US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Americké akcie se ve středu opět přiblížily k historickým maximům, trh podpořily výsledky firem a růst cen ropy

Americké akcie v první polovině středečního obchodování pokračovaly v mírném posilování. Náladu na trhu povzbudily příznivé firemní výsledky, které mezi investory zmírnily obavy z celkově slabých zisků firem za první čtvrtletí. Ve druhé polovině obchodování akcie zisky ještě navýšily, avšak závěrečný výprodej přírůstky opět mírně zredukoval.

Redakce IW
Redakce IW
15. 4. 2015 | 22:00
Americké akcie

Dow posílil o 0,42 % na 18 112,61 bodu, širší S&P 500 vzrostl o 0,51 % na 2 106,63 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ziskem 0,68 % na 5 011,02 bodu. Index volatility VIX klesl o více než šest procent na 12,84 bodu a výnos 10letého vládního dluhopisu USA se snížil o jeden bazický bod na 1,89 %.

S výjimkou odvětví necyklického spotřebního zboží ve středu všechny hlavní sektory skončily v zelených číslech. Dařilo se zejména energetickému odvětví, které podpořil výrazný růst cen ropy, sektoru základních materiálů a slušně rostly i tituly z technologického odvětví.

"Dobré výsledky firem trhům umožnily vydechnout si úlevou," řekl agentuře Reuters Jeff Clark ze společnosti Stansberry Research. Analytici přitom očekávají, že zisky firem z indexu S&P 500 v prvním čtvrtletí kvůli silnému dolaru a propadu cen ropy klesnou v průměru o zhruba tři procenta. "Výsledky firem jsou v mnoha ohledech lepší, než se čekalo," dodal Ernie Cecilia, investiční ředitel Bryn Mawr Trust. "Trh se pomalu vyrovnává s protivětrem v podobě posilujícího dolaru."

Hlavní středeční události na amerických trzích

Výsledková sezóna

Z indexu Dow ve středu nejvíce zdražily akcie výrobce počítačových čipů Intel (+4,26 %), výrobce těžké stavební a těžební techniky Caterpillar (+2,60 %) a investičních bank JPMorgan Chase (+1,86 %) a Goldman Sachs (+1,71 %). Nedařilo se naopak cenným papírům zdravotní pojišťovny UnitedHealth Group (-2,17 %), řetězce restaurací s rychlým občerstvením McDonald's (-1,17 %) nebo průmyslového konglomerátu General Electric (-0,97 %).

Akcie letecké společnosti Delta Air Lines (+2,60 %) přidaly přes dvě procenta poté, co firma oznámila, že se jí v letošním prvním čtvrtletí v meziročním srovnání více než ztrojnásobil zisk na akcii z 0,25 USD na 0,90 USD, a to zejména díky poklesu nákladů na palivo spojenému s dramatickým propadem cen ropy na světových trzích. Tržby aerolinkám meziročně stouply z 8,92 miliardy dolarů na 9,39 miliardy dolarů. Upravený zisk na akcii činil za první tři měsíce roku 0,45 USD. Analytici čekali, že firma vykáže upravený zisk na akcii 0,44 USD při tržbách 9,4 miliardy dolarů.

Dařilo se i cenným papírům výrobce počítačových čipů Intel (+4,26 %), který již v úterý po konci obchodování na amerických burzách oznámil, že za první tři měsíce letošního roku vydělal 1,99 miliardy dolarů, což odpovídá 41 centům na akcii. O rok dříve firma vykázala zisk 1,93 miliardy USD neboli 38 centů na akcii. Tržby dosáhly v 1Q2015 12,8 miliardy dolarů oproti 12,76 miliardy USD před rokem. Výsledky společnosti podle agentury Reuters odpovídají očekávání analytiků z Wall Street, jakkoli sám Intel v předstihu varoval investory před možnými důsledky oslabování trhu s počítači a nepříznivých kurzových změn.

Akcie výrobce zbraní Smith & Wesson Holding (+15,15 %) vystřelily přes patnáct procent v reakci na zprávu, že firma nabídla velmi silný výhled tržeb a zisku pro poslední fiskální čtvrtletí a celý nový finanční rok. Společnost odhaduje, že za svůj poslední fiskální kvartál vykáže upravený zisk na akcii 0,39 až 0,41 USD při tržbách 175 až 179 milionů dolarů. Za celý nový finanční rok pak podnik plánuje vydělat po očištění výsledků 0,96 až 0,98 USD na akcii při tržbách 546 až 550 milionů dolarů. Analytici čekají za celý rok upravený zisk na akcii jen 0,76 USD a tržby 535,2 milionu dolaru.

Akcie finského výrobce telekomunikačních zařízení Nokia (-1,51 %), s nimiž se obchoduje i na NYSE, ve středu pokračovaly v poklesu poté, co firma potvrdila, že se dohodla na převzetí francouzského konkurenta Alcatel-Lucent za 15,6 miliardy eur v akciích. Spojením podniků podle agentury Bloomberg vznikne největší světový dodavatel zařízení pro mobilní sítě. Akcionáři Alcatelu podle dohody obdrží za každou svou akcii 0,55 akcie Nokie. Ve sloučeném podniku by tak měli vlastnit zhruba třetinový podíl. Firmy předpokládají, že transakce bude dokončena v první polovině příštího roku. Očekávají přitom, že spojení přinese úsporu provozních nákladů, která by v roce 2019 měla dosáhnout zhruba 900 milionů eur.

Po konci středečního obchodování na amerických burzách zveřejnil čtvrtletní výsledky svého hospodaření poskytovatel streamovaného videa Netflix (v řádném obchodování -0,68 %). Firma uvedla, že v prvních třech měsících roku hospodařila se ziskem na akcii 0,38 USD. Analytici čekali, že firma vykáže zisk na akcii 0,63 USD po zisku 0,86 USD na akcii v prvních třech měsících minulého roku. Tržby podniku stouply meziročně z 1,07 miliardy dolarů na 1,40 miliardy dolarů (odhad trhu: 1,57 miliardy dolarů). Firma také uvedla, že zvažuje možnost splitu akcií. Celkový počet předplatitelů se Netflixu v 1Q2015 v meziročním srovnání zvýšil na 62,27 milionu z 48,35 milionu (odhad trhu: 62,23 milionu). V poobchodní fázi akcie Netflixu v reakci na výsledky vyskočily o 12 %.

Dolar zisky k euru neudržel a nakonec oslabil

Americký dolar během většiny středeční obchodní seance posiloval vůči euru a klesal k japonskému jenu. Reagoval tak na zasedání měnového výboru Evropské centrální banky, který potvrdil svůj dosavadní postoj k měnové politice. Slabší statistické údaje z USA však růst dolaru zbrzdily, a nakonec se trend dokonce otočil.

ECB ve středu potvrdila, že nemá v plánu omezit program nákupu dluhopisů, i když očekává, že oživení ekonomiky eurozóny posílí a rozšíří se. Šéf ECB Mario Draghi uvedl, že ho překvapily spekulace o tom, že by banka mohla předčasně opustit program, který začal teprve před měsícem. ECB v rámci programu nakupuje měsíčně dluhopisy a další majetek za 60 miliard eur.

Dolar se k euru dopoledne pohyboval kolem 1,063 EUR/USD a zhruba půl hodiny před polednem SELČ eurodolar sestoupil až k 1,0575. Večer se ale posilování dolaru zastavilo a kurz americké měny k euru stoupl až k 1,07 EUR/USD. Krátce po desáté hodině se dolar obchodoval poblíž 1,068 EUR/USD. K japonskému jenu dolar oslabil ze 119,40 USD/JPY na 119,18 USD/JPY.

Světové ceny ropy ve středu zrychlily vzestup a severomořská ropa Brent se v závěru dne vyhoupla až nad hranici 63 dolarů za barel. Ropný trh podporují napětí na Blízkém východě spojené s boji v Jemenu a známky budoucího oslabení těžby ve Spojených státech. "Nestabilita vždy tlačí ceny nahoru," řekl agentuře Reuters Rob Montefusco ze Sucden Financial. Během dne se cenový vzestup zrychlil po zprávě o nízkém růstu zásob na americkém trhu.

Severomořská ropa Brent krátce po desáté hodině zdražovala o více než pět procent na 62,84 USD za barel a cena severoamerické lehké ropy WTI ve stejnou chvíli rostla asi o 4,7 % na 57,29 USD za barel.

Americký Úřad pro energetické informace (EIA) odpoledne oznámil, že se komerční zásoby ropy v USA minulý týden zvýšily 14. týdnem v řadě na nový rekord, stouply nicméně jen o 1,3 milionu barelů, což byl jejich nejnižší nárůst od přelomu roku. Analytici dotázaní agenturou Reuters odhadovali vzestup zásob o více než čtyři miliony barelů.

EIA navíc v pondělí předpověděl, že objem americké těžby z břidlicových hornin v květnu poprvé za více než čtyři roky klesne. Produkce z břidlic v posledních letech podstatně zvýšila americkou těžbu ropy a její prudký vzestup byl klíčovým faktorem propadu cen ropy za poslední rok na zhruba polovinu hodnoty. V příštích letech ale úřad čeká v dlouhodobější prognóze další růst americké těžby na rekordní úrovně nad hranici deseti milionů barelů denně.

Mezinárodní agentura pro energii (IEA) ve středu sice mírně zvýšila odhad letošního růstu světové poptávky po ropě, dodávky ale podle ní porostou stejně rychle. Tržní rovnováhy by tak mohlo být dosaženo později, než se očekávalo. Ještě v uplynulých měsících IEA předpovídala, že by se pokles cen ropy mohl zastavit v letošním druhém pololetí.

Zlato ve středu zdražilo o necelých jedenáct dolarů na 1 203,50 USD za trojskou unci a cena stříbra stoupla o 34 centů na 16,34 USD za trojskou unci.

Zdroj: Bloomberg, MarketWatch, ČTK

Americké akcieShrnutí obchodování v USA
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie