US MARKETOtevírá za: 9 h 17 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+0,51 %
TSLA+4,07 %
AAPL-0,28 %

České firmy ve Spojených státech více investují

Export českých firem do USA letos zatím meziročně mírně klesá, české podniky ale ve Spojených státech více investují. Vývoz do USA se letos od ledna do července snížil podle údajů Českého statistického úřadu o 1,6 procenta na 51 miliard korun. Za Atlantikem v poslední době investovaly tuzemské společnosti jako Safetica, Česká zbrojovka, HE3DA či United Hydrogen. Vyplývá to z údajů Velvyslanectví ČR ve Washingtonu.

"Ačkoliv české investice v USA jsou na americké poměry relativně malé, počet českých investorů, kteří se v USA usazují, podle našich informací roste," potvrdil Miroslav Diro z Hospodářské komory.

Česku se ekonomicky daří. Ze země, která přímé zahraniční investice dovážela, se pomalu stává země, která je schopna je i vyvážet. "Při bližším pohledu je zřejmé, že investice českých firem v zemi 'neomezených možností' často přímo souvisí s jejich proexportní snahou. Vstup na místní trh prostřednictvím založení dceřiné společnosti totiž bývá v mnoha případech nejlepším způsobem jak ve Spojených státech uspět," uvedl Bohdan Malaniuk z velvyslanectví ČR ve Washingtonu.

Velká investice je spojená s průlomovou technologií baterie české společnosti HE3DA. Firma již založila pobočku v USA a plánuje zahájit výstavbu závodu, kde se bude jedinečná baterie vyrábět. Letos uvedla v Charlestonu ve státě Tenessee do provozu továrnu na výrobu zkapalněného vodíku společnost United Hydrogen Group (UHG) založená českými podnikateli. Na investici ve výši 40 milionů dolarů se třemi desítkami milionů dolarů podílí společnost Brano Group z Hradce nad Moravicí. United Hydrogen Fuels v USA buduje síť plnicích stanic na vodík pro vozidla s palivovými články FCEV.

Dceřiná společnost CZ-USA České zbrojovky letos zahájila výrobu vybraných modelů určených hlavně americkým ozbrojeným složkám v nové výrobní hale v Kansas City. V tomto roce plánuje v Americe vyrobit 10 000 kusů. Celá řada dalších firem z různých sektorů působí prostřednictvím místních dceřiných společností mezi jinými firmy Mmcité, EUHERE Sports a Grund, Holik, Elmarco, KV Final.

Také investiční společnost R2G, která převzala znojemskou textilku zaměřenou na netkané textilie Pegas Nonwovens, letos koupila americkou společnost First Quality Nonwovens. Cena transakce se odhaduje na 500 milionů dolarů, tedy zhruba 11 miliard Kč. Podle komory jde zřejmě o rekordní nákup českého investora v USA.

V Severní Karolíně investovala česká softwarová firma Safetica, díky čemuž se jí zpřístupnil region s velkou koncentrací potenciálních zákazníků z oblasti finančnictví a velkého průmyslu. V Sillicon Valley, tedy technologicky nejdynamičtější oblasti světa, se podařilo uchytit českým softwarovým firmám Avast, Flowmon, Socialbakers a GoodData. V USA působí od roku 2010 i český výrobce zdravotnických lůžek Linet.

Podle komory je potřeba diverzifikovat český export teritoriálně i oborově, závislost českého exportu na zemích EU stále roste a tvoří už více než 84 procent celého českého vývozu. "Hospodářská komora proto doporučuje firmám, aby diverzifikovaly rizika, investovaly nejen u nás či v Evropě, ale i třeba v zemích jako jsou právě Spojené státy americké, kde je ohromná kupní síla, ale také velmi nároční spotřebitelé. Když zisk míří do ČR, má to další příznivé efekty na českou ekonomiku," dodal Diro. Firmy, které neinvestují, ztrácejí na své konkurenceschopnosti, což obzvlášť pro tak proexportně orientovanou ekonomiku, jakou je ta česká, je otázkou jejich samotné existence.

Zdroj: ČTK

Byznys a podnikáníČeská republikaInvesticeSpojené státy americké (USA)
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika