Co musíte ráno vědět (16. dubna)

Jak se ve středu dařilo v atmosféře zasedání ECB evropským a americkým trhům, z čeho obvinila Evropská komise Google a čím byl na tiskové konferenci zasypán šéf ECB Mario Draghi? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie se ve středu opět přiblížily k historickým maximům, trh podpořily výsledky firem a růst cen ropy

Americké akcie v první polovině středečního obchodování pokračovaly v mírném posilování. Náladu na trhu povzbudily příznivé firemní výsledky, které mezi investory zmírnily obavy z celkově slabých zisků firem za první čtvrtletí. Ve druhé polovině obchodování akcie zisky ještě navýšily, avšak závěrečný výprodej přírůstky opět mírně zredukoval. Dow posílil o 0,42 % na 18 112,61 bodu, širší S&P 500 vzrostl o 0,51 % na 2 106,63 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ziskem 0,68 % na 5 011,02 bodu. Index volatility VIX klesl o více než šest procent na 12,84 bodu a výnos 10letého vládního dluhopisu USA se snížil o jeden bazický bod na 1,89 %. S výjimkou odvětví necyklického spotřebního zboží ve středu všechny hlavní sektory skončily v zelených číslech. Dařilo se zejména energetickému odvětví, které podpořil výrazný růst cen ropy, sektoru základních materiálů a slušně rostly i tituly z technologického odvětví.

Short za 9 bilionů USD může dolar vystřelit ještě výše

2. Evropské akcie po zasedání Evropské centrální banky posílily

Investoři v Evropě ve středu sledovali zasedání Evropské centrální banky, aby se ujistili, že je instituce odhodlaná pokračovat v programu kvantitativního uvolňování. Britský FTSE 100 připsal 0,30 %, francouzský CAC 40 0,70 % a německý DAX zakončil lehce nad nulou se ziskem 0,03 %. Regionální STOXX Europe 600 posílil o 0,57 %, nahoru ho vedly ropný sektor a odvětví základních materiálů, ztrácely naopak technologie. "Věříme, že je předčasné vidět jasný makroekonomický dopad QE. Zvěsti o tom, že Evropská centrální banka program ukončí předčasně v reakci na zlepšující se stav ekonomiky, jsou očividně neopodstatněné," říká Philippe Gudin z Barclays. "ECB bude nejspíše muset řešit otázku finanční stability a bude čelit otázkám spojeným s vysokými cenami aktiv v důsledku kvantitativního uvolňování," dodává.

Konec krize v Evropě? Na radost je brzy!

3. Pražská burza ve středu klesla, dolů ji stáhla Komerční banka

Index PX ve středu odepsal 0,23 % na 1 050,80 bodu. Burzu dolů stáhly akcie Komerční banky, které se v úterý obchodovaly naposledy s nárokem na dividendu ve výši 310 Kč na akcii. Ve středu se proto titul propadl o 3,7 % na 5 329 korun. Index PX-TR očištěný právě o tento vliv posílil o 0,91 %. Zbytek burzy se pohyboval převážně v plusu. Druhým nejobchodovanějším titulem byla skupina ČEZ, jejíž akcie zpevnily o 0,34 %, a druhá bankovní emise na burze, Erste Group Bank, připsala 1,91 %. Co do objemu obchodů se však umístila až na čtvrtém místě za O2 Czech Republic, jejíž cenné papíry vyskočily nahoru o 6,3 %.

Tomáš Salomon (Česká spořitelna): Bankovní trh se rychle vyvíjí a naše konkurenční výhoda přestává stačit

4. Očekávané události

V noci na čtvrtek vyjde v Číně statistika přímých zahraničních investic za březen. Austrálie přidá data z trhu práce za březen a čísla o prodejích automobilů. V Evropě velká makrodata nevyjdou, zveřejněny budou jen švýcarská zpráva o výrobních a dovozních cenách a výsledek italské obchodní bilance za únor. Investoři ve Spojených státech budou odpoledne sledovat údaje o zahájené výstavbě a vydaných stavebních povoleních, pravidelnou týdenní zprávu o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti a index aktivity filadelfského Fedu. S projevy vystoupí šéf pobočky Fedu v Atlantě Dennis Lockhart, šéfka pobočky banky v Clevelandu Loretta Mesterová, šéf bostonského Fedu Eric Rosengren a také viceprezident banky a předseda podvýboru pro finanční stabilitu Stanley Fischer. Hospodářské výsledky ve čtvrtek zveřejní například BlackRock, Philip Morris International, Goldman Sachs, Citigroup, Mattel, American Express, Schlumberger či Kinder Morgan. Výhled na události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky amerických firem v týdnu od 13. dubna

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: ECB ponechala politiku bez změny, na Draghiho během tiskové konference zaútočila žena z publika

ECB na dubnovém zasedání ponechala základní úrokovou sazbu na 0,05 %, depozitní sazbu na -0,20 % a zápůjční sazbu na 0,30 %. Kvantitativní uvolňování, které zahájila 9. března, ponechala v nezměněném objemu 60 miliard eur měsíčně. Tisková konference Maria Draghiho byla na pár minut přerušena kvůli útoku ženy z publika, která zasypala šéfa centrální banky konfetami a rozkopala mu papíry s poznámkami. Video celé události najdete v bonusu.

6. Evropská komise míní, že Google zneužívá svého postavení

Evropská komise došla k předběžnému závěru, že americká firma Google porušuje evropská antimonopolní pravidla a zneužívá svého dominantního postavení na trhu. Novinářům to ve středu řekla Margrethe Vestagerová, eurokomisařka odpovědná za hospodářskou soutěž. Komise zároveň oznámila nové vyšetřování Googlu, které se tentokrát týká operačního systému Android pro mobilní telefony.

7. IEA mírně zvýšila odhad letošní světové poptávky po ropě

Mezinárodní agentura pro energii (IEA) mírně zvýšila odhad letošního růstu světové poptávky po ropě. Zdůvodňuje to chladným počasím v prvních třech měsících roku a pokračujícím zlepšováním kondice světové ekonomiky. Agentura to ve středu uvedla v pravidelné měsíční zprávě o situaci na trhu s ropou.

8. Tomšík: Až ČNB přestane držet kurz koruny, k jejímu skokovému posílení nedojde

Není důvod očekávat skokové posílení koruny poté, co Česká národní banka skončí s politikou udržování kurzu na úrovni 27 EUR/CZK. Poslancům z rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny to ve středu řekl viceguvernér ČNB Vladimír Tomšík. Podle něj se ukazuje, že kurz koruny není podhodnocený, ale že byl naopak v době krize nadhodnocený. Banka se zavedla kurzový závazek v listopadu 2013.

9. Rozpočtový schodek Řecka loni překonal odhady, dluh se zvýšil

Řecká vláda loni hospodařila s celkovým rozpočtovým schodkem ve výši 3,5 % výkonu ekonomiky, což je více, než byly původní předpoklady. Vyplývá to ze středečního prvního odhadu řeckého statistického úřadu. Poměr řeckého veřejného dluhu k výkonu ekonomiky loni vzrostl. Předchozí řecká konzervativní vláda předpokládala, že celkový loňský rozpočtový schodek dosáhne 1,3 % HDP. Evropská komise počítala s 1,6 % HDP.

10. Rusko kvůli úsporám zváží členství v mezinárodních institucích

Rusko musí posoudit svou účast v mezinárodních fondech a finančních organizacích, aby mohlo stanovit, zda lze ušetřit peníze, které vynakládá na členské poplatky. Podle agentury Reuters to ve středu řekl ruský ministr financí Anton Siluanov. Rusko se podílí na financování řady mezinárodních rozvojových programů a programů pomoci, které organizují OSN, Světová banka a další světové organizace.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Na Draghiho zaútočila aktivistka s nápisem "End the ECB dick-tatorship na tričku

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
20. 4. 2021 17:01
VE STŘEDU V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Štěpán Křeček, BH Securities)
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 4. 2021 12:31
Zajištění proti inflaci? Třeba i levná hypotéka, vysvětluje expert
České státní dluhopisy
Přestat sledovat
Hypotéky
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výnosy
Přestat sledovat
Zajištění
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat