US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ+0,33 %
KB+2,75 %
Erste+0,06 %

Automobilka Daimler čeká za loňský rok pokles zisku o polovinu

Německý výrobce luxusních aut Daimler varoval, že provozní zisk za loňský rok mu zřejmě klesl o polovinu. Je to už třetí varování týkající se výše zisku za loňský rok, které vlastník značky Mercedes-Benz zveřejnil. Důvodem propadu jsou dodatečné náklady spojené s vyšetřováním kauzy aut s naftovým motorem, vysokými investicemi do elektrických vozů a problémy s výrobou.

Zisk před zdaněním a úroky (EBIT) se podle nového odhadu firmy za loňský rok snížil na 5,6 miliardy eur. Předloni činil 11,1 miliardy eur.

Po předběžném zhodnocení Daimler zjistil, že bude muset pravděpodobně počítat s dodatečnými výdaji na správní a soudní řízení v souvislosti s emisemi naftových vozů v částce 1,1 miliardy až 1,5 miliardy eur. Automobilka už kvůli očekávaným nákladům v souvislosti se skandálem vyčlenila za loňský rok do rezerv 1,6 miliardy eur, uvedla agentura DPA.

Loňský rok byl pro automobilku obtížný kvůli obchodním sporům a zpomalení na globálníma automobilovém trhu. Potíže při výrobě pak měly negativní dopad na výrobu jejích důležitých sportovně-užitkových modelů. Daimler navíc musel v Německu svolat tisíce vozů s naftovým motorem, přestože roky tvrdí, že jeho motory splňují emisní pravidla a odmítá, že by používal stejný nelegální software jako Volkswagen.

Slabý zisk je také v kontrastu s prodejem aut. Loni společnost prodala 2,34 milionu osobních aut Mercedes-Benz a devátým rokem za sebou byl její prodej rekordní. Patří tak mezi největší výrobce luxusních aut na světě, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK

AutaDaimler Truck HoldingEvropské akcie
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár