Co musíte ráno vědět (11. prosince)

Jak se dařilo akciovým trhům, jak prošly české banky zátěžovými testy a kdo je osobností roku podle časopisu Time? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve středu prudce oslabily

Akciové trhy ve Spojených státech výrazně oslabily, dolů je táhly především energetické společnosti. Ty se dostaly pod značný tlak kvůli propadu cen ropy na nová pětiletá minima. Index Dow oslabil o 1,51 % na 17 533,15 bodu, S&P 500 klesl o 1,64 % na 2 026,14 bodu a Nasdaq se zřítil o 1,73 % na 4 684,03 bodu. V indexu S&P 500 pochopitelně nejvíce ztrácely energetické akcie s poklesem o více než 3 %. Klesly však všechny sektory. Nejméně ztrácelo odvětví spotřebního necyklického zboží. Mezi energetickými firmami nejvíce ztratily Oneok (-7,79 %), Chesapeake Energy (-6,59 %) a Denbury Resources (-6,43 %).

Russell Napier: Centrální banky lék na nízkou inflaci nemají, jde o demografii. Akciová rally se blíží ke konci

2. Evropské akcie ve středu ztrácely kvůli energetickému sektoru

Evropské akcie ve středu ztrácely, dolů je vedl především ropný sektor poté, co organizace OPEC oznámila, že v příštím roce očekává nejslabší poptávku po ropě za posledních 12 let. Britský FTSE 100 ztratil 0,45 %, francouzský CAC 40 0,84 % a německý DAX zakončil na nule se ziskem 0,06 %. Regionální Stoxx Europe 600 odepsal 0,3 %, nejvíce ztrácely ropný sektor a sektor základních materiálů, dařilo se naopak technologiím a médiím. "Ceny ropy letí dolů volným pádem a je těžké najít někoho, kdo by byl ochotný nakupovat," říká Steven Santos z X-Trade Brokers. "Nižší poptávka po ropě také signalizuje nižší ekonomický růst a tato negativita se rozšiřuje mezi většinu tříd aktiv. Když k tomu přidáte politickou nejistotu v Řecku, je to pro trhy nebezpečná kombinace."

Société Générale: Nebojujte s ECB a vsaďte v roce 2015 na evropské akcie

3. Pražská burza ve středu zastavila propad, pomohly jí bankovní tituly

Index PX ve středu posílil o 0,26 % na 994,75 bodu. Dobře si ve středu vedly bankovní tituly. Komerční banka dosáhla druhého největšího objemu na burze a připsala 0,39 %, Erste Group Bank zpevnila o 0,62 %. Největšího zobchodovaného objemu ve středu dosáhly cenné papíry skupiny ČEZ, které naopak oslabovaly, a to o 0,28 %. Přes procento ztratila i likérka Stock. Pivovary Lobkowicz oznámily, že dokončily akvizici Pivovaru Rychtář a jsou nyní jeho stoprocentním vlastníkem. Akcie na to zareagovaly posílením o necelých 0,5 %.

Komerční banka a ČEZ: České blue chips pohledem technické analýzy

Sázky na konec roku aneb Co by si čeští finanční experti nadělili pod stromeček

4. Očekávané události

Spojené státy jako každý čtvrtek vydají zprávu o týdenním počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti (odhad: 295 tisíc nových, předchozí týden: 297 tisíc nových), navíc přidají maloobchodní tržby (odhad listopad meziměsíčně: +0,4 %, říjen: +0,3 %) a index dovozních cen (odhad listopad: meziměsíčně -1,7 % a meziročně -2,3 % , říjen: -1,3 % meziměsíčně a -1,8 % meziročně). Německo zveřejní zprávu o inflaci (finální; odhad listopad: meziměsíčně 0 % a meziročně +0,6 %, říjen: 0 % meziměsíčně a +0,6 % meziročně), stejně jako Francie (odhad listopad: meziměsíčně -0,1 % a meziročně +0,4 %, říjen: 0 % meziměsíčně a +0,5 % meziročně), Itálie pak odhalí průmyslovou výrobu (odhad říjen: meziměsíčně +0,3 %, září: -0,9 % meziměsíčně). Vše, co budou trhy v týdnu sledovat, najdete v našem burzovním kalendáři.

5. Ukrajina chce podle ministra hospodářství více peněz od MMF

Kyjev kvůli zhoršujícím se ekonomickým vyhlídkám potřebuje, aby Mezinárodní měnový fond rozšířil svůj záchranný program pro Ukrajinu. Uvedl to ve středu nový ukrajinský ministr hospodářství Ajvaras Abromavičius. Neupřesnil však, o jakou částku bude dohodnutou pomoc v objemu 17 miliard dolarů zapotřebí zvýšit.

6. Francie chce novými reformami podpořit ekonomiku a uchlácholit EU

S omezením byrokracie ve stavebnictví, ale také s častější možností nakupovat i v neděli počítá návrh zákona, který ve středu představila francouzská vláda. Paříž se tak pokouší dokázat svým kolegům v Evropské unii, že provádí reformy, aby se tak vyhnula možnému trestu za nedodržení rozpočtových pravidel, napsala agentura Reuters.

7. Bance JPMorgan podle nových pravidel Fedu chybí 22 miliard dolarů

Bance JPMorgan Chase schází podle nově zavedených pravidel Fedu téměř 22 miliard dolarů kapitálu, což je pro banku, která se dlouho vychloubala silnou rozvahou, negativní zpráva. Fed zavádí nové kapitálové požadavky pro systémově důležité banky, které jsou přísnější než minimální mezinárodní standardy, aby ochránil americký finanční systém před kolapsem.

8. Sněmovna schválila rozpočet na příští rok, schodek má být 100 miliard korun

Koaliční vláda Bohuslava Sobotky prosadila ve Sněmovně svůj první státní rozpočet. Poslanci schválili rozpočet na příští rok se schodkem rovných 100 miliard korun, což je proti letošnímu schválenému deficitu o 12 miliard méně. Poslanci přidali 450 milionů korun na sociální služby, většinu ostatních pozměňovacích návrhů na přesuny peněz zamítli. Schválený rozpočet dostane k podpisu prezident republiky.

9. Podle výsledků zátěžových testů by 11 českých bank potřebovalo více kapitálu v případě nepříznivého scénáře

Česká národní banka zveřejnila výsledky zátěžových testů. Podle nich mají v základním scénáři tři banky nedostatečný kapitál a v případě krizového scénáře by kapitál potřebovalo navýšit jedenáct bank, a to o 15 miliard korun.

10. Řecko si nemůže dovolit další politickou krizi, tvrdí bývalý premiér

Navzdory obavám z toho, že přesunutí prezidentských voleb v Řecku vyvolá novou politickou krizi, se bývalý premiér Kostas Simitis domnívá, že to od současné vlády byl "moudrý krok". Řecké akcie ve středu pokračovaly v poklesu, ačkoli v porovnání s úterním propadem o více než 10 % se jednalo jen o mírnou ztrátu.

Řeckoživení: Athény se ženou ven ze záchranného programu. Všechna čest!

Bonus

Osobností roku jsou podle magazínu Time bojovníci proti ebole

Magazín Time jako každý rok vyhlásil osobnost roku a letos toto ocenění udělil těm, kteří bojovali proti epidemii eboly. Titul osobnosti roku podle definice magazínu patří osobě nebo skupině lidí, která měla největší vliv na světové dění a světové zprávy v daném roce.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
12. 5. 2021 17:01
VE ČTVRTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Ronald Schubert, WOOD & Company)
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
11. 5. 2021 17:11
Best & Novotný: Co (ne)nového v kauze Vrbětice aneb Nejen výbuch v Česku hýbe světovou geopolitikou
Česká republika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
10. 5. 2021 12:01
Investorský magazín: Family office od A do Z
Bohatství
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
8. 5. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): V technologickém sektoru bych nyní preferoval nejen vysoký růst,…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat