Americké akcie v úterý zakončily březen neslavně, od začátku roku se indexy vyvíjejí smíšeně

Americké akcie v úterý po výrazném pondělním oživení oslabily a jejich indexy ztratily zhruba procento. Pozornost investorů na Wall Street se zaměřovala na ropný sektor a pokračující sestup cen ropy v souvislosti s vrcholícím jednáním o íránském jaderném programu. V červených číslech americké akcie skončily i za celý měsíc, od začátku roku se ale indexy na směru shodnout nedokázaly.
Dow v úterý oslabil o 1,11 % na 17 776,12 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,88 % na 2 067,89 bodu a technologický Nasdaq klesl o 0,94 % na 4 900,88 bodu. Index volatility VIX v úterý stoupl o 5,38 % na 15,29 bodu a výnos 10letého vládního dluhopisu USA se snížil o dva bazické body na 1,92 %.
Z deseti hlavních sektorů se v plusu udrželo pouze odvětví služeb. Nejvíce klesly akcie ze sektoru zdravotní péče, cenné papíry z odvětví základních materiálů a tituly ze sektoru necyklického spotřebního zboží.
Za celý březen index Dow klesl o 1,94 %, S&P 500 odepsal 1,74 % a Nasdaq ztratil 1,26 %.
Akcie navíc v úterý uzavřely nejen třetí měsíc roku, ale také první čtvrtletí. Index Dow za tři měsíce klesl o 0,24 %, S&P 500 ale naopak o 0,44 % zpevnil a Nasdaq stoupl o 3,48 %. Pro index S&P 500 byl letošní první kvartál devátým růstovým čtvrtletím v řadě. V poválečné historii rostl nejsledovanější americký akciový index takto dlouho nepřetržitě již pouze v dalších třech případech. Na druhou stranu se ale pro S&P 500 uplynulé čtvrtletí stalo nejslabšími třemi měsíci od roku 2012.
Investoři nyní čekají, jak dopadne zpráva o vývoji amerického hrubého domácího produktu za první tři měsíce roku. První odhad bude zveřejněn 29. dubna. V posledním loňském čtvrtletí americká ekonomika zpomalila čtvrtletní růst na 2,2 % z 5 % ve třetím kvartálu. Za celý loňský rok pak ekonomika USA zrychlila růst na 2,4 % z 2,2 % v roce 2013.
V prvním čtvrtletí by podle všeho měl růst zpomalit ještě více. Expanzi americké ekonomiky totiž brzdí silný dolar, který podkopává americký export, spolu se slabou poptávkou v Evropě a Asii. Silné spotřebitelské výdaje navíc nasávají více dovozu, což prohlubuje obchodní deficit, který taktéž snižuje HDP. Analytici podle ankety agentury Reuters odhadují v prvních třech měsících letošního roku zpomalení růstu HDP na 0,9 až 1,4 %.
"Máme za sebou nejednoznačné čtvrtletí, ve kterém šly hlavní indexy do boku," řekl v telefonickém rozhovoru pro agenturu Bloomberg David Lafferty, hlavní tržní stratég Natixis Global Asset Management. "Trh se jakoby zasekl mezi spoustou neznámých. Odhady růstu zisků firem jsou kvůli silnému dolaru a levné ropě revidovány níže a trhu se nedaří posouvat historická maxima."
V Evropě je obrázek o poznání veselejší. Britský FTSE 100 sice za celý březen ztratil 1,5 %, francouzský CAC 40 ale připsal 3,5 % a německý DAX posílil o 6 %. Za celý kvartál pak FTSE 100 zpevnil o 3,3 %, CAC 40 posílil o 17,99 % a DAX o 22,03 %.
Hlavní úterní události na amerických trzích
- Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v březnu vzrostl na 101,3 bodu z 98,8 bodu v únoru (revidováno z 96,4 bodu, odhad: 96,4 bodu).
- Charter Communications koupí firmu Bright House Networks za 10,4 miliardy dolarů.
- Oppenheimer zvyšuje investiční doporučení na akcie Teva Pharmaceutical na "outperform" z "market perform" po oznámení akvizice americké společnosti Auspex Pharmaceuticals. Cílová cena 77 USD.
- Pracovníci americké Federální obchodní komise údajně doporučí zamítnutí fúze tabákových firem Reynolds American a Lorillard.
- Společnosti Johnson & Johnson a GlaxoSmithKline urovnaly právní spor o léky na alergii. McNeil, dceřiná společnost Johnson & Johnson, obvinila GlaxoSmithKline z toho, že v reklamě užívá nepodložená tvrzení o vyšší účinnosti svých léků na alergii Flonase oproti lékům Benadryl a Zyrtec, které vyrábí právě McNeil.
- Ceny domů ve Spojených státech v lednu podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve 20 amerických městech, meziročně vzrostly v souladu s odhady o 4,56 %. V prosinci index stoupl o 4,46 % meziročně. Meziměsíčně ceny vzrostly o 0,57 % při očekávání 0,8% růstu po prosincovém růstu o 0,73 %.
- Index nákupních manažerů pro oblast Chicaga v březnu vzrostl na 46,3 bodu z 45,8 bodu v únoru (odhad: 51,8 bodu).
- Kabelová televizní společnost Cablevision Systems plánuje tento týden přednést akviziční nabídku novinám New York Daily News. Hodnotu bulvárního deníku přitom podle nejmenovaného zdroje stanovuje na pouhý jeden dolar.
- Buffett pro CNBC: Řecku by se mimo eurozónu nemuselo dařit špatně. Země unie by neměly pokračovat dále společně tak odlišným tempem. A pokud jde o USA, kdybych byl centrální bankéř, nic moc bych aktuálně neměnil, už vzhledem ke slabosti Evropy.
- Americká počítačová firma IBM plánuje investovat v příštích čtyřech letech tři miliardy dolarů do vytvoření divize, která bude shromažďovat a analyzovat údaje z chytrých telefonů, počítačových tabletů a dalších zařízení vybavených snímači. Oznámila to v úterý firma. Společnostem by tak prý mohla umožnit lépe využívat tyto údaje ve své činnosti.
- Endurance Specialty koupí Montpelier Re za 1,83 miliardy dolarů.
- Investor Bill Ackman se opět opřel do společnosti Herbalife. Ackman již dva roky obviňuje Herbalife z toho, že se jedná o ilegální pyramidové schéma, a zničení této společnosti je podle něj "jedna z nejdůležitějších věcí", které může udělat.
- Lacker (Fed): Existuje dobrý důvod, proč začít sazby zvyšovat na červnovém zasedání. Možná budeme muset utahovat politiku dříve, než se čekalo.
- Americká společnost Comcast plánuje věnovat 4,1 miliardy dolarů na vznik nové firmy v čele s finančním ředitelem a místopředsedou správní rady Comcastu Michaelem Angelakisem. Firma, jíž Comcast věnuje na provoz 4 miliardy dolarů a Angelakis zhruba 40 milionů dolarů (zbývajících zhruba 60 milionů poskytnou výkonní manažeři této nové společnosti), bude mít za úkol investovat do "společností orientovaných na růst".
- Ben Bernanke je rád, že již může komentovat dění na trzích bez větších obav a bez ohledu na regulace. Bývalý předseda Fedu otevřel 30. března 2015 svůj blog příspěvkem na téma nízkých sazeb.
- Pokles ziskovosti firem alespoň dva kvartály v řadě, aniž by ekonomika byla v recesi? V USA celkem výjimečná věc. Pokles zisků se v Americe za uplynulý kvartál všeobecně očekává, akcioví investoři by se toho nicméně děsit nemuseli. Ale věřte historii.
- George Soros dlouho vyzýval trhy k tomu, aby pumpovaly miliardy na Ukrajinu. Nyní je podle všeho připraven svá slova sám následovat. Soros v rozhovoru s rakouskými novinami Der Standard prohlásil, že je připraven za určitých podmínek do ukrajinské ekonomiky investovat miliardu dolarů. "Jedná se o konkrétní investiční nápady, například v zemědělských a infrastrukturních projektech. Dal bych do toho tak miliardu dolarů. Musí to generovat zisk. Bude z toho profitovat má nadace, ne já osobně," řekl.
Z indexu Dow v úterý naprostá většina titulů skončila pod nulou. Zdražily pouze cenné papíry provozovatele platebních karet American Express (+0,42 %), technologické společnosti Cisco Systems (+0,31 %) a výrobce nealkoholických nápojů Coca-Cola (+0,10 %). Největší ztráty naopak postihly akcie zdravotní pojišťovny UnitedHealth Group (-2,24 %), energetické společnosti Chevron (-1,80 %) a výrobce letadel Boeing (-1,72 %).
Akcie rezervačního portálu Priceline (+1,25 %) zdražily přes procento poté, co analytici ze společnosti Stifel Nicolaus zvýšili jejich 12měsíční cílovou cenu na 1 400 USD. Oproti pondělnímu závěru byla cílová cena vyšší o 22 %.
Akcie provozovatele maloobchodního řetězce s domácími spotřebiči a nábytkem Conn's (+5,62 %) výrazně zdražily přesto, že firma oznámila, že kvůli slabým hospodářským výsledkům přestane prodávat některou elektroniku. Hospodaření firmy utrpělo zejména kvůli službám v oblasti úvěrového financování nákupů. Společnost ve svém čtvrtém fiskálním čtvrtletí hospodařila se ziskem 15,5 milionu dolarů neboli 0,42 USD na akcii oproti zisku 27,7 milionu USD ve stejném období o rok dříve. Tržby firmě nicméně meziročně stouply o 18,2 % na 426,8 milionu USD. Analytici odhadovali zisk na akcii 0,64 USD při tržbách 421 milionů dolarů.
Nedařilo se naopak cenným papírům producenta kovů Allegheny Technologies (-2,66 %), které patřily mezi nejvíce klesající tituly z indexu S&P 500. Akcie srazilo vyjádření analytika Michaela Gambardelly z JPMorgan Chase, že by investoři měli být nadále obezřetní ohledně firem, které těží a zpracovávají kovy. Podle Gambardelly budou atraktivitu akcií těchto podniků stále srážet nízké ceny ropy a silný dolar.
Dolar k euru od začátku roku zpevňuje o 11 %
Dolar v úterý na devizových trzích posiloval k euru, ale ztrácel k jenu. K jednotné evropské měně dolar dokonce posílil na maximum za deset dní. Investoři se opět zaměřili na očekávané zvýšení úrokových sazeb v USA v letošním roce. Euro dolů naopak tlačí vývoj řecké dluhové krize, Atény se zatím stále nedohodly s věřiteli na prodloužení záchranného programu.
Kurz eurodolaru se během úterní obchodní seance snížil o necelých 0,7 % na 1,075 a k jenu dolar klesl ze 120,04 USD/JPY na 119,98 USD/JPY.
Za březen dolar k euru zpevnil z 1,116 EUR/USD o necelá čtyři procenta a za první tři měsíce roku posílil z 1,210 EUR/USD přes 11 %. K jenu americká měna během posledního měsíce posílila pouze nepatrně (+0,2 %), podobně jako od začátku roku (+0,5 %).
Evropská centrální banka tento měsíc spustila program nákupů dluhopisů, který má odvrátit deflaci a pomoci ekonomickému růstu eurozóny. Centrální banka USA naopak svůj program nákupů dluhopisů již loni ukončila a letos se chystá zvyšovat úrokové sazby. To posiluje zájem investorů o dolar na úkor eura.
Dolar v úterý podpořily také úpravy pozic investorů před koncem měsíce a nejnovější příznivá data, tedy údaje o spotřebitelské důvěře a cenách domů v USA.
Světové ceny ropy v úterý dále klesaly a severomořská ropa Brent zaznamenala výraznou měsíční ztrátu. Investoři sledují poslední den jednání mezi Teheránem a šesti mocnostmi o íránském jaderném programu v obavách, že v případě dohody na trh vstoupí velké objemy íránské ropy. "Pokud se otevřou stavidla přílivu íránské ropy, budou ceny zřejmě znovu testovat letošní minima," řekl Daniel Ang ze singapurské makléřské firmy Phillip Futures. Trh také oslabily zprávy o dalším růstu těžby kartelu OPEC.
Podle odhadů firmy Facts Global Energy by Írán mohl během šesti měsíců od zrušení sankcí zvýšit těžbu ropy o půl milionu barelů denně a během dalšího roku posílit produkci ještě o 700 tisíc barelů denně. Západní sankce omezily vývoz ropy z Íránu na zhruba milion barelů denně. Podle zdrojů agentury Reuters z námořní přepravy Írán navíc nyní skladuje v supertankerech nejméně 30 milionů barelů ropy.
Cena severomořské ropy Brent v úterý klesla o dolar na 55,22 USD za barel a severoamerická lehká ropa WTI zlevnila taktéž o dolar na 47,55 USD za barel. Za celý březen ropa Brent zlevnila téměř o deset procent, za první čtvrtletí letošního roku ale její cena klesla jen o necelá čtyři procenta.
Severoamerická lehká ropa WTI za březen zlevnila o necelých šest procent a za celý první kvartál její cena klesla přes jedenáct procent. Oba druhy ropy tak zlevnily již třetí čtvrtletí v řadě. Od loňského června se ceny černého zlata propadly asi o 60 %. Brent v polovině ledna sestoupil dokonce na šestileté minimum 45,19 USD za barel. V únoru se ceny ropy dočasně zotavily.
Zlato v úterý zlevnilo o necelé dva dolary na 1 184,40 USD za trojskou unci a cena stříbra klesla o 0,4 % na 16,65 USD za trojskou unci. Za březen zlato zlevnilo zhruba o 1,5 % a za první tři měsíce roku se jeho cena prakticky nezměnila. Cena stříbra v březnu o více než dvě procenta stoupla a za tři měsíce se zvýšila o necelých šest procent.
Zdroj: Bloomberg, MarketWatch, ČTK