US MARKETZavírá za: 4 h 21 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Americké akciové indexy v pondělí uzavřely téměř beze změn, nedařilo se dolaru

Americké akcie v pondělí byly sice jako na houpačce, celý den ale oscilovaly kolem nuly a nakonec uzavřely téměř beze změn. Investoři s nervozitou čekají, jaké budou hospodářské výsledky velkých firem za druhé čtvrtletí. V tomto týdnu zveřejní kvartální hospodářská čísla například společnosti Microsoft, IBM nebo Johnson & Johnson.

Index Dow klesl o 0,04 % na 21 629,72 bodu, širší index S&P 500 uzavřel se ztrátou 0,01 % na 2 459,14 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,03 % na 6 314,43 bodu. Index volatility VIX se zvýšil o 3,26 % na 9,82 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o necelé dva bazické body na 2,314 %.

Dařilo se sektoru veřejných služeb, realitnímu odvětví, sektoru základních materiálů či odvětví cyklického spotřebního zboží. Zaostaly naopak sektor zdravotní péče, finanční odvětví a energetický sektor.

Bitcoin večer zdražoval o téměř 15 % a kurz etherea rostl o bezmála 20 %.

Analytici, které oslovila agentura Reuters, odhadují, že zisky společností z indexu S&P 500 se ve druhém čtvrtletí meziročně zvýšily o zhruba 8 %.

"Americké akcie teď nejsou levné," řekl agentuře Reuters analytik J.P. Morgan Private Bank Phil Guarco. "Trh proto bude zajímat, zda jejich aktuální ceny odpovídají současné mírné inflaci a rozporuplným ekonomickým datům," dodal.

V indexu Dow v pondělí nejvýrazněji zdražily akcie softwarové firmy Microsoft (+0,78 %), řetězce hobby marketů Home Depot (+0,66 %) a výrobce spotřebního zboží Procter & Gamble (+0,52 %). Nedařilo se cenným papírům banky JPMorgan Chase (-0,93 %), počítačového obra IBM (-0,8 %) nebo farmaceutického podniku Merck (-0,71 %).

Dolar oslabil, ceny ropy kolísaly

Dolar v pondělí ke koši měn sestoupil na minimum za deset měsíců. Jeho pokračující oslabování je výsledkem pochybností, zda americká centrální banka vzhledem k situaci ekonomiky ještě do konce roku zvýší základní úrokovou sazbu.

Průměrná očekávání analytiků ohledně dalšího letošního zvýšení úroků jsou aktuálně méně než 50%. Pravděpodobnost tohoto kroku klesla zejména po páteční zprávě o červnové stagnaci inflace v USA.

Australský dolar vystoupil k americkému dolaru na více než dvouleté maximum a posilovaly rovněž měny dalších zemí se silnými obchodními vazbami na Čínu. Trhy tím reagovaly na zprávu o růstu čínské ekonomiky ve druhém čtvrtletí, který mírně překonal očekávání analytiků.

Ceny ropy zahájily pondělní obchodování růstem, který severomořský Brent vynesl až k hranici 49 USD za barel. Přispěla k tomu zpráva, že ve Spojených státech v minulém týdnu vzrostl počet aktivních vrtů jen o dva. Později se ale na trh vrátily obavy z dopadů přetrvávající vysoké nabídky suroviny a ceny začaly znovu klesat.

Aktivita na trhu je poměrně slabá, trh čeká na další podněty. Od poloviny roku 2015 ceny ropy ztratily více než 50 %.

Přechodnou vzpruhou pro trh v pondělí byla zpráva, že čínské rafinerie v červnu zvýšily výkon na druhou nejvyšší úroveň v historii. Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) doufá, že vyšší poptávka zásoby ropy v letošním druhém pololetí srazí.

Hlavní pondělní události na amerických trzích

Výsledková sezóna

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK

Americké akcieShrnutí obchodování v USA
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika