Americké burzy v úvodu týdne opět přepisovaly historii, na nové maximum se dostaly i akcie Applu

Americké akcie týden zahájily růstem na nové rekordy. Tržní kapitalizace širšího indexu S&P 500 poprvé v historii překonala 20 bilionů USD. Trhy dále podporoval slib prezidenta Donalda Trumpa, že brzy představí změny v oblasti daní. Týden začal úspěšně i pro akcie Applu, které posunuly své zavírací i absolutní maximum.

Index Dow stoupl o 0,7 % na nové zavírací maximum 20 412,16 bodu, širší index S&P 500 se zvýšil o 0,52 % na nové zavírací maximum 2 328,25 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite vzrostl o 0,52 % na nové zavírací maximum 5 763,96 bodu. Absolutní rekord posunul Dow na 20 441,48 bodu, S&P 500 jej navýšil na 2 331,58 bodu a Nasdaq Composite jej posunul na 5 770,99 bodu. Index volatility VIX stoupl o 2,03 % na 11,07 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o dva a půl bazického bodu na 2,434 %.

Posilovaly hlavně akcie bank a průmyslových firem. Oba sektory by měly mít největší užitek z Trumpovy politiky. Nejmenší zisk si připsaly sektory cyklického a necyklického spotřebního zboží a energetické odvětví.

Trump minulý týden slíbil v příštích týdnech učinit velké oznámení ohledně reformy daňového systému. Tím se zmírnila nervozita, která na trhu trvala několik týdnů kvůli sporným Trumpovým krokům, a pozornost se vrátila k úsilí o podporu ekonomického růstu.

Úspěšnou seanci za sebou mají akcie technologické firmy Apple (+0,89 %), které se dostaly na nové historické maximum 133,82 USD a seanci zakončily na novém zavíracím maximum 133,29 USD. Titul podpořilo zvýšení cílové ceny ze strany analytiků banky Goldman Sachs. Banka cílovou cenu zvýšila ze 133 USD na 150 USD. Vysvětlila to vírou v silné prodeje nové generace iPhonu, která by měla být podle očekávání představena v září.

Oslabily naopak akcie mobilních operátorů v čele s akciemi firmy Verizon Communications (-0,91 %), která oznámila, že oživí plán na neomezená data. Zpráva vyvolala obavy z cenové války.

V indexu Dow nejvíce zdražily akcie výrobce stavební a těžební techniky Caterpillar (+2,27 %), investiční banky Goldman Sachs (+1,46 %) a technologické firmy Cisco Systems (+1,46 %).

Dolar posílil, ropa týden zahájila poklesem

Americký dolar díky naději na snížení daní ve Spojených státech posílil. Nižší daně by podpořily zisky společností a investice a rovněž by podpořily sázky na to, že by Fed mohl rychleji zvyšovat úrokové sazby.

V závěru obchodování euro vůči dolaru oslabovalo o 0,4 % na 1,06 USD a dolar k jenu rostl o 0,4 % na 113,70 JPY. Euro vůči jenu rostlo o 0,02 % na 120,49 JPY. Dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, se mírně zvyšoval na 100,98 bodu.

Ceny ropy zahájily týden poklesem. Černé zlato srážely zprávy o dalším růstu těžby ve Spojených státech. Vyšší těžba v USA podle analytiků podkopává snahy kartelu OPEC a dalších předních těžařů snížit dodávky na trh, a zvýšit tak ceny suroviny, které kvůli převisu nabídky v posledních letech prudce klesly.

Ropná společnost Baker Hughes ve své pravidelné zprávě o situaci na ropném trhu v USA uvedla, že těžaři v zámoří za poslední měsíc uvedli do provozu nejvíce těžebních zařízení od roku 2012. Celkem je tak v USA v provozu 591 těžebních zařízení, nejvíce od října 2015.

Zpráva zastínila i oficiální údaje, které potvrdily dřívější zprávy, že OPEC v lednu dodržoval dohodu o snížení produkce z více než 90 %. OPEC a další producenti, včetně Ruska, se koncem loňského roku dohodli, že v první polovině letošního roku sníží těžbu o 1,8 milionu barelů denně.

Nejdůležitější pondělní události na amerických trzích

Výsledková sezóna

  • Výsledky Teva Pharmaceutical Industries ve 4Q: Upravený zisk na akcii 1,38 USD (odhad: 1,35 USD), tržby 6,5 miliardy USD (odhad: 6,25 miliardy USD).
  • Společnost Restaurant Brands International vlastnící fast foodové řetězce Burger King a Tim Hortons v pondělí zveřejnila hospodářské výsledky za čtvrté čtvrtletí loňského roku. Tržby se jí meziročně zvýšily z 1,06 miliardy USD na 1,11 miliardy USD, analytici očekávali 1,1 miliardy USD. Zisk společnosti stoupl na 0,50 USD na akcii, analytici počítali se ziskem 0,42 USD.

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK

Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat