Co musíte ráno vědět (17. října)

Jak si vedly akcie v předvečer blížícího se, ale nakonec odvráceného úvěrového kolapsu Spojených států, komu musí JPMorgan zaplatit další pokutu a kam se vydat těžit diamanty? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve středu prudce posílily: Shutdown končí, do dluhového stropu ekonomika nenarazí

Šéf republikánů ve Sněmovně reprezentantů John Boehner ve středu odpoledne newyorského času uvedl, že nebude bránit schválení dohody o posunutí dluhového stropu, pokud k ní dojdou demokraté a republikáni v Senátu. A to se stalo. "Bojovali jsme dobrý boj, akorát jsme ho nevyhráli," uvedl Boehner. V příštích dnech se mohou trhy chystat na záplavu amerických makrodat, která za poslední dva týdny kvůli omezení financování vládních institucí nevycházela. Index Dow přidal 1,36 % na 15 373,83 bodu, širší S&P 500 posílil dokonce o 1,38 % na 1 721,54 bodu a technologický Nasdaq narostl o 1,2 % na 3 839,43 bodu. Index volatility VIX ve středu spadl o 21,17 % na 14,71 bodu. Pokračovala také výsledková sezóna, zatím se smíšenými výsledky.

Čeká nás krach na burze jako v roce 1929?

2. Evropské akcie ve středu posílily. Investory hřál optimismus z možného zažehnání hrozby amerického dluhového stropu

Evropské burzy ve středu vesměs posilovaly. Trhy uklidnilo ujištění předsedy Sněmovny reprezentantů Boehnera, že se Sněmovna chce se Senátem dohodnout. Britský FTSE 100 připsal 0,34 %, francouzský CAC 40 mírně ztrácel, odepsal 0,29 %, a německý DAX posílil o 0,47 %. Nejvíce se dařilo telekomunikacím, pojišťovnám a mediálním společnostem, ztrácely naopak sektory základních materiálů a technologický.

Hans Kundnani (ECFR): Merkelové schází vize, takže žádné noty rozdávat nebude

3. Pražská burza ve středu rozšiřovala předchozí zisky. Stále se daří bankovním titulům

Index PX ve středu připsal 0,56 % na 981,77 bodu. Dařilo se bankám - akcie Erste Group Bank zpevnily o 0,88 % na 629,90 Kč, Komerční banka podražila o 1,36 % na 4 470 Kč a byla ve středu nejobchodovanějším titulem. Během dne dokonce atakovala hranici 4 530 korun, ale na denních maximech se neudržela kvůli větší prodejní objednávce v závěrečné aukci. Přes procento posílily i cenné papíry mediální CME (+1,15 %), pojišťovny VIG (+1,21 %) a ČEZ (+1,26 %), jejíž akcie reagovaly na zdražení elektřiny na německém trhu. Po předchozích ziscích naopak do mínusu zamířila Telefónica C.R. (-3,05 %). Společnost PPF sice ve středu potvrdila zájem o koupi podílu v Telefónice C.R. od španělské Telefóniky, zároveň však uvedla, že prodej není jistý. "Investoři se zřejmě začali obávat, že PPF nebude ochotna zaplatit příliš vysokou cenu," poznamenal analytik z Komerční banky Josef Němý. Více než 3 % ztratily cenné papíry znojemské společnosti Pegas Nonwovens (-3,45 %), které uzavřely obchodování na 574 Kč. Za jejich propadem byla skutečnost, že se poprvé obchodovaly bez nároku na dividendu z loňského zisku.

ČS: Říjnová akciová strategie pro české akcie

4. Očekávané události

Jako každý čtvrtek přinesou Spojené státy zprávu o nových žádostech o podporu v nezaměstnanosti. Ostatní data pravděpodobně kvůli dosavadní nečinnosti vládních agentur stále nevyjdou, zaměstnanci státu by se ale měli začít vracet do práce. Spojené království zveřejní maloobchodní tržby a eurozóna stavební výrobu. Akcie TMR se budou na pražské burze naposledy obchodovat s nárokem na mimořádnou dividendu 26 eur. Ve čtvrtek následuje další příval hospodářských výsledků, čísla odhalí například Philip Morris International, Verizon Communications, Goldman Sachs nebo Google. Přehled čtvrtečních výsledků a očekávání najdete ZDE. Co dalšího trhy v týdnu čeká, zjistíte v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

5. Před sídlem ČNB demonstrovali klienti největší české záložny

Před sídlem České národní banky v Praze ve středu demonstrovaly zhruba dvě stovky lidí kvůli odebrání licence Metropolitnímu spořitelnímu družstvu (MSD). ČNB licenci družstvu odebrala nepravomocně na konci září. Zástupci klientů největší české záložny ve středu avizovali záměr předat zástupcům banky otevřený dopis o své situaci.

6. Lízal (ČNB): Intervence proti koruně jsou racionální volbou

Devizové intervence k oslabení české koruny jsou racionální volbou pro uvolnění měnových podmínek v situaci nulových úrokových sazeb v otevřené ekonomice, uvedl člen bankovní rady ČNB Lubomír Lízal v Ostravě při prezentaci zaměřené na konzistentnost intervencí a cílení inflace.

7. Inflace v eurozóně klesla na 1,1 %, nejníže za posledních 3,5 roku

Index spotřebitelských cen za září meziročně klesl na 1,1 % ze srpnových 1,3 %. "Data potvrdila nízkou inflaci, která je pod cílem ECB. Tím pádem má centrální banka prostor pro pokračování v uvolněné měnové politice," říká Ľuboš Mokráš, analytik z České spořitelny. "Potvrzuje to slabou poptávku a absenci inflačních tlaků v ekonomice eurozóny."

Eurozóna: Obchodní bilance v srpnu s přebytkem 12,3 miliardy EUR (odhad: 11,8 miliardy EUR), bez očištění +7,1 miliardy EUR (odhad: 10 miliard EUR)

8. JPMorgan zaplatí další pokutu kvůli "londýnské velrybě"

Americká investiční banka JPMorgan Chase & Co zaplatí 100 milionů dolarů americké Komisi pro obchodování termínových kontraktů na komodity (CFTC), aby urovnala obvinění v souvislosti se svou loňskou obchodní ztrátou v případu takzvané "londýnské velryby". S odvoláním na zdroje to na své webové stránce napsal deník Wall Street Journal. JPMorgan v této kauze už v září dostala pokutu 920 milionů dolarů od úřadů v USA a v Británii.

9. Prodeje aut v Evropě v září vzrostly o 5,5 %

Prodej automobilů v Evropské unii minulý měsíc obnovil po srpnovém propadu růst a proti loňskému rekordně slabému září se zvýšil o 5,5 % na 1,16 milionu vozů. Poptávka ale zůstala na slabé úrovni a letošní září bylo druhé nejslabší od roku 2003, kdy Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA) začalo vydávat statistiky pro 27 zemí EU.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

Bonus

Budeme těžit diamanty ve sluneční soustavě?

Výzkum zveřejněný minulý týden ukazuje, že na některých planetách sluneční soustavy by mohly být diamanty. Atmosféry Saturnu, Jupiteru, Neptunu a Uranu podle Mony Delitskyové z California Specialty Engineering a Kevina Bainese z University of Wisconsin-Madison vytváří dokonalé teplotní a tlakové podmínky pro existenci uhlíku v podobě diamantů.

Předchozí průzkumy už naznačovaly, že Uran a Neptun by v hypotetickém vesmírném diamantovém průmyslu mohly hrát roli, Delitskyová a Baines však tvrdí, že podobné podmínky panují i na Saturnu a Jupiteru. "Byly by to diamanty, jaké známe, pravděpodobně jen trochu hustší," říká Delitskyová. "Nejspíše by to však byly stejné zářící klenoty, jaké známe ze Země."

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
13. 4. 2021 17:01
VE STŘEDU V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Ronald Schubert, WOOD & Company)
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat