Co musíte ráno vědět (17. února)

Jak zakončily týden světové trhy, která země evropské periferie se chystá více utrácet a kolik zlata si veze domů olympijská vítězka Eva Samková? To všechno musíte vědět.

1. Americké akcie v pátek potvrdily zlepšenou náladu na trhu a za celý týden přidaly přes 2 %

Americké akcie v pátek zamířily vzhůru. K růstu přispěly příznivé hospodářské výsledky některých firem. Investoři se zároveň rozhodli nevšímat si neuspokojivých údajů z americké ekonomiky ovlivněných špatným počasím. Index Dow v pátek přidal 0,79 % na 16 154,39 bodu, S&P 500 posílil o 0,48 % na 1 838,63 bodu a Nasdaq narostl jen mírně o 0,08 % na 4 244,02 bodu. Index volatility VIX spadl pod 14 bodů. Za celý týden Dow zesílil o 2 %, S&P o 2,1 % a Nasdaq o 2,7 %. Pro všechny tři indexy to byl druhý ziskový týden v řadě a nejlepší týden roku 2014. "Na akciový trh se vrací hodně peněz, a to i z Evropy," upozornil David Lutz ze společnosti Stifel Nicolaus. "Část nervozity opadla díky Fedu, konkrétně po úterním vystoupení jeho šéfky Yellenové v Kongresu. Navíc zmizely obavy z dosažení dluhového stropu."

2. Evropské akcie týden zakončily růstem. Investory povzbudil růst evropského hospodářství

Evropské akcie v posledním obchodním dni tohoto týdne rostly, a investoři tak pozitivně reagovali na sérii makordat. Eurozóna, stejně jako její jednotlivé členské státy, zveřejnila předběžné údaje o vývoji ekonomiky v posledním čtvrtletí loňského roku. HDP Francie, Německa i celé eurozóny ve čtvrtém kvartálu vzrostl mezičtvrtletně více, než se čekalo. Britský FTSE 100 posílil o 0,06 %, německý DAX vzrostl o 0,68 % a francouzský CAC 40 přidal 0,63 %. Nejvíce se dařilo sektoru služeb, titulům ze sektoru základních materiálů a automobilkám. Oslabovaly naopak finanční tituly a telekomunikační sektor. Za celý týden celoevropský index DJ EuroStoxx 50 přidal 2,65 %.

Konfiskace jako horké téma: Úspory lidí v bankách mají zalepit mezery v evropských financích

3 akciové tipy: Nakupujte, dokud je Evropa na dně

3. Pražská burza v závěru týdne posílila přibližně o procento

Pražská burza v závěru týdne rostla a index PX posílil o 1,01 % na 1 027,14 bodu. Nejvíce se dařilo akciím Komerční banky a cenným papírům energetické společnosti ČEZ. Výrazně naopak oslabily akcie petrochemické firmy Unipetrol. Koruna po zveřejnění vývoje české ekonomiky v loňském čtvrtém čtvrtletí mírně zpevnila k euru i dolaru. Za celý týden posílily akcie na pražské burze o 2,59 %. Největší zisky zaznamenaly cenné papíry ČEZ, nejvíce naopak oslabila těžební firma NWR.

Komerční banka, Erste Group Bank a VIG by letos měly patřit v Praze k tomu lepšímu. Velké banky u nás mohou mít problém s novou konkurencí

Šéf strategie ČEZ Cyrani pro Investiční web: Temelín dostavíme

Držet, prodat, nebo koupit? Co je podle odborníků nejlepší udělat s akciemi NWR?

4. Očekávané události

Ve Spojených státech je státní svátek, aktivita na trzích tak bude nižší než v jiných dnech. V České republice vyjdou indexy cen vývozu a dovozu. Týden ale bude na data bohatý, co všechno trhy čeká, zjistíte v našem burzovním kalendáři. Také výsledková sezóna pokračuje významnějšími firmami až v úterý, přehled očekávaných výsledků najdete ZDE.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Podpora pro zlato? Indická centrální banka zvažuje uvolnění pravidel pro dovoz kovu

Indický obchodní deficit v lednu klesl, a to především díky přísným kontrolám dovozu zlata do země. Analytici se nyní nemohou shodnout, zda indická vláda pravidla pro import cenných kovů uvolní, shodují se však, že na tento krok může být brzy.

6. Řecký premiér: Přebytek rozpočtu překonal odhady, umožní nám více utrácet

Přebytek řeckého primárního rozpočtu loni přesáhl 1,5 miliardy eur, a překonal tak původní odhady tamní vlády. V rozhovoru pro nedělní vydání listu To Vima to řekl premiér Antonis Samaras. Atény tak podle něj budou moci zvýšit sociální výdaje, což by mělo ulehčit obyčejným lidem, kteří jsou hospodářskou krizí a léty drakonického utahování opasků již vyčerpaní.

7. Nová zpráva MMF nesouhlasí s Reinhartovou a Rogoffem. Výše zadlužení země nepředurčuje schopnost její ekonomiky růst

Nevidíme důkazy toho, že by výše vládního dluhu ovlivňovalo schopnost ekonomiky růst, vyjma úplně nejkratšího časového horizontu. Vazba zadlužení a růstových výhledů není zdaleka tak silná, jak uváděly dosavadní studie, uvádí zpráva Andrey Pescatoriho, Damiana Sandriho a Johna Simona. "Křivka vývoje míry zadlužení je stejně důležitá pro pochopení výhledů růstu ekonomiky jako zadlužení samotné. Země s vysokým, ale klesajícím dluhem mohou růst stejně nebo rychleji než ty s nízkým, ale rostoucím zadlužením," uvádí materiál.

8. Investor David Einhorn žádá server Seeking Alpha, aby odhalil identitu autora článku, který psal o jeho investici

Autor článků na webu Seeking Alpha pod pseudonymem Valuable Insights publikoval loni v listopadu informace o Einhornově investici do společnosti Micron Technology, a to dříve, než ji sám Einhorn potvrdil. I tak ale růst ceny akcií Micronu, který po zveřejnění informace na Seeking Alpha následoval, znemožnil Einhornovi několik dnů doplňovat pozici za výhodnou nižší cenu. Einhorn je přesvědčen, že informace o investicic do Micronu měli pouze lidé z fondu a jeho nejbližšího okolí. Je proto logické, že se snaží dozvědět, kdo citlivá data vynesl na světlo. Seeking Alpha identitu pisatele odmítá zveřejnit, věc bude na žádost Einhorna řešit soud.

9. Mobilní aplikace jsou stále sférou s velkým potenciálem

Až pět milionů lidí by v roce 2018 mohlo v celé Evropské unii nějakým způsobem zaměstnávat vytváření aplikací pro mobilní telefony a programů pro podobná zařízení. Ve stejném roce by pak toto odvětví mohlo evropské ekonomice přinést kolem 63 miliard eur. Uvádí to studie, jejíž závěry tento týden představila Evropská komise.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Eva Samková ovládla olympijský snowboardcross

Eva Samková se stala pátou individuální olympijskou vítězkou na zimních hrách v české historii. Před ní se totéž podařilo skokanovi na lyžích Jiřímu Raškovi, akrobatickému skokanovi Aleši Valentovi, běžkyni na lyžích Kateřině Neumannové a rychlobruslařce Martině Sáblíkové. Krasobruslař Ondrej Nepela byl Slovák, s ním by společná česká a československá historie v neděli zažila již šesté zlato.

Zlatá medaile obsahuje 6 gramů zlata nejvyšší kvality a 525 gramů stříbra vysoké kvality. Při současných cenách cena kovů tvořících zlatou medaili dosahuje zhruba 850 korun za gram zlata a 13,80 Kč za gram stříbra. "Na váhu" tak zlatá medaile stojí asi 12 350 korun. Symbolická hodnota medaile je, když ne nevyčíslitelná (vzpomeňme na kajakáře Lukáše Pollerta), tak jistě mnohonásobně vyšší. Jaký potenciál má její zlato z komerčního hlediska?

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
6. 3. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (s Jaroslavem Brychtou)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat