Americké akcie v úterý dál převážně rostly a index S&P 500 se přiblížil k historickému maximu

Americké akciové trhy v úterý znovu mírně posílily. Wall Street podpořil prudký vzestup cen ropy a pomohly i solidní čtvrtletní výsledky přední farmaceutické společnosti Johnson & Johnson. Benchmark S&P 500 se nachází již jen necelá dvě procenta pod svým historickým maximem.

Dow zpevnil o 0,27 % na 18 053,60 bodu a S&P 500 přidal 0,31 % na 2 100,80 bodu, zatímco Nasdaq Composite oslabil o 0,4 % na 4 940,33 bodu. Index volatility VIX klesl o 0,82 % na 13,24 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o jeden a půl bazického bodu na 1,785 %.

Historické maximum indexu S&P 500 je 2 134,72 bodu a v případě indexu Dow 18 351,36 bodu.

V plusu v úterý skončilo osm z deseti hlavních sektorů, nejvíce se dařilo sektoru základních materiálů a energetickému odvětví, pod nulou zůstaly technologické odvětví a sektor cyklického spotřebního zboží.

"Je pozitivní, že energetické tituly a odvětví základních materiálů zůstávají silné," řekl Marc Chaikin, výkonný ředitel v Chaikin Analytics. "V technologickém sektoru a odvětví zbytného spotřebního zboží naopak pokračuje v mnoha ohledech racionální vybírání předchozích zisků," dodal.

Výrazně se v úterý propadly akcie poskytovatele streamovaného videa Netflix (-12,97 %) poté, co investory již v pondělí večer zklamal slabý výhled přírůstku nových předplatitelů firmy. Netflix po konci pondělního obchodování oznámil, že v letošním prvním kvartálu hospodařil s čistým ziskem šest centů na akcii proti pěti centům na akcii v 1Q2015. Trh čekal čistý zisk na akcii 0,04 USD. Na úrovni tržeb společnost vykázala výsledek 1,96 miliardy USD mírně pod odhadem trhu 1,97 miliardy USD, avšak nad loňským výsledkem 1,57 miliardy USD. Firma ale odhadla, že se jí ve druhém čtvrtletí zvýší počet předplatitelů celosvětově jen o dva miliony, zatímco trh čeká +3,5 milionu po +4,51 milionu v prvním kvartálu.

Nedařilo se ani akciím počítačového obra IBM (-5,59 %), který stejně jako Netflix v pondělí večer zveřejnil výsledky za 1Q2016. Podnik v prvním čtvrtletí dosáhl zisku na akcii po očištění o mimořádné položky 2,35 USD při tržbách 18,68 miliardy USD. O rok dříve firma za stejné období vykázala tržby 19,59 miliardy USD. Trh čekal, že společnost vykáže upravený zisk na akcii 2,09 USD a tržby 18,29 miliardy USD.

Před začátkem úterního obchodování v USA výsledky zveřejnily mimo jiné výrobce cigaret Philip Morris International (-1,31 %), zdravotnická skupina UnitedHealth Group (+2,1 %), farmaceutická společnost Johnson & Johnson (+1,58 %), výrobce motocyklů Harley-Davidson (-2,49 %) či investiční banka Goldman Sachs (+2,28 %).

Po konci obchodování zveřejnily hospodářské výsledky Yahoo! či Intel.

Internetová společnost Yahoo! (v řádném obchodování -0,52 %) za letošní první kvartál vykázala upravený zisk na akcii ve výši 8 centů při tržbách 1,09 miliardy USD. Upravené tržby dosáhly 859 milionů USD. Trh čekal očištěný zisk na akcii 7 centů a upravené tržby 846,1 milionu USD. V after-marketu akcie Yahoo! přidávaly necelé procento.

Výrobce čipů Intel (v řádném obchodování -0,16 %) reportoval za první čtvrtletí upravený zisk 2,6 miliardy dolarů neboli 54 centů na akcii. O rok dříve činil upravený zisk na akcii 45 centů. Tržby se společnosti meziročně zvýšily na 13,8 miliardy USD z 12,8 miliardy USD. Trh čekal, že firma vykáže upravený zisk na akcii 47 centů a tržby 13,73 miliardy USD. Společnost zároveň oznámila, že propustí 12 000 zaměstnanců, což odpovídá zhruba 11 % její celkové pracovní síly. Intel uvedl, že rušení pracovních míst souvisí s jeho transformací v podnik stojící z velké části na cloudových službách. Rušení pracovních míst v Intelu bude založené na dobrovolných, případně i nedobrovolných odchodech zaměstnanců. V poobchodní fázi akcie Intelu zlevňovaly o více než dvě procenta.

Dolar oslabil, ceny ropy se výrazně zvýšily

Dolar v úterý oslabil vůči euru i některým dalším předním světovým měnám. Nepříznivé údaje o americké ekonomice totiž podpořily očekávání, že Fed nebude spěchat se zvyšováním sazeb.

Jednotná evropská měna se vůči dolaru během dne vyšplhala až na šestidenní maximum 1,1382 EUR/USD a den zakončila se ziskem 0,6 % na 1,1375 EUR/USD. Vůči australskému, novozélandskému a kanadskému dolaru americká měna oslabila na minima za posledních deset měsíců. Proti japonskému jenu naopak dolar posílil o 0,3 % na 108,10 USD/JPY.

Americké ministerstvo obchodu v úterý oznámilo, že výstavba obytných nemovitostí v USA v březnu klesla o 8,8 %, tedy prudším tempem, než se očekávalo. Počet nových stavebních povolení, který je považován za dobrý ukazatel budoucí stavební aktivity, se navíc propadl o 7,7 % na roční minimum.

Světové ceny ropy v úterý prudce stouply a americká surovina WTI zdražila o více než tři procenta. Černé zlato ovlivnila stávka v kuvajtském ropném sektoru, kvůli které klesla tamní produkce na téměř polovinu. Ceny ropy rostou i přesto, že se velcí světoví producenti v neděli nedokázali dohodnout na zmrazení produkce na lednové úrovni, protože Saúdská Arábie trvala na tom, aby se k dohodě připojil i Írán.

Analytici upozorňují, že narušení dodávek kuvajtské ropy zřejmě nepotrvá dlouho a investoři se poté znovu zaměří na nadměrnou nabídku ropy na světovém trhu.

Cenám ropy v úterý pomohly rovněž zprávy o výpadku dodávek elektrické energie ve Venezuele, které prý snížily tamní produkci o zhruba 200 000 denních barelů. Nigerijskou produkci ropy pak prý snížil požár ropovodu.

Zlato v úterý zdražilo o 19 dolarů na 1 250,50 USD za trojskou unci a cena stříbra se zvýšila o 70 centů na 16,94 USD za trojskou unci.

Hlavní úterní události na amerických trzích

Výsledková sezóna

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK

Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
20. 4. 2021 17:01
Štěpán Křeček (BH Securities): Největší vliv na vývoj trhů má nabídka peněz. Pokud přetrvá,…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 4. 2021 12:31
Zajištění proti inflaci? Třeba i levná hypotéka, vysvětluje expert
České státní dluhopisy
Přestat sledovat
Hypotéky
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výnosy
Přestat sledovat
Zajištění
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat