Americké akcie ve čtvrtek před chystaným zavedením cel posílily

Americké akcie ve čtvrtek posílily, náladu na trhu podpořilo zejména zmírnění postoje Spojených států vůči clům na auta z Evropy. Dařilo se rovněž technologických společnostem v čele s výrobci čipů. Po zveřejnění zápisu z posledního zasedání měnového výboru centrální banky však akcie část zisků odevzdaly.
Index Dow vzrostl o 0,75 % na 24 356,74 bodu, širší index S&P 500 přidal 0,86 % na 2 736,61 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite zpevnil o 1,12 % na 7 586,43 bodu. Index volatility VIX klesl o 7,25 % na 14,97 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se mírně snížil na 2,83 %. Dařilo se všem sektorům s výjimkou energetického odvětví, nejvýrazněji zpevnily telekomunikační sektor a technologické odvětví.
Zápis z posledního zasedání Fedu ukázal, že centrální bankéři věří v sílu americké ekonomiky a plánují další zvyšování úrokových sazeb.
Výrazně posílily akcie výrobce čipů Qorvo (+5,66 %), a to díky vyšší cílové ceně od analytiků z KeyBanc, kteří tímto krokem reagovali na silnou poptávku po chytrých telefonech v Číně a stabilizaci prodeje přístrojů iPhone od Applu.
Akcie čipové firmy Micron Technology (+2,64 %) stouply díky zprávě, že dočasný zákaz prodeje některých jejích čipů v Číně bude mít na firemní hospodářské výsledky pouze malý dopad.
Média ve středu informovala, že americký velvyslanec v Německu šéfům německých automobilek řekl, že prezident USA Donald Trump přestane hrozit zavedením dovozních cel na auta z EU, pokud ta zruší cla na dovoz amerických aut.
V pátek ale vstupují v platnost americká cla na dovoz čínského zboží do USA v hodnotě 34 miliard USD ročně. Peking oznámil, že bude na krok USA reagovat stejným opatřením na dovoz amerického zboží do Číny.
Dolar oslabil, ceny ropy klesaly
Americký dolar oslabil v reakci na zprávu o vývoji zaměstnanosti v soukromém sektoru a kvůli obavám o vývoj globálního obchodu. Euro navíc podpořily příznivé údaje o vývoji průmyslových zakázek v Německu.
Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, odepsal 0,2 % na 94,39 bodu. Dolar k euru klesl o 0,2 % na 1,1685 USD, k japonskému jenu ale o 0,1 % zpevnil a dostal se na 110,64 JPY. Euro vůči jenu vzrostlo o 0,4 % na 129,30 JPY.
Ceny ropy na světových trzích klesaly. Hlavní příčinou byla zpráva o stavu zásob suroviny v USA, která výrazně stáhla hlavně cenu americké ropy.
Údaje amerického vládního Úřadu pro energetické informace (EIA) ukázaly, že zásoby ropy v uplynulém týdnu stouply o 1,3 milionu barelů. Analytici naopak čekali pokles zásob o 3,5 milionu barelů.
Americký prezident Donald Trump ve středu obvinil Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC), že svým přístupem tlačí ceny vzhůru. OPEC a jeho spojenci v čele s Ruskem se minulý měsíc dohodli, že zvýší těžbu o zhruba jeden milion barelů denně, aby vykompenzovali propad dodávek z Venezuely a z Íránu. Výraznější zvýšení těžby však odmítli.
Hlavní čtvrteční události na amerických trzích
- Měnový výbor americké centrální banky (Fed) jednal na svém červnovém zasedání o dopadech dalšího růstu úrokových sazeb. Očekává přitom, že do příštího roku by mohly být úroky na úrovni, která může začít zpomalovat růst ekonomiky. Vyplývá to ze zápisu ze zasedání, které se uskutečnilo 12. a 13. června a na kterém Fed podruhé v letošním roce zvýšil úroky.
- Americký výrobce letadel Boeing a brazilský Embraer podepsaly předběžnou dohodu o vytvoření společného podniku na výrobu letadel. Nová společnost bude zahrnovat veškeré aktivity v oblasti výroby komerčních letadel a služeb Embraeru a Boeing by v ní měl vlastnit 80% podíl.
- Růst aktivity v americké ekonomice v červnu zpomalil. Kompozitní index nákupních manažerů sestavovaný společností IHS Markit se snížil z 56,6 bodu na 56,2 bodu. Čekal se ale pokles až na 56 bodů. Dílčí PMI pro sektor služeb klesl z 56,8 bodu na 56,5 bodu, jak se čekalo. PMI v sektoru služeb od institutu ISM se naopak zvýšil z 58,6 bodu na 59,1 bodu.
- Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 30. června 231 tisíc nově podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Po 227 tisících žádostí z předcházejícího týdne očekával trh mírný pokles jejich počtu na 225 tisíc.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK