Americké akcie ve čtvrtek navzdory zprávě o překvapivém poklesu amerického HDP zdražily a index S&P 500 přepisoval historii

Americké akcie v úvodu čtvrteční obchodní seance bez ohledu na překvapivý pokles amerického HDP v letošním prvním kvartálu zdražovaly, index S&P 500 dokonce vzrostl na nové historické maximum. Poté sice všechny tři nejsledovanější indexy zamířily k nule, nakonec se ale dokázaly odrazit zpět do zelených čísel a index S&P 500 v závěrečné rally znovu posunul svá maxima. Pozitivně vyzněla dílčí statistika z amerického trhu práce, podle které v týdnu do 24. května počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti klesl více, než se čekalo.
Dow posílil o 0,39 % na 16 698,74 bodu, širší S&P 500 přidal 0,54 % a uzavřel na novém historickém i zavíracím maximu 1 920,03 bodu a technologický Nasdaq vzrostl o 0,54 % na 4 247,95 bodu. Dařilo se všem hlavním sektorům s výjimkou odvětví služeb. Největší zisky si připsaly akcie ze sektoru necyklického spotřebního zboží, tituly z odvětví základních materiálů a akcie firem ze sektoru zdravotnictví.
"Klíčové nyní bude, zda se investoři nenechají zmást vývojem na dluhopisových trzích, které jsou silně poznamenány kroky centrálních bank," řekl David Kelly, hlavní tržní stratég JPMorgan Funds. "Když někoho dlouho mučíte, řekne vám nakonec přesně to, co chcete slyšet. Centrální banky v současnosti s dluhopisy dělají něco podobného."
Hlavní čtvrteční události na amerických trzích
- Podle zpřesněných odhadů americký HDP v prvním čtvrtletí klesl o procento meziročně oproti původnímu rychlému odhadu, který počítal s 0,1% růstem. Analytici odhadovali revizi na -0,5 %. Americký HDP tak podle druhého zpřesněného odhadu v prvním čtvrtletí poprvé za poslední tři roky klesl. Na ekonomice se podepsala tvrdá zima, která pozastavila aktivitu ve stavebnictví.
- Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 24. května klesl o 26 tisíc na 300 tisíc (odhad: 317 tisíc) z 326 tisíc v předchozím týdnu. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 17. května klesl na 2,631 milionu z 2,653 milionu, očekával se pokles na 2,650 milionu.
- Rozjednané prodeje domů ve Spojených státech v dubnu vzrostly o 0,4 %, čekal se přitom meziměsíční nárůst o 1 %. Meziročně index rozjednaných prodejů klesl o 9,2 %, čekal se pokles jen o 8,9 %. Na prodeje má neblahý vliv rostoucí cena domů i omezená nabídka.
- Německá telekomunikační společnost Deutsche Telekom AG souhlasila s návrhem japonské společnosti Softbank, že od německé firmy odkoupí americkou mobilní divizi T-Mobile US. Uvedla to ve čtvrtek japonská tisková agentura Kjódó s odvoláním na zdroje z odvětví. Deutsche Telekom drží v T-Mobile US, která je čtvrtým největším mobilním operátorem v USA, podíl 67 %.
- Ve Spojených státech se rozhořel boj o převzetí výrobce balených potravin Hillshire Brands. Dva dny poté, co výrobce drůbežího Pilgrim's Pride nabídl za převzetí Hillshire 5,58 miliardy USD, přišla s vyšší nabídkou konkurenční firma Tyson Foods. Největší zpracovatel masa v USA nabídl za Hillshire 6,13 miliardy USD. Včetně dluhu činí nabídka firmy Tyson 6,8 miliardy USD, napsala agentura Reuters. Hillshire je známá hlavně výrobou salámů či hot dogů, vlastní značky jako Ball Park a Jimmy Dean.
- Americký provozovatel satelitních televizí Dish Network se stane zatím největším podnikem, který bude přijímat kybernetickou měnu bitcoin. Firma uvedla, že hodlá přijímat platby v bitcoinech od třetího čtvrtletí. Společnost bude ke zpracování těchto plateb využívat systém firmy Coinbase, jehož prostřednictvím bude bitcoiny okamžitě měnit na dolary.
- Cantor Fitzgerald zvyšuje doporučení na akcie Twitteru na "koupit" z "držet".
Výsledková sezóna
- Výsledky Abercrombie & Fitch v 1Q2014: Upravená ztráta na akcii 0,17 USD (odhad: 0,18 USD), tržby 822 milionů USD (797,7 milionu USD).
Z indexu Dow ve čtvrtek nejvíce zdražily cenné papíry farmaceutické společnosti Merck (+2,30 %), zdravotní pojišťovny UnitedHealth Group (+1,01 %) a sítě restaurací s rychlým občerstvením McDonald's (+0,85 %). Nedařilo se naopak akciím technologického podniku Cisco Systems (-0,56 %), investiční banky Goldman Sachs (-0,28 %) nebo energetické společnosti Chevron (-0,16 %).
Akcie oděvní společnosti Abercrombie & Fitch (+5,75 %) zdražily o více než pět procent poté, co firma v rámci svých kvartálních hospodářských výsledků vykázala menší než očekávanou ztrátu. Společnost uvedla, že v prvním čtvrtletí letošního roku hospodařila se ztrátou 23,7 milionu USD neboli 0,32 USD na akcii (loni: ztráta 0,09 USD na akcii) při tržbách 822 milionů USD (odhad: 797,7 milionu USD). Po očištění výsledků dosáhla ztráta na akcii 0,17 USD pod odhadem 0,18 USD. Management společnosti současně potvrdil celoroční výhled zisku na akcii na 2,15 až 2,35 USD (odhad trhu: 2,34 USD).
Dařilo se také akciím kanadského výrobce mobilních telefonů BlackBerry (+6,17 %), které na NYSE zdražily poté, co šéf společnosti John Chen na technologické konferenci pořádané zpravodajským serverem Re/code řekl, že "firma má problémy, ale není mrtvá". Chen měl dále prohlásit, že si je jistý tím, že se "pacienta podaří zachránit".
Již podruhé v tomto týdnu skokově zdražily cenné papíry výrobce balených potravin Hillshire Brands (+17,73 %). V úterý jejich cena vzrostla o více než pětinu poté, co společnost Pilgrim's Pride, která je druhým největším producentem kuřecího masa na světě, oznámila, že má zájem o převzetí této firmy za 6,4 miliardy dolarů. Ve čtvrtek cena akcií Hillshire Brands poskočila o dalších více než 17 % poté, co zájem o společnost projevila i potravinářská firma Tyson Foods (+6,13 %), která je největším americkým zpracovatelem masa. Tyson Foods za Hillshire Brands nabízí 6,13 miliardy dolarů, včetně dluhu pak podle zpravodajské agentury Reuters nabídka činí 6,8 miliardy dolarů.
Necelá dvě procenta si připsaly akcie technologické společnosti Apple (+1,82 %), která ve středu po závěru trhů potvrdila, že koupí výrobce sluchátek a provozovatele služby na streamovaní hudby Beats Electronics. Firma uvedla, že za společnost amerického rappera Dr. Dre zaplatí 3 miliardy dolarů, tedy o 200 milionů dolarů méně, než na začátku května s odvoláním na nejmenované zdroje obeznámené s průběhem jednání uvedl list Financial Times.
Naopak téměř pět procent odepsaly cenné papíry módního domu Michael Kors Holdings (-4,88 %), který již ve středu po závěru obchodování oznámil, že ve čtvrtém čtvrtletí svého fiskálního roku hospodařil se ziskem 161 milionů dolarů neboli 0,78 USD na akcii při tržbách 882 milionů USD. Analytici odhadovali, že firma v období od ledna do března hospodařila se ziskem 0,68 USD na akcii při tržbách 813 milionů USD. Loni firma ve stejném období dosáhla zisku 101,1 milionu USD a tržeb 577,4 milionu USD. Výsledky tak sice překonaly odhady, investory ovšem nepotěšilo vyjádření společnosti, že bude v následujících čtvrtletích potřeba objemných investic k podpoření dalšího růstu prodejů.
Americký dolar po zprávě o vývoji HDP hledal směr
Americký dolar ve čtvrtek k euru i japonskému jenu kolísal. K jednotné evropské měně zahajoval poblíž 1,3595 EUR/USD. Po zprávě o poklesu americké ekonomiky v prvním čtvrtletí nejdříve oslabil k 1,361 EUR/USD, poté ale posílil na 1,359 EUR/USD, aby následně znovu oslabil. Kolem desáté hodiny se kurz eurodolaru pohyboval nad 1,360.
Část investorů upozorňuje, že se ekonomická aktivita navzdory poklesu amerického HDP rychle vzpamatovává z útlumu způsobeného mrazivým počasím a že výhled na druhé čtvrtletí již je příznivý. "Jakmile se dostanete za hlavní číslo a podíváte se pod kapotu, věci se ve skutečnosti nezdají být tak špatné," řekl agentuře Reuters analytik z BMO Capital Markets Boris Schlossberg. "Hodně toho způsobily zásoby, což je pro budoucnost dobré znamení."
K japonskému jenu dolar během dne oslabil z 101,75 USD/JPY až k 101,40 USD/JPY, posléze se ale americká měna vzpamatovala, ztráty smazala, a krátce po uzavření amerických burz se pohybovala prakticky beze změny kolem 101,74 USD/JPY.
Světové ceny ropy ve čtvrtek obnovily růst a severomořská ropa Brent se vrátila nad 110 dolarů za barel. Ropný trh podpořily odpolední údaje Úřadu pro energetické informace při americkém ministerstvu energetiky. Podle nich zásoby benzínu na území USA minulý týden klesly o 1,8 milionu barelů, ačkoli analytici podle ankety agentury Reuters čekali jejich růst. V případě samotné ropy sice celkové zásoby vzrostly, v klíčovém překladišti Cushing ve státě Oklahoma se ale snížily na minimum od roku 2008.
Severomořská ropa Brent zdražila o 34 centů na 110,14 USD za barel a cena severoamerické lehké ropy WTI vzrostla o 22 centů na 103,68 USD za barel.
Ropu dále podporuje silný výpadek dodávek z Libye. Trh rovněž zůstává pod vlivem situace na Ukrajině, kvůli níž narůstá střet mezi Západem a Ruskem, které je druhým největším vývozcem ropy na světě.
Zlato ve čtvrtek zlevnilo o více než dva dolary na 1 256,05 USD za trojskou unci.
Zdroj: ČTK, CNBC, MarketWatch