US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,27 %
NASDAQ-0,30 %
S&P 500-0,13 %
ČEZ-1,46 %
KB+0,00 %
Erste-0,39 %

Sázky na konec roku i další kvartály: Americký dolar a české dividendové akcie

Konec roku nejspíše nic dramatického nepřinese, Fed ale možná překvapí. Shodují se na tom dva matadoři české analytické scény, hlavní ekonom Poštovní spořitelny Jan Bureš a makléř z Wood & Company Vladimír Vávra. Prvně jmenovanému se i proto líbí sázky na dolar, Vávrovi se pak zamlouvá intervenční režim ČNB, který nechá vydělávat zahraniční investory. Jejich zájem o Česko tak zřejmě proroste, z čehož by měla těžit pražská burza.

Jste ve výhledu na 4Q2015 spíše (makroekonomický) medvěd, nebo (makroekonomický) býk?

Jan Bureš: Při pohledu na rozvinuté ekonomiky můžeme být stále optimističtí. Přetrvává pozitivní vliv uvolněné měnové politiky a nízkých cen komodit. Navíc se ve většině vyspělých zemí zlepšuje situace na trhu práce. Určitou hrozbou jsou externí podmínky, aktuálně především zpomalující Asie v čele s Čínou. Co se Asie týče, jsem naladěn spíše pesimisticky. Myslím si, že střednědobě trhy rizika spojená s mladými asijskými ekonomikami spíše podceňují, v příštím roce podle mě mohou narůstat.

Vladimír Vávra: Trhy mají nyní v makroekonomických ukazatelích celkem solidní podporu. Z pohledu tržního sentimentu a momenta ten zářez, kterého se akcie dočkaly na konci léta, výrazně ovlivnil důvěru investorů a jejich odvahou nakupovat. Po tom velkém propadu je zřejmě krátkodobě potenciál dalšího zásadního poklesu omezený, do konce roku ale ještě mohou být testována srpnová minima. Stejně tak ale nemají trhy důvod razantně růst. Čekám proto volatilitu v pásmu okolo stávajících úrovní.

Tři faktory, které budou v 4Q2015 hýbat ekonomikou a trhem

Jan Bureš: Jako první zmíním kondici americké ekonomiky a tamního trhu práce. Ten podle nejnovějších dat částečně ztratil velice solidní dynamiku z počátku roku. Jde přitom o důležitý faktor, který ovlivňuje druhou sledovanou oblast, a sice načasování zvyšování sazeb v USA. Zda, kdy a jak výrazně Fed zvýší sazby, ovlivní spoustu dalších věcí. Pokud by Fed výrazně oddálil růst úroků, byla by pravděpodobně i ECB skrze pro ni nepříznivý kurz eura vůči dolaru dotlačena k nějaké reakci, tedy uvolnění měnové politiky. Pokud to domyslím až do českého kontextu, mělo by to dopad na chování ČNB, která si opuštění intervencí v zájmu slabší koruny může dovolit až ve chvíli, kdy ECB vypne nebo zpomalí své tiskárny peněz. S tímto souvisí i třetí věc, která více než kdy v minulosti ovlivňuje uvažování americké centrální banky, a to je vývoj v Číně.

Vladimír Vávra: Jsou to Fed, Čína a komodity. Zvýšení sazeb v Americe není o "zda", ale o "kdy". Fed si musí být vědom toho, že svojí uvolněnou monetární politikou zapříčinil vznik bublin na několika trzích. Zvýšení, nikoli skokové, ale v řádu čtvrt nebo půl procentního bodu letos nebo v příštím roce, nebude pro ekonomiku USA fatální. Co se Číny týče, souvisí s ní i celosvětová poptávka po komoditách. Podle mě celé téma jen ukazuje, jak krátkou paměť investoři mají. Čínská centrální banka začala bojovat s bublinou na realitním trhu a přehříváním domácí ekonomiky před dvěma, třemi lety. Ona může tu bublinu něčím propíchnout, nebo postupně upouštět, a podle mě jsme právě toho druhého v posledních letech svědky. Domnívám se tedy, že současná bouře je spíše mediální bublina, což by se mělo projevit i na cenách komodit v příštích měsících.

Čemu do konce roku věříte? A od čeho naopak dáváte ruce pryč?

Jan Bureš: Stále věřím americkému dolaru v páru s eurem. Trh si pohrává s myšlenkou zvýšení sazeb v USA až v březnu 2016, potenciál pro příjemné překvapení z pohledu amerického dolaru – zvýšení sazeb dříve – tu ale určitě je. Co se týká středoevropských měn, zlotý ani forint nijak optimisticky nevypadají. Prostředí vyšších úrokových sazeb v USA jim nebude hrát do karet. Navíc je potřeba brát v potaz v případě Polska možnost dalšího poklesu domácích sazeb. Českou korunu bych očekával stabilní kolem úrovně 27 EUR/CZK, fundamenty stojící za korunou podle mě zůstanou dobré.

Vladimír Vávra: Začnu u koruny. Jde o velice zajímavý obchod pro zahraniční investory, čímž mám na mysli expozici koruna vs. euro. Český prezident vede opozici vůči intervencím ČNB a v příštím roce bude jmenovat guvernéra a nové členy bankovní rady. Poměr sil v ČNB se tedy může změnit. Nechci spekulovat o tom, zda dojde k dřívějšímu ukončení intervenčního režimu, ale je jisté, že trh čekají události, které mohou současným stavem zamíchat. Již nyní přitom na dluhopisovém trhu jsou instrumenty obchodované se záporným výnosem. A můžeme se dočkat i toho, že se podpory dočká i český akciový trh. Kvalitní dividendové firmy s konzervativní bilancí jako Komerční banka, O2 nebo Philip Morris ČR by se mohly stát sázkami sloužícími k expozici vůči koruně s dividendovým výnosem jako bonusem k očekávanému kurzovému výnosu.

Akciové tipyAmerický dolarCentrální bankyFedInvestiční tipyRozhovorÚrokové sazby
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná