Americké akciové trhy se ve středu propadly kvůli poklesu cen ropy

Akciové trhy ve Spojených státech výrazně oslabily, největší ztráty přitom utrpěly opět energetické firmy. Ty se dostaly pod značný tlak kvůli propadu cen ropy na nová pětiletá minima.
Index Dow oslabil o 1,51 % na 17 533,15 bodu, S&P 500 klesl o 1,64 % na 2 026,14 bodu a Nasdaq se zřítil o 1,73 % na 4 684,03 bodu. Index S&P 500 od začátku týdne klesl již o 2,4 %.
Index volatility VIX vzrostl od minulého pátku o téměř 50 % na 18,53 bodu (ve středu +24,45 %). Rally naopak zažily státní dluhopisy USA, jejichž výnos u desetiletých je 2,15 %, u třicetiletých 2,83 %.
Příčinou poklesu byl další propad cen ropy až na pětiletá historická minima a snížení odhadu poptávky po ropě ze strany kartelu OPEC. OPEC předpověděl, že poptávka po jeho ropě v příštím roce dosáhne 28,92 milionu barelů denně. To je o 280 000 barelů denně méně, než organizace předpokládala v předchozí prognóze. Poptávka by podle nového odhadu měla být o více než milion barelů denně nižší, než činí současná produkce kartelu.
"To, že OPEC prohlásil, že poptávka bude v roce 2015 nižší, bylo dalším impulzem ke zlevňování ropy. Lidé se ptají, proč je poptávka nižší. Mohlo by to znamenat nižší ekonomickou aktivitu, takže investoři se musejí mít na pozoru. Dobrá zpráva je, že růst v USA by měl být vyšší než jinde ve světě," říká Kim Forrest, analytička z Fort Pitt Capital.
Na poklesu Dow se velkou měrou podílely akcie největší veřejně obchodované ropné společnosti ExxonMobil a jejího konkurenta Chevron. Jejich ceny ztratily tři, respektive dvě procenta.
V indexu S&P 500 pochopitelně také nejvíce ztrácely energetické akcie s poklesem přes 3 %. Klesly ale všechny hlavní sektory. Nejméně ztrácel sektor spotřebního necyklického zboží. O 1,86 % oslabily akcie banky Morgan Stanley, která svolila zaplatit 4 miliony USD jako pokutu za porušení pravidel pro přístup k trhu. Šlo o podvodné obchody s akciemi Applu.
Mezi energetickými firmami nejvíce ztratily Oneok (-7,79 %), Chesapeake Energy (-6,59 %) a Denbury Resources (-6,43 %). "Z pohledu valuací jsou tyto firmy nyní velmi levné. Když ale trh padá, nikdy se nezastaví na férové hodnotě," říká Paul Nolte z Kingsview Asset Management.
"Propad vedou energetické akcie, ale přelil se do financí. Myšlenka je jasná - pokud bude propad cen ropy pokračovat, můžeme tu mít malou finanční krizi, která vznikne z nesplácených půjček na těžbu z břidlic. To je velmi zadlužené odvětví," říká Art Hogan z Wunderlich Securities.
Cena severomořské ropy Brent se poprvé za více než pět let propadla pod 65 dolarů za barel.
Cena americké lehké ropy West Texas Intermediate (WTI) sestoupila až na 60,88 dolaru, nejníže od července 2009.
Kromě prohlášení OPEC nepodpořily ropu ani zprávy o zásobách v USA. Údaje amerického Úřadu pro energetické informace (EIA) ukázaly, že zásoby ropy ve Spojených státech minulý týden stouply o 1,45 milionu barelů. Analytici přitom očekávali pokles, a to o 2,2 milionu barelů. "Téměř všechny zprávy signalizují slabší trh," řekl podle agentury Reuters analytik Carsten Fritsch z Commerzbank.
Cena Brentu od června klesla o více než 40 %, zejména kvůli růstu těžby ropy ve Spojených státech. OPEC se koncem listopadu navzdory výraznému poklesu cen rozhodl svou těžbu neomezovat.
Dolar již třetí den za sebou oslabil vůči jenu a ztráty zaznamenal také k euru. Může za to nižší zájem o rizikovější investice kvůli obavám o vývoj v Řecku a výhledu čínské ekonomiky. Japonský jen je považován za bezpečnou investici v období politické či ekonomické nejistoty. Většina investorů však považuje pokles dolaru za dočasný, protože USA by jako první rozvinutá země měly brzy poprvé za šest let zvýšit úrokové sazby.
Hlavní středeční události na amerických trzích
- Bance JPMorgan Chase schází podle nově zavedených pravidel Fedu téměř 22 miliard dolarů kapitálu, což je pro banku, která se dlouho vychloubala silnou rozvahou, negativní zpráva. Fed zavádí nové kapitálové požadavky pro systémově důležité banky, které jsou přísnější než minimální mezinárodní standardy, aby ochránil americký finanční systém před kolapsem.
- Společnost LendingClub oznámila, že cena jejích akcií v IPO dosáhla 15 USD, původně se čekalo 12-14 USD. Firma chce změnit prostředí bankovního sektoru v USA, jde o největšího světového průkopníka v takzvaném P2P půjčování. LendingClub se stane první ze startupových firem zaměřených na stále populárnější způsob financování, která se začne veřejně obchodovat.
- Warren Buffett, ředitel společnosti Berkshire Hathaway, v letošním roce přispěl největší částkou na charitu. Nadaci Billa a Melindy Gatesových věnoval 2,1 miliardy dolarů v podobě 16,6 milionu akcií své firmy. V pondělí 84letý Buffett předčil mexického miliardáře Carlose Slima a stal se druhým nejbohatším mužem světa, když cena akcií Berkshire Hathaway dosáhla na historické maximum.
- Americká společnost Yum! Brands Inc., která provozuje řetězce s rychlým občerstvením Taco Bell, Pizza Hut a KFC, podruhé snížila odhad zisku za celý rok. Společnosti uškodily horší tržby v Číně, kde se v létě potýkala s potravinovým skandálem. Akcie společnosti klesly po oznámení firmy v prodlouženém obchodování v noci na středu o více než šest procent.
- Společnost eBay by mohla v prvním pololetí 2015 propustit tisíce zaměstnanců v rámci přípravy na rozdělení firmy. Mělo by se to týkat lidí pracujících v základním byznysu firmy, tedy on-line provozovatele aukcí. Mohlo by jít až o desetinu zaměstnanců.