Evropské akcie po zasedání Evropské centrální banky posílily

Investoři v Evropě ve středu sledovali zasedání Evropské centrální banky, aby se ujistili, že je instituce nadále odhodlaná pokračovat v programu kvantitativního uvolňování.
Britský FTSE 100 připsal 0,30 %, francouzský CAC 40 0,70 % a německý DAX zakončil lehce nad nulou se ziskem 0,03 %. Regionální STOXX Europe 600 posílil o 0,57 %, nahoru ho vedly ropný sektor a odvětví základních materiálů, ztrácely naopak technologie.
Evropská centrální banka ponechala sazby beze změny a Mario Draghi na tiskové konferenci, kterou jsme sledovali živě, zdůraznil, že uvolněná měnová politika banky již nyní nese ovoce a musí být do budoucna doprovázena snahou jednotlivých vlád v podobě strukturálních reforem. Podmínky programu kvantitativního uvolňování podle něj ECB měnit nehodlá, protože program sotva začala naplňovat. Spekulace o tom, že by banka program ukončila předčasně, jsou dle jeho názoru zcela bezpředmětné, přirovnal je k tomu, ptát se po prvním kilometru maratonu, jak a jestli doběhneme zbytek závodu.
"Věříme, že je předčasné vidět jasný makroekonomický dopad QE. Zvěsti o tom, že ECB program kvantitativního uvolňování ukončí předčasně v reakci na zlepšující se stav ekonomiky, jsou očividně neopodstatněné," říká Philippe Gudin z Barclays. "Banka bude nejspíš muset řešit otázku finanční stability a bude čelit otázkám spojeným s vysokými cenami aktiv v důsledku kvantitativního uvolňování," dodává.
Hlavní středeční události na evropských trzích
- ECB na dubnovém zasedání ponechala základní úrokovou sazbu na 0,05 %, depozitní sazbu na -0,20 % a zápůjční sazbu na 0,30 %. Kvantitativní uvolňování, které banka zahájila 9. března, ponechá pravděpodobně ve stejném objemu 60 miliard měsíčně. Tisková konference Maria Draghiho byla na pár minut přerušena kvůli útoku ženy z publika, která zasypala šéfa centrální banky konfety a rozkopala mu papíry. Po pár minutách však pokračovala, jako by se nic nestalo. Video celé události najdete v bonusu.
- Evropská komise došla k předběžnému závěru, že americká firma Google porušuje evropská antimonopolní pravidla a zneužívá svého dominantního postavení na trhu. Novinářům to ve středu řekla Margrethe Vestagerová, eurokomisařka odpovědná za hospodářskou soutěž. Komise zároveň oznámila nové vyšetřování Google, které se tentokrát týká operačního systému Android pro mobilní telefony.
- Řecká vláda loni hospodařila s celkovým rozpočtovým schodkem ve výši 3,5 % výkonu ekonomiky, což je více, než byly původní předpoklady. Vyplývá to ze středečního prvního odhadu řeckého statistického úřadu. Poměr řeckého veřejného dluhu k výkonu ekonomiky loni vzrostl. Předchozí řecká konzervativní vláda předpokládala, že celkový loňský rozpočtový schodek dosáhne 1,3 % HDP. Evropská komise počítala s výší 1,6 % HDP.
- Finanční rizika ve světě se v posledních šesti měsících zvýšila, přesunula se z vyspělých zemí na rozvíjející se trhy a z bank do nebankovního finančního sektoru. Ve své pololetní zprávě o globální finanční stabilitě to ve středu uvedl Mezinárodní měnový fond (MMF). Další zdroj ohrožení finanční stability vidí fond v nadcházejícím zvyšování úrokových sazeb v USA, které by mohlo trhy vystavit hlubším a rozsáhlejším otřesům.
- Přebytek obchodní bilance se v únoru zvýšil na 20,3 miliardy eur, tedy o něco méně, než se očekávalo (21 miliard eur) po lednových 7,9 miliardy eur. Po sezónním očištění klesl přebytek obchodní bilance na 22 miliard eur, jak se očekávalo po lednových 22,8 miliard eur.
- Britsko-nizozemský energetický koncern Royal Dutch Shell zahájil dodávky zemního plynu na Ukrajinu. Během dubna tam hodlá dodat nejméně 120 až 130 milionů krychlových metrů suroviny, informoval ve středu ukrajinský zpravodajský server Liga, který se odvolává na vládní zdroj. Dodávky údajně putují přes Slovensko a cena činí 253 dolarů za tisíc metrů krychlových.
- Ve středu začíná další kolo jednání mezi Řeckem a jeho zahraničními věřiteli. Podle vysoce postaveného zdroje novin Süddeutsche Zeitung, který je blízký jednáním, je prý však s řeckou vládou "jednoduše nemožné" pracovat. Pocity zástupců evropských institucí se prý nacházejí mezi frustrací a rezignací a do 24. dubna, kdy by měla být dohoda uzavřena, podle zdroje není možné dojít konsensu.
- Společnost Nestlé ve středu oznámila, že jedná o prodeji značky Davigel britské Brakes Group, kterou vlastní private equity společnost Bain Capital. V listopadu výrobce tyčinek Kit Kat, kávy Nespresso nebo žrádla pro kočky Purina řekl, že hledá strategické možnosti pro značku Davigel, která poskytuje zmražené jídlo a zmrzlinu nemocnicím a restauracím.
- Největší polský elektrárenský podnik PGE prodal za 48 milionů zlotých 30% podíl ve své divizi, která je odpovědná za vybudování první polské jaderné elektrárny. Podle agentury Reuters o tom ve středu informovala PGE.
- Meziroční míra inflace v Německu v březnu činila 0,3 %, a zvýšila se tak z únorových 0,1 %. Potvrdily to ve středu konečné údaje spolkového statistického úřadu. V meziměsíčním srovnání se spotřebitelské ceny zvýšily o půl procenta.
- Finský výrobce telekomunikačních zařízení Nokia se dohodl na převzetí francouzského konkurenta Alcatel-Lucent za 15,6 miliardy eur v akciích. Oznámila to ve středu finská firma. Spojením podniků podle agentury Bloomberg vznikne největší světový dodavatel zařízení pro mobilní sítě.
Výsledková sezóna
- Francouzský potravinářský obr Danone v prvním čtvrtletí zvýšil tržby o 8,1 % na 5,47 miliardy eur. Danone je největším výrobcem jogurtů na světě a k lepšímu výsledku mu pomohl jednak solidní růst prodeje balené vody, jednak oživení prodeje dětské výživy v Asii.
- Francouzskému výrobci alkoholických nápojů Rémy Cointreau stouply v uplynulých třech měsících tržby o 23,4 % na 224,2 milionu eur. Firmě pomohla poptávka ve Spojených státech a oslavy nového lunárního roku v Číně.
Zdroj: Bloomberg