Česká republika: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v dubnu vzrostl na 56,5 bodu z 55,5 bodu v březnu

Podmínky ve zpracovatelském sektoru v Česku se v dubnu zlepšily. Index nákupních manažerů PMI stoupl na 56,5 bodu z březnových 55,5 bodu a vyrovnal se únorovému maximu za 34 měsíců. Aktivita podniků tedy roste, protože v indexu je předělem mezi růstem a poklesem aktivity úroveň 50 bodů. Oznámila to v pátek společnost Markit Economics. Index sleduje vedle výroby a nových objednávek také zaměstnanost, termíny dodávek od dodavatelů a zásoby.
Výroba podle aktuálních údajů PMI dále strmě rostla. K dubnovému růstu PMI přispělo všech pět složek, největším tahounem byly nové zakázky. Jejich objem vzrostl jedenáctým měsícem v řadě. Navíc tempo růstu bylo druhé nejrychlejší za více než tři roky. Poptávka byla silná z tuzemska i ze zahraničí.
Tempo růstu ve výrobní sféře se v dubnu přiblížilo únorovému maximu za 34 měsíců a výroba tak nepřetržitě roste víc než rok. Výrobci se s nedostatkem kapacit v dubnu vyrovnávali přijímáním dalších zaměstnanců. Zaměstnanost v české výrobní sféře stoupla nejrychlejším tempem od loňského října.
"Proti předchozímu měsíci, kdy výrobní index PMI klesl na nejnižší úroveň za tři měsíce, se v dubnu od tohoto dna odrazil. K lepšímu výsledku svědčícímu o rychlejším tempu růstu přispěl nečekaně výrazný nárůst německého výrobního indexu PMI. Za posílení hlavního indexu PMI vděčíme nárůstu indexu nových zakázek a zaměstnanosti, jakož i růstu zásob vstupů na skladě," uvedla ekonomka pro střední a východní Evropu u HSBC Agata Urbanska-Giner.
"Očekáváme, že v nadcházejících čtvrtletích se v meziročním srovnání zrychlí tempo růstu HDP a že tento trend půjde ruku v ruce s postupným nárůstem cen vstupů. Podle průzkumu PMI však nadále hrozí, že by inflace mohla zmírnit," dodala.
Zdroj: HSBC
Aktuality
