Co musíte ráno vědět (16. října)

Jak se ve čtvrtek dařilo akciovým trhům v Evropě a Spojených státech, jak v září rostly ceny v USA a která země zakázala pořádání konference Sex s roboty? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek zažily slušnou rally, index S&P 500 se vrátil nad 2 000 bodů

Americké akcie čtvrteční obchodní seanci zahájily mírně v plusu a celý den zisky navyšovaly. Vzhůru indexy táhl růst cen akcií firem z finančního odvětví a náladu na trzích podporovala také příznivá makrodata. Spotřebitelské ceny v USA v září kvůli levnému benzinu dále klesly, jádrová inflace však pokračovala v postupném růstu. Další dobrou zprávou byl pokles počtu nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Dow připsal 1,28 % na 17 141,75 bodu, S&P 500 vzrostl o 1,49 % na 2 023,86 bodu a Nasdaq Composite zpevnil o 1,82 % na 4 870,10 bodu. Index volatility VIX spadl o 10,98 % na 16,05 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o čtyři bazické body na 2,012 %. Všech deset hlavních sektorů seanci zakončilo v plusu. Dařilo se zejména akciím ze sektoru zdravotní péče, finančním titulům a cenným papírům z energetického odvětví. Pouze kolem tří desetin procenta naopak připsal sektor základních materiálů a necelé procento přidal sektor necyklického spotřebního zboží.

Amerika není v recesi, zisky firem ale naznačují opak

Odhad analytika: Vítězové a poražení začínající výsledkové sezóny

2. Evropské akcie ve čtvrtek zpevnily, investoři se přestávají bát zvyšování úrokových sazeb v USA

Evropské akcie přerušily třídenní ztrátovou řadu a posílily díky lepším než očekávaným výsledkům firem. Britský FTSE 100 připsal 1,1 %, francouzský CAC 40 1,44 % a německý DAX 1,5 %. Regionální STOXX Europe 600 připsal 1,46 % poté, co ve středu klesl kvůli smíšené zprávě o čínské inflaci. "Ať už přijde jakákoli špatná zpráva, myslím, že se investoři domnívají, že se to dá vyřešit udržením uvolněné měnové politiky po delší dobu," říká Ben Kumar, investiční manažer ze Seven Investment Management. "Výsledky některých firem jsou dobré, jiné o něco horší, ale to nijak zásadně nevadí," dodává.

Přijde ve čtvrtém kvartálu zlatá rally?

Evropa v celosvětové konkurenci: Větší ekonomika než USA a Čína, asijský tygr ale stahuje náskok

3. Pražská burza ve čtvrtek neudržela zisk a na konci spadla do červených čísel

Index PX ve čtvrtek odepsal 0,19 % na 964,21 bodu a index PX-TR očištěný o dividendu Pegasu Nonwovens ztratil 0,04 % na 1 467,91 bodu. Zobchodovaný objem překročil miliardu korun, téměř polovinu z něj představovaly akcie skupiny ČEZ, které odepsaly 1,67 % na 483,30 Kč. Patria ve čtvrtek zvýšila doporučení na titul na "akumulovat" z "držet" s cílovou cenou 555 Kč. Představenstvo firmy rozhodlo o tom, že kvůli dostavbě jaderných elektráren Temelín a Dukovany založí ČEZ dvě dceřiné společnosti. Titul navíc ve čtvrtek reagoval také na zprávu Hospodářských novin, které uvedly, že podle jejich informací by se mohl posunout start reaktorů číslo dva a tři v Jaderné elektrárně Dukovany na konec roku. Největší procentuální ztrátu ve čtvrtek zaznamenala Fortuna, jejíž akcie odevzdaly přes tři procenta. Bezmála tři procenta ztratily také cenné papíry výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens, které se ve středu obchodovaly naposledy s nárokem na dividendu ve výši 1,15 eura na akcii. Naproti tomu bankovním titulům se ve čtvrtek dařilo - Komerční banka podražila o 0,35 % a Erste Group Bank o 1,21 %.

Sázky na konec roku i další kvartály: Americký dolar a české dividendové akcie

Experti: Co čeká světovou (i českou) energetiku? A jak naše ekonomika reaguje na vývoj cen ropy?

4. Očekávané události

Německo v pátek vydá index velkoobchodních cen, v ČR vyjde index výrobních cen, v Itálii a eurozóně výsledek obchodní bilance a za celou eurozónu ještě ostře sledovaná zpráva o inflaci. V noci na pátek také Nový Zéland vydá inflační zprávu. Ve Spojených státech na investory budou čekat zpráva o průmyslové výrobě, předběžný index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity a oblíbený indikátor Janet Yellenové JOLTS (otevřené pracovní pozice). Výsledky za třetí kvartál zveřejní Honeywell International či General Electric. Události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 12. října

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Spotřebitelské ceny v USA v září prohloubily pokles, jádrová inflace však meziročně nečekaně zrychlila

Spotřebitelské ceny v USA v září klesly meziměsíčně o 0,2 %, jak se očekávalo po srpnovém poklesu o 0,1 %. Znovu se ve výsledku odrazilo výrazné zlevnění benzinu. Jádrové ceny (po očištění o ceny potravin a energií) naopak o 0,2 % vzrostly, očekával se růst jen o 0,1 %, stejně jako v srpnu. Meziročně spotřebitelské ceny stagnovaly, očekával se 0,1% pokles po srpnovém růstu o 0,2 %. Jádrové ceny meziročně zrychlily tempo růstu na 1,9 % ze srpnových 1,8 %, očekávalo se přitom setrvání na srpnovém tempu.

6. Nowotny (ECB): Jádrová inflace eurozóny zůstává hluboko pod cílem

Člen bankovní rady ECB Ewald Nowotny na konferenci ve Varšavě prohlásil, že inflace zatím zůstává hluboko pod cílem centrální banky. Prognóza ECB předpovídala inflaci pro letošek v průměru na 0,1 % a pro rok 2016 na 1,1 %. "Na vině je dramatický pokles cen ropy a dalších surovin. Jde o faktory, které centrální banky neovlivní," vysvětluje Nowotny. "Nicméně i ukazatele jádrové inflace zůstávají daleko pod cílem." Nowotneho čtvrteční výroky kontrastují s tím, co tvrdil ještě před třemi týdny, a sice že jádrová inflace signalizuje dosažení "cenové rovnováhy".

7. Téměř tři čtvrtiny mědi se do Číny dovážejí zbytečně

Cena mědi dlouhodobě klesá. Ze zhruba 8 000 USD za tunu na začátku roku 2013 se cena sesunula až na současných zhruba 5 300 USD za tunu. Podle analytika z Bloomberg Intelligence Kena Hoffmana může být ještě hůře. Podle odhadů totiž jen asi čtvrtina mědi dovezené do Číny skutečně najde využití v průmyslu a výrobě.

8. Věřitelé Ukrajiny, vyjma Ruska, schválili dluhovou dohodu

Většina věřitelů Ukrajiny schválila návrh restrukturalizace ukrajinského dluhu, který je důležitou součástí záchranného programu země. Výjimkou je Rusko, které se hlasování nezúčastnilo. Oznámil to ve čtvrtek ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk. Současně oznámil, že pokud Rusko návrh nepřijme do 29. října, Ukrajina je odhodlána jít k soudu.

9. Volkswagen musí v Německu opravit 2,4 milionu vozů

Volkswagen bude muset v Německu svolat k povinné opravě 2,4 milionu vozů, kterých se týká emisní skandál. Kontrola má začít na počátku příštího roku, oznámil ve čtvrtek německý ministr dopravy Alexander Dobrindt. Volkswagen nedávno uvedl, že hodlá zahájit svolávání aut v lednu a opravy vozů dokončit do konce roku 2016. Pro majitele vozů však měla být kontrola a oprava dobrovolná. To odmítl německý úřad pro dohled nad automobilovým trhem KBA, který nově nařídil povinnou opravu všech vozů.

10. Tesla Motors zavádí pro své vozy řízení v režimu autopilot

Americký výrobce elektromobilů Tesla Motors rozesílá zákazníkům v Severní Americe novou verzi programového vybavení, která umožní řídit vůz v režimu "autopilot". Software určený pro vozy Model S a Model X sice neumí řídit auto úplně sám, podle sdělení na firemním blogu se ale dokáže pohybovat na silnici, měnit jízdní pruhy a regulovat rychlost auta s ohledem na okolní provoz.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Malajsie zakázala konferenci Sex s roboty

Konference nazvaná Sex s roboty, která se měla od 16. do 19. listopadu konat v Malajsii, narazila na nečekaný problém. Místní úřady ji zakázaly. Podle generálního policejního inspektora Khalida Abu Bakara je konference nelegální a policie prý proti organizátorům zakročí, pokud v jejích přípravách budou pokračovat. "Varuji organizátory, aby podobné konference v Malajsii nepořádali. V Malajsii je přestupkem i anální sex, natož sex s roboty," zdůraznil policejní inspektor. Konference se měla zabývat otázkami emocí robotů, humanoidními roboty, klonováním robotů, roboty pro zábavu, robotickou osobností či inteligentními sexuálními hračkami.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Na americkém trhu probíhá spíše rotace, k hlubší korekci nevidím…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat