Co musíte ráno vědět (10. prosince)

Jak zahájily burzy nový týden, jak jsou na tom spotřebitelské ceny v Řecku, Číně a České republice a co všechno můžete zažít za jeden rok? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie v pondělí mírně posílily a S&P 500 uzavřel na rekordním maximu
Investoři v úvodu týdne věnovali pozornost především dalším možným krokům Fedu. S opatrností vyhlížejí také vyjednávání o americkém rozpočtu. Index Dow v pondělí po solidním úvodu a postupném mírném vracení zisků přidal 0,03 % na 16 025,53 bodu, širší S&P 500 narostl o 0,18 % na nový rekord 1 808,37 bodu a technologický Nasdaq byl druhý nejsilnější s posílením o 0,15 % na 4 068,75 bodu. V mírné ztrátě zůstaly sektory energetiky a síťových služeb, k růstu nejvíce přispěly základní materiály, finance a technologický sektor.
Týden na trzích podle burzovních grafů: Býci útok medvědů zatím ustáli
2. Evropské akcie zpevňovaly druhý den v řadě díky zprávám o čínském exportu
Burzy v Evropě v pondělí posilovaly druhý den v řadě díky pozitivním datům z Číny. Trhy neodradily ani zprávy o klesající náladě investorů a nečekaně slabá německá průmyslová výroba. Britský FTSE 100 zpevnil o 0,11 %, francouzský CAC 40 o 0,11 % a německý DAX o 0,25 %. Nejvíce se dařilo telekomunikacím, sektoru cestovního ruchu a pojišťovnám, ztrácel naopak sektor zdravotní péče. Nálada investorů v eurozóně podle agentury Sentix klesá. V prosinci indikátor nečekaně spadl na 8 bodů, přestože se čekal růst na 10 bodů. Nepotěšila ani německá průmyslová výroba, která se meziměsíčně překvapivě propadla o 1,2 %, přestože se očekával růst o 0,7 %.
Akcie pohledem technické analýzy: Čas na vybírání zisků je tady
3. Pražská burza v úvodu týdne kolísala a uzavřela v mínusu
Index PX v pondělí odepsal 0,29 % na 972,47 bodu. Dolů ho stáhly především akcie Komerční banky, které ztratily 3,23 % na 4 200 Kč a byly suverénně nejobchodovanější emisí dne. Ztrátu způsobila jak hrozba sektorové daně ze strany nové koalice, tak snížení doporučení od Erste na "držet" z "akumulovat". Cenné papíry Erste Group Bank naopak zpevnily o 1,14 % na 682,70 Kč a přes procento připsaly i akcie ČEZ (+1,43 %). O 6,5 % se propadla cena akcií společnosti Orco poté, co byla valná hromada, na níž se mělo hlasovat o odvolání několika členů představenstva, odložena. Přes 3 % odevzdala také těžařská firma NWR (-3,51 %).
Nejlepší a nejhorší české akcie: Na co v roce 2014 (ne)sázet na pražské burze
4. Očekávané události
V úterý bude ve Spojených státech zveřejněn říjnový report JOLTS (Job Openings and Labor Turnover Survey), který sleduje počty otevřených pracovních pozic a nabízí detailní pohled na pracovní trh. Spojené království a Francie odhalí průmyslovou výrobu a Itálie vývoj HDP ve třetím čtvrtletí. Makrodata vydá i Čína - dozvíme se, jak jsou na tom průmyslová výroba i maloobchod. Co dalšího trhy čeká v celém týdnu, se dozvíte v našem burzovním kalendáři.
Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Hrubý domácí produkt Řecka ve třetím čtvrtletí klesl meziročně o 3 %, země zažívá rekordní deflaci
Krizí zmítané Řecko v listopadu zaznamenalo rekordní deflaci. Spotřebitelské ceny se meziročně propadly o 2,9 %, nejprudším tempem od začátku sledování údajů v 60. letech minulého století. Spotřebitelské ceny tlačí dolů hospodářská recese a klesající mzdy. Statistický úřad v pondělí potvrdil, že řecká ekonomika ve třetím čtvrtletí meziročně klesla o 3 %. V druhém kvartálu činil pokles řeckého hospodářství 3,7 %.
6. Tempo inflace v České republice v listopadu zrychlilo na 1,1 %. Míra nezaměstnanosti vzrostla na 7,7 %
Spotřebitelské ceny v listopadu oproti říjnu klesly o 0,1 % a meziroční růst spotřebitelských cen po čtyřech měsících zpomalování zrychlil na 1,1 % (v říjnu +0,9 %). Míra nezaměstnanosti v listopadu podle zprávy Ministerstva práce a sociálních věcí vzrostla v souladu s odhady analytiků na 7,7 % z říjnových 7,6 %.
Rady ekonomů příští české vládě: Stát je možné řídit jako firmu a přestaňme se chovat jako ostrov
7. Čínská inflace v listopadu překvapivě klesla na 3 %
Meziroční míra inflace v Číně v listopadu překvapivě klesla na 3 % z říjnových 3,2 %. Vyplývá to z pondělních údajů statistického úřadu, které podle agentury Reuters zmírnily obavy ze zpřísňování měnové politiky.
8. Více než polovina Britů žijících v chudobě má zaměstnání
Britská skupina Joseph Rowntree Foundation zveřejnila zprávu, podle níž více než polovina Britů žijících v chudobě má zaměstnání. Pracující chudí tak počtem vůbec poprvé překonali počet nepracujících chudých. Průzkum ukazuje, že z 13 milionů lidí žijících v chudobě jich 6,7 milionu žije v rodině, kde alespoň jeden z dospělých pracuje. Oproti loňskému roku se jedná o nárůst o 500 tisíc lidí.
9. Euroskupina uvolnila další peníze pro Kypr
Ministři financí zemí eurozóny schválili uvolnění další splátky úvěrové pomoci Kypru. Z evropského stabilizačního mechanismu (ESM) by tak měla tato ostrovní země ještě do konce letošního roku dostat 100 milionů eur. Mezinárodní měnový fond by Kypru měl poslat dalších 86 milionů eur, uvedli ministři sdružení v takzvané Euroskupině. Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.
10. Evraz prodá Evraz Vítkovice Steel ruské bance Vněšekonombank
Ruská ocelárna Evraz prodá svou českou divizi Evraz Vítkovice Steel ruské bance Vněšekonombank. Jejím hlavním úkolem bude firmu finančně stabilizovat, než se jí ujme nový strategický investor. Informují o tom server Insider a Hospodářské noviny. Evraz již v srpnu oznámil, že ostravskou společnost hodlá prodat do konce roku. Její mluvčí Jaromír Krišica zatím prodej nepotvrdil. Podle serveru ho firma oficiálně oznámí tento týden, až bude transakce uzavřena po právní stránce.
Bonus
Jaká byla loni vaše dovolená?
Louis Cole, kterého proslavil jeho YouTube kanál a především jeho videa, na nichž pojídá různé druhy hmyzu, si v loňském roce vedl videodeník. Jeho sestřih nutí k zamyšlení - kolik dovolené jste loni měli?
Aktuality
