Arnika: Podíl spaloven na emisích dioxinů je vyšší, než tvrdí ČEZ

Vlivy spaloven na životní prostředí jsou výrazně vyšší, než uvádí dokumentace ČEZ k chystané mělnické spalovně. V úterý to uvedla ekologická organizace Arnika na tiskové konferenci. Dokumentace podle Arniky nadsazuje celkové emise toxických dioxinů pětadvacetkrát a vyvozuje z toho, že dopad spaloven na životní prostředí je zcela zanedbatelný.
K chystanému zařízení na energetické využití odpadu Horní Počaply na Mělnicku letos ČEZ předložil dokumentaci potřebnou k vyhodnocení vlivů na životní prostředí EIA. Uvádí v ní, že celkové emise dioxinů v Česku jsou 740 g TEQ. TEQ neboli toxický ekvivalent je hodnota, na kterou se přepočítává množství dioxinů podle škodlivosti, dioxiny jsou totiž skupina látek s různou toxicitou. Podle Pavla Gadase z ministerstva životního prostředí, na něhož se Arnika obrátila, jsou ale emise dioxinů v Česku výrazně nižší, za rok 2016 to bylo 29,26 g TEQ.
Kdyby údaje byly takové, jak uvádí ČEZ, znamenalo by to podle Arniky, že Česko je na tom čtyřikrát hůř než Kazachstán, šestkrát hůře než Rusko, dvacetkrát hůř než Čína a třicetkrát hůře než Indie. Ze všech zemí světa by Česko bylo druhé nejhorší za Keňou. "Abychom si přiblížili, o jaké číslo jde, tak by to odpovídalo maximálnímu možnému příjmu dioxinů pro 14,5 miliardy lidí," řekl Jindřich Petrlík z Arniky.
Dioxiny podle něj negativně ovlivňují vývoj u dětí, imunitní a nervový systém a některé jsou karcinogenní. "ČEZu se hodí uvádět vysoké celkové emise, aby zmenšil podíl spalování odpadů na emisích," řekl. Dokumentaci ČEZ nazývá "dioxinovou blamáží".
Arnika vytýká ČEZ také údajně nepravdivý údaj o vzniku dioxinů. Podle dokumentace je to z 82,5 procenta v důsledku přírodních procesů, například při lesních požárech. "Ani pokud by v České republice shořely všechny lesy, nedosáhly by hodnoty toho, co uvádí ČEZ," řekl Petrlík. Navíc podle něj ČEZ informuje jen o emisích dioxinů a záměrně opomíjí popílky a popel.
Podle Hany Beranové ze spolku Ekozahrada Pod věží z Horních Počapel se nyní lidé v okolí zvažované spalovny cítí podvádění. "Rádi bychom se dozvěděli skutečná čísla," řekla. Spolu s Arnikou spolek napsal otevřený dopis ministru životního prostředí. "Chceme, aby tento způsob matení veřejnosti zarazil," řekl Petrlík. Obě organizace zároveň podaly připomínky k procesu EIA, kde na tyto problémy poukázaly.
Zdroj: ČTK