Bankovní úřad EU by Praze podle analytiků prospěl, příliš šancí však neměla

Praha mohla získat přesunutím Evropského orgánu pro bankovnictví z Londýna více prestiže v rámci EU a desítky vysoce kvalifikovaných pracovních pozic. Od počátku ale Praha příliš šancí neměla, shodují se analytici. V pondělí země EU rozhodly, že EBA se po odchodu Británie z Evropské unie přestěhuje z Londýna do Paříže.
"Pro Českou republiku je to škoda, ale v konkurenci evropských finančních center, jako je Paříž nebo Frankfurt, byly šance české metropole poměrně nízké. EBA je velmi důležitá instituce, proto bylo pravděpodobné, že její sídlo bude v Německu či Francii," uvedl hlavní ekonom Deloitte David Marek.
Hlavní ekonom Cyrrus Lukáš Kovanda soudí, že Praha nikdy šanci na sídlo EBA neměla. "Jinak relokace úřadu EBA do Prahy by české metropoli prospěla, jelikož by tím pádem v ČR vznikly desítky vysoce kvalifikovaných pracovních pozic a zejména by se tím posílila jak formální, tak neformální váha Prahy a potažmo celé České republiky v rámci celé EU," uvedl.
Minimální šance Prahy podle Kovandy dokazuje i případ Bratislavy, která se ucházela o Evropský úřad pro léčivé přípravky (EMA). "Bratislava si přitom nevedla vůbec špatně, připravila kvalitní návrh podmínek relokace úřadu, avšak stejně nepostoupila ani do druhého kola," uvedl. To podle Kovandy ukazuje, že EU se stále až příliš dělí na staré a nové členské země.
EBA oficiálně vznikla na počátku roku 2011 a převzala úkoly od Výboru evropských orgánů bankovního dohledu. EBA se mimo jiné stará o stabilitu finančního systému, transparentnost trhů a finančních produktů a ochranu vkladatelů a investorů.
Zdroj: ČTK