Bankovní asociace letos stále čeká růst české ekonomiky o 1,9 %

Česká bankovní asociace (ČBA) ve své aktualizované prognóze zachovala odhad letošního růstu tuzemské ekonomiky o 1,9 %. V roce 2015 by měl hrubý domácí produkt stoupnout o 2,5 %. Vyplývá to z prognózy, kterou ČBA ve čtvrtek zveřejnila.
K pozitivnímu výhledu ekonomiky přispívá podle prognózy zlepšování investic, výsledky průmyslu a maloobchodu a zlepšování ekonomických vyhlídek většiny zemí EU. "Ačkoli výhled pro vývoj ekonomické aktivity vždy vytváří riziko určitých 'nepříjemných překvapení', v tomto případě není snadné hledat důvody, proč by poměrně optimistický výhled pro české hospodářství neměl být naplněn," uvedla hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská.
Odhadovaný makroekonomický vývoj se proti předchozí prognóze mění jen málo. "Proti minulé prognóze očekáváme silnější investiční aktivitu jak letos, tak příští rok. Tahounem ekonomiky bude stále především vývoz. Spotřebu domácností může navýšit také snížení míry úspor, uvěří-li spotřebitelé v oživení na pracovním trhu," upozornil hlavní ekonom Citibank Jaromír Šindel.
Se zlepšením situace na trhu práce, stejně jako s nárůstem mezd, lze však počítat až v návaznosti na zvýšení spotřeby a investic.
Po zbytek roku 2014 prognóza počítá s pokračováním politiky "slabé koruny" s průměrným kurzem 27,3 EUR/CZK. K mírnému posílení měny by mělo dojít až v roce příštím. "V otázce odhadovaného ukončení aktuální měnové politiky České národní banky zatím nepanuje shoda. Současné informace směřují tento krok do období mezi koncem roku 2014 a prvním pololetím 2015," podotkl Šindel. Pro rozhodování ČNB bude podle něj podstatný především vývoj inflace. Ta bude vzhledem k dovozním cenám postupně růst, na konci roku by mohla dosáhnout meziročně až 2 %, dodal.
Velkou otázku pro následující dva roky prý představuje vývoj rozpočtové politiky státu. "Ekonomický výhled spolu s dobře se vyvíjejícími příjmy naznačují, že by se deficit mohl držet podstatně níže (na 2,5 % HDP), než je cíl vlády (3 %)," doplnila Horská.
Rizika prognózy jsou v roce 2014 a 2015 vychýlená spíše k vyššímu růstu, který by mohl nastat v důsledku razantnějších změn chování v reakci na odhadovaný růst. Výjimku představuje politické riziko vycházející z událostí na Ukrajině a na Krymu. "Scénáře, které mohou popisovat možné budoucí vývoje v této oblasti, jsou však natolik nejisté a ve svém důsledku odlišné, že je v prognóze nejsme s to postihnout,“ uzavírá aktuální ekonomický výhled Šindel.
ČBA zveřejňuje predikci pravidelně jednou za čtvrtletí. Aktuální prognóza vznikla na základě příspěvků analytiků ČSOB, České spořitelny, Raiffeisenbank, UniCredit Bank, Komerční banky, GE Money Bank a Citibank.