AP: Čína se snaží oživit ekonomiku, ale spotřebitelé šetří

Čína, tedy země, z níž se v prosinci začal šířit nový typ koronaviru, jenž způsobil pandemii, se opatrně snaží znovu nastartovat ekonomiku. Není to ale snadné v situaci, kdy se miliony lidí bojí utrácet nebo ani nechtějí chodit ven. Uzavírání továren a obchodů po celém zemi začalo v lednu. Milionům rodin bylo řečeno, aby zůstaly doma a vládnoucí komunistická strana teď tvrdí, že nemoc je pod kontrolou. Dopady na životy lidí i na celou ekonomiku ale přetrvávají.

Prodejce nákladních aut Čang Chu prožívá těžká rozhodnutí. Sedmadvacetiletý muž z města Čeng-čou ve střední Číně se vrátil do práce, ale zjišťuje, že zájem o nákup 20tunových nákladních aut má teď málo lidí. Příjem mu klesl o polovinu a stejně jako miliony dalších i on obrací každou minci. "Odložil jsem plány na výměnu aut a neutrácím téměř nic za jídlo v restauraci či za zábavu. Nemám ani ponětí, kdy se situace zlepší," řekl agentuře AP.

Továrny se v Číně znovu otevřely v březnu, po návštěvě prezidenta Si Ťin-pchinga ve Wu-chanu. Tedy ve městě, které bylo epicentrem nákazy. Jeho návštěva měla být signálem důvěry v to, že virus je pod kontrolou. Ale spotřebitelé, jejichž výdaje zajišťují růst ekonomiky, se stále bojí ztráty zaměstnání nebo toho, že onemocní. Šetří proto peníze, navzdory snahám vlády nalákat je zpět do nákupních center či autosalonů.

"Poptávka se ještě úplně nevrátila, anebo úplně chybí," říká ekonom Louis Kuijs z Oxford Economics.

Nařízení, aby celé rodiny zůstaly doma, podpořilo v Číně elektronický obchod, přes internet se kupovaly potraviny i další položky. Růst celkových výdajů za oděvy, potraviny a další spotřební zboží však podle analytiků bude letos jen malý nebo žádný.

Některá města se uchýlila k rozdávání nákupních poukázek a snaží se uklidnit spotřebitele tím, že ukazují ve státních médiích úředníky, jak se stravují v restauracích.

Ekonomové původně očekávali, že Čína se odrazí ode dne již tento měsíc. Po údajích o ekonomické aktivitě za leden a únor, které byly horší, než čekali, ale své odhady růstu zhoršili a posunuli také odhadované termíny oživení.

Po uzavření továren a doporučení téměř 800 milionům lidí, aby zůstaly doma, se výdaje spotřebitelů snížily meziročně o 23,7 %, zatímco zpracovatelský průmysl klesl o 13,5 %. Prodej aut se v únoru propadl o 82 %. Odhad celoročního ekonomického růstu se nyní propadl až na nulu z původních zhruba 6 %.

Zpracovatelský průmysl v Číně je nyní zhruba na 80 % své obvykle úrovně. Městský provoz, spotřeba energie a další ukazatele každodenního života jsou však na polovině až 65 % běžného stavu.

Obavy společnosti současně podporují zprávy o nových ohniscích nemoci. Výrobce nábytku v severovýchodním městě Šen-jang znovu otevřel 15. března, do jeho obchodu však přišlo jen málo zákazníků. "Kvůli epidemii a ztrátě pracovních míst si nikdo nechce vybavovat dům ani kupovat nábytek," říká jeden ze zaměstnanců, třiatřicetiletý Ťin. On s manželkou zrušili plány na koupi auta i na dovolenou.

Vládnoucí strana firmám sdělila, aby nadále vyplácely mzdy a vyhnuly se propouštění. Soukromým společnostem pak slíbila daňové úlevy, levné půjčky a další pomoc, i když státní média tvrdí, že plynulý tok pomoci zpomaluje byrokracie.

Zatím ale není jisté, kolik firem by mohlo nadobro zavřít kvůli tlaku, aby platily nájmy a vyplácely mzdy, když nemají příjmy. "Firmy nemohou plně obnovit výrobu, protože jim klesly objednávky doma i v zahraničí, nejsou tedy ochotny najímat zaměstnance," říká ekonomka Cuo Siao-lej ze společnosti Galaxy Securities. "Pokud zaměstnanci nemají příjmy, spotřeba klesne."

Spotřebitelé si musejí být jisti, že jejich zdraví i pracovní místa jsou ochráněna. Strategií, která fungovala po krizi v roce 2008, byl německý systém zkrácené pracovní doby, uvádí Kuijs. Zaměstnanci pracovali méně hodin, ale firmy obdržely od vlády podporu, aby jim mohly vyplácet plnou mzdu. Díky tomu si firmy udržely zkušené pracovníky a současně to podpořilo spotřebitelské výdaje. "To bylo považováno za celkem úspěšný systém," dodává Kuijs.

Čínské vývozce spotřební elektroniky, oděvů a dalšího zboží spotřeba ze zahraničí zřejmě nepodpoří, protože Spojené státy a Evropa se potýkají se ztrátami pracovních míst a doporučují obyvatelům, aby zůstávali doma. "Vývoz by mohl letos snadno klesnout o deset procent i více," uvádí ekonom společnosti Macquarie Capital Larry Hu.

Čínská vláda více utrácí za silnice a další veřejné práce a za telekomunikační sítě nové generace. Zdráhá se však napumpovat do ekonomiky příliš peněz kvůli obavám, že podpoří inflaci a zvýší dluh. "Přílišná podpora v této fázi nemá smysl," uvádí Hu. "Místo vyšší produkce to povede k vyšší inflaci."

Zdroj:
ČTK
Přestat sledovat
Asijská ekonomika
Přestat sledovat
Emerging markets
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Spotřebitelé
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
17. 5. 2021 12:01
Investorský magazín: Nová popularita etherea a vztah trhu s výnosovou křivkou
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Ethereum
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výnosová křivka
Přestat sledovat
Výnosy
Přestat sledovat
15. 5. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): Ochránit se před 20-30% propadem cen akcií by v současnosti nebyla žádná…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
14. 5. 2021 10:01
Michal Šnobr: Vyloučení Rosatomu z přípravy na dukovanský tendr může být příležitostí pro ČEZ i…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
12. 5. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Peníze ztrácejí na hodnotě a vklady v bankách dávno nejsou řešení.…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat