se podařilo již sedmé čtvrtletí za sebou vykázat zisk a příjmy, které překonaly odhady analytiků.

Dolar posílil k euru, ceny ropy mírně rostly

Na devizových trzích v závěru týdne posílil japonský jen díky své pověsti bezpečné investice v době nejistot. Jenu nahrávají zejména spekulace, že v americké vládě se chystají další personální změny, těží ale také z obav, že připravovaná americká cla mohou poškodit globální ekonomiku. 

Dolar k jenu oslabil o 0,3 % na 106,05 JPY. Euro vůči dolaru kleslo o 0,2 % na 1,2286 USD a dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, stoupl o 0,1 % na 90,23 bodu.

Ceny ropy v pátek odpoledne mírně stoupaly, ačkoli v průběhu dne byly bez jasného směru a na cestě k týdennímu poklesu. Na trhu po zveřejnění čtvrteční zprávy Mezinárodní agentury pro energii (IEA) panují obavy, že zásoby suroviny se budou dále zvyšovat, a podkopávat tak snahu o zvýšení cen.

IEA ve své pravidelné měsíční zprávě o situaci na trhu s ropou ve čtvrtek zlepšila odhad letošní poptávky po ropě. Zároveň však upozornila, že těžba poroste ještě rychleji, takže výsledkem bude růst zásob.

Hlavní páteční události na amerických trzích

 • Bývalý šéf amerického výrobce čipů Qualcomm Paul Jacobs hledá partnery k předložení nabídky na převzetí podniku. Uvedly to zdroje agentury Reuters a listu Finacial Times. Zpráva přichází jen několik dnů poté, co americký prezident Donald Trump zablokoval nabídku singapurského výrobce čipů Broadcom na převzetí Qualcommu za 117 miliard dolarů.
 • Největší světová služba pro streamování hudby Spotify uvede své akcie na newyorskou burzu 3. dubna. Informovala o tom firma při setkání s investory. Podle analytiků by se tržní hodnota podniku mohla pohybovat kolem 20 miliard dolarů, napsala agentura DPA.
 • Americká obchodní komora varovala prezidenta Donalda Trumpa před uvalováním cel na dovoz zboží z Číny. Bílý dům nyní takováto cla zvažuje jako reakci na čínské praktiky v oblasti duševního vlastnictví. Prezident komory Thomas Donohue uvedl, že jednostranná cla na čínské zboží by mohla vést k ničivé obchodní válce, která by poškodila ekonomiku Spojených států i americké spotřebitele.
 • Čerstvě schválených povolení na stavbu rodinného domu bylo v USA v únoru o 5,7 procenta méně než v lednu. Tehdy naopak zaznamenal jejich počet meziměsíční nárůst o 5,9 procenta. Trh však čekal pokles o 12,3 %. Zahájená výstavba v USA se v únoru meziměsíčně snížila o 7 % na 1,236 miliony jednotek. Analytici naopak počítali s růstem o 6 % na 1,29 milionu jednotek.
 • Průmyslová výroba ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostla o 1,1 %. V pátek to oznámila americká centrální banka. Analytici počítali s růstem o 0,3 % po 0,3% snížení v lednu. V meziročním srovnání průmyslová výroba stoupla o 4,4 % (odhad: 3,8 %, leden: 3,5 %).
 • Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v březnu stoupl na 112 bodů z 99,7 bodu v únoru. Analytici naopak počítali s poklesem na 99,3 bodu. Vyplývá to z předběžných údajů Michiganské univerzity, jež index sestavuje.
 • JOLTS (Job Openings and Labor Turnover Survey) v lednu 6,312 milionu (odhad: 5,89 milionu, prosinec: 5,667 milionu).

Výsledková sezóna

Hlavní události tohoto týdne na amerických trzích

Výsledková sezóna v uplynulém týdnu

 • Výsledky Dick's Sporting Goods v 4QFY2018: Upravený zisk na akcii 1,22 USD (odhad: 1,2 USD), tržby 2,66 miliardy USD (odhad: 2,74 miliardy USD).
 • Výsledky Dollar General v 4Q2017: Upravený zisk na akcii 1,48 USD (v souladu s odhady), tržby 6,1 miliardy USD (odhad: 6,2 miliardy USD).
 • Výsledky Broadcom v 1QFY2018: Upravený zisk na akcii 5,12 USD (odhad: 5,05 USD), tržby 5,33 miliardy USD (odhad: 5,32 miliardy USD).
 • Výsledky Adobe Systems v 1QFY2018: Upravený zisk na akcii 1,55 USD (odhad: 1,43 USD), tržby 2,08 miliardy USD (odhad: 2,05 miliardy USD).
Zdroj:
CNBC, MarketWatch, ČTK
Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
15. 1. 2021 12:22
Dolar by měl letos napravovat ztráty v páru s eurem, zajímavý může být také ruský rubl. Měna není totéž jako akcie, vysvětluje stratég
Americký dolar
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Forex (FX)
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Miroslav Plojhar
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Ruský rubl
Přestat sledovat
14. 1. 2021 6:48
El-Erian: Na akciovém trhu je racionální bublina, růst výnosů dluhopisů ale vysílá varovný signál
Americké akcie
Přestat sledovat
Americké státní dluhopisy
Přestat sledovat
Býčí trh
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Investiční bubliny
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
13. 1. 2021 13:04
Úpadek dolaru? Vlhký sen Rusů se hned tak nenaplní, vedle ekonomiky pozici americké měny drží i mocenský význam USA
Americký dolar
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
11. 1. 2021 6:27
Anketa: Co by (ne)mělo chybět ve vítězném portfoliu na rok 2021
Akciové tipy
Přestat sledovat
Akciový trh
Přestat sledovat
Alokace investic
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční portfolio
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Miroslav Plojhar
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Přestat sledovat