Americké akcie v pondělí rostly, po nákupech Warrena Buffetta se dařilo zejména Applu

Americké akciové trhy zahájily nový týden výrazným růstem. Podpořily je akcie technologické společnosti Apple a cenné papíry energetických firem, které se vezly na vlně dražší ropy. Na devizovém trhu oslabil japonský jen, který reagoval na další spekulace o připravenosti Japonska intervenovat, aby kurz měny výrazněji klesl.

Index Dow zpevnil o procento na 17 710,71 bodu, širší S&P 500 přidal 0,98 % na 2 066,66 bodu a Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 1,22 % na 4 775,46 bodu. Index volatility VIX klesl o 2,39 % na 14,68 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o pět bazických bodů na 1,752 %.

V plusu skončilo všech deset základních sektorů, nejvíce stouply energetický sektor, odvětví základních materiálů a technologický sektor, nejslabší výkon naopak podaly sektor veřejných služeb a finanční odvětví.

Akcie společnosti Apple (+3,71 %) stouply téměř o čtyři procenta poté, co konglomerát Berkshire Hathaway amerického investora Warrena Buffetta oznámil, že nakoupil akcie Applu v hodnotě zhruba miliardy dolarů. Berkshire Hathaway (+0,18 %) navíc v pondělí potvrdila, že je v případě potřeby připravena poskytnout finanční asistenci miliardáři Danu Gilbertovi pro jeho nabídku na převzetí internetové společnosti Yahoo! (+2,74 %).

V indexu Dow se vedle akcií Applu, které skončily s velkým náskokem v čele benchmarku, dařilo rovněž akciím chemického obra DuPont (+2,27 %), maloobchodního řetězce Wal-Mart (+1,66 %) či maloobchodního řetězce s potřebami pro kutily Home Depot (+1,66 %) a výrobce čipů Intel (+1,6 %). V mínusu skončily pouze akcie pojišťovny Travelers (-0,38 %), výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike (-0,3 %), zábavní společnosti Walt Disney (-0,16 %) a vydavatele platebních karet American Express (-0,08 %).

Akcie farmaceutické společnosti Anacor Pharma (+57,22 %) vystřelily bezmála o 60 % poté, co se na trhu objevila zpráva, že firmu za 5,2 miliardy USD koupí farmaceutický obr Pfizer. Za jednu akcii Anacoru zaplatí Pfizer 99,25 dolaru, což ve srovnání s páteční závěrečnou cenou akcií představuje prémii 55 %. Správní rady obou společností již transakci jednomyslně schválily.

Dolar posílil k jenu, ale klesl k euru

Japonský jen v pondělí na devizových trzích oslaboval. Kromě dalších spekulací o připravenosti Japonska k intervencím na měnovém trhu k poklesu kurzu měny přispěla i větší ochota investorů riskovat díky tomu, že rostly ceny ropy. Jen totiž platí spíše za bezpečnější útočiště, ke kterému se investoři uchylují v době větší nejistoty na trzích. Dolar před koncem newyorského obchodování zpevňoval vůči jenu o 0,3 % na 108,97 USD/JPY.

Dolarový index ke koši šesti hlavních světových měn večer klesal o 0,1 % na 94,54 bodu. Euro k dolaru pak vykazovalo nárůst zhruba o procento na 1,1319 EUR/USD.

Ceny ropy zahájily týden silným růstem, jehož tempo se blížilo třem procentům. Přispěly k tomu opětovné přerušení dodávek z Nigérie a prognóza vývoje cen suroviny od analytiků Goldman Sachs.

Ropní medvědi z Goldman Sachs zařazují zpátečku, banka opět věří v růst cen černého zlata
Jeden z největších ropných medvědů posledních let, banka Goldman Sachs, mění názor na černé zlato a předpovídá další růst jeho cen. Ve druhé polovině roku bychom se prý měli dočkat cen severoamerické ropy WTI kolem 50 USD za barel.

Kvůli přerušení dodávek bude zřejmě poprvé za nejméně dva roky těžba ropy v květnu nižší než její spotřeba. To znamená, že se začnou snižovat současné vysoké zásoby, které způsobily, že ceny ropy se od poloviny roku 2014 do začátku letošního roku propadly zhruba o 70 %.

Výpadky dodávek ropy přiměly analytiky banky Goldman Sachs změnit výhled vývoje trhu. Banka dříve upozorňovala, že by cena černého zlata mohla klesnout až na 20 USD za barel, v nejnovějším výhledu však uvádí, že trh se zřejmě v květnu dostane do deficitu, a to jak díky silné poptávce, tak kvůli prudkému poklesu těžby, což ceny suroviny podpoří.

Zlato v pondělí zlevnilo o čtyři dolary na 1 273,86 USD za trojskou unci a cena stříbra klesla o 11 centů na 17,02 USD za trojskou unci.

Hlavní pondělní události na amerických trzích

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK

Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
17. 6. 2021 10:11
Bláha (FUNDSEC): Kde a proč hrozí výplach na českém realitním trhu?
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
16. 6. 2021 12:01
Fed může v tomto cyklu překvapit dřívějším zvyšováním sazeb. Evropu může čekat japonský scénář, říká…
Centrální banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
15. 6. 2021 17:01
Pavel Hadroušek (Fio banka): Má smysl držet v portfoliu hotovost, šance na levné nákupy může přijít…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
15. 6. 2021 17:21
Siuda (Conseq IM): Tato akcie z pražské burzy se nám jeví jako nejzajímavější
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Česká zbrojovka Group
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Komerční banka
Přestat sledovat
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank)
Přestat sledovat
Pražská burza
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Zbraně
Přestat sledovat