Americké akcie v pátek potvrdily zlepšenou náladu na trhu a za celý týden přidaly přes 2 %

Americké akcie v pátek zamířily vzhůru. K růstu přispěly příznivé hospodářské výsledky některých firem. Investoři se zároveň rozhodli nevšímat si neuspokojivých údajů z americké ekonomiky ovlivněných špatným počasím. Index S&P i díky tomu uzavřel týden o více než 2 % silnější, posílil na týdenní bázi podruhé za sebou a vrátil se do blízkosti historických maxim.
Index Dow v pátek přidal 0,79 % na 16 154,39 bodu, S&P 500 posílil o 0,48 % na 1 838,63 bodu a Nasdaq narostl jen mírně o 0,08 % na 4 244,02 bodu. Nejvíce se dařilo sektoru základních materiálů a energetickým titulům, nejméně, i když stále v zeleném teritoriu, přidaly telekomunikační a finanční společnosti. Index volatility VIX spadl pod 14 bodů.
"Na akciový trh se vrací hodně peněz, a to i z Evropy," upozornil David Lutz ze společnosti Stifel Nicolaus. "Část nervozity opadla díky Fedu, konkrétně po úterním vystoupení jeho šéfky Yellenové v Kongresu. Navíc zmizely obavy z dosažení dluhového stropu."
Trh ve vzestupu podpořily i zprávy o oživení hospodářského růstu v eurozóně. Investoři se naopak rozhodli nechat stranou slabší americká ekonomická data ovlivněná špatným počasím.
Průzkum agentury Reuters a Michiganské univerzity i přes špatné počasí naznačil, že spotřebitelská důvěra v USA v únoru zůstala ve srovnání s lednovými čísly beze změny. V lednu ale zklamala statistika průmyslové výroby i maloobchodních tržeb.
Ekonomové snížili svou předpověď hospodářského růstu Spojených států v nynějším čtvrtletí. HDP největší světové ekonomiky se v tomto čtvrtletí podle nového odhadu meziročně zvýší o 2 % oproti původně odhadovanému růstu o 2,5 %. Podle agentury Reuters to ukázaly výsledky průzkumu filadelfské regionální pobočky Federální rezervní banky. Ekonomové předpokládají, že tvorba pracovních míst v tomto kvartálu oproti původním odhadům poněkud zpomalí a míra nezaměstnanosti bude na konci čtvrtletí 6,7 %. Pro následující čtvrtletí ale předpokládají zrychlení hospodářského růstu USA na 3 %, zatímco původní odhad počítal s růstem o 2,9 %. U míry nezaměstnanosti předpokládají pokles na 6,6 %.
Čtěte také: Takhle špatné maloobchodní tržby a průmyslová výroba srazily odhady růstu amerického HDP
Akcie největšího světového výrobce polévek Campbell Soup v pátek stouply o 4,98 %, když firma vykázala nečekaně dobrý zisk a tržby ve čtvrtletí kolem období svátků. Akcie Weight Watchers International se ale propadly více než 27 % poté, co firma vykázala nečekaně velký propad zisku.
Byron Wien ze společnosti Blackstone očekává, že letos index S&P 500 přidá 20 %. Pokles na začátku roku předpovídal, a ačkoli si není jist, že je s korekcí konec, pro akcie bude nakonec letošní rok úspěšný.
Na devizových trzích nečekaně dobré údaje z eurozóny podpořily jednotnou evropskou měnu euro, které se k dolaru dříve během dne dostalo nejvýše za skoro tři týdny. Ekonomika eurozóny podle předběžných údajů Eurostatu ke konci roku obnovila meziroční růst tempem 0,5 % a její posílení proti předchozímu čtvrtletí zrychlilo na 0,3 %.
Světové ceny ropy se v pátek nejprve mírně snížily kvůli slabým údajům o ekonomice Spojených států. Americká lehká ropa WTI se tak vrátila pod 100 USD za barel. Výraznějšímu poklesu cen zabránily výpadky v dodávkách ropy z Libye a Angoly. Postupně ale začaly ceny ropy růst a WTI se vrátila nad 100 USD za barel.
Americká centrální banka oznámila, že produkce zpracovatelského sektoru ve Spojených státech se v lednu kvůli chladnému počasí proti předchozímu měsíci propadla o 0,8 %. Zaznamenala tak nejprudší pokles od května 2009. Zpráva je po slabých údajích o maloobchodní tržbách a zaměstnanosti další známkou toho, že nepříznivé počasí začátkem roku podkopalo růst americké ekonomiky. Ta je největším spotřebitelem ropy na světě. Mluví se zatím o dopadech na ekonomiku ve výši okolo 15 miliard USD.
V růstu pokračovaly i ceny drahých kovů. Cena zlata, stříbra i platiny se v pátek zvýšila, zlato se vyhouplo nad 1 320 USD za unci, stříbro ve čtvrtek přidalo přes 4 % na více než 21 USD za unci.
Nejdůležitější páteční události na amerických trzích
- Index dovozních cen v USA v lednu meziměsíčně vzrostl o 0,1 % (odhad: -0,1 %), index vývozních cen vzrostl o 0,2 % (odhad: stagnace).
- Průmyslová produkce v lednu meziměsíčně klesla o 0,3 %, čekal se naopak růst o 0,3 %. Tempo současného poklesu je nejprudší od loňského dubna. Zpracovatelský průmysl zasáhlo nepříznivé počasí, které v některých částech USA snížilo výrobu. Nízké teploty ale současně zvýšily poptávku po vytápění, což podpořilo produkci energetického sektoru. Uvedla to americká centrální banka (Fed).
- Index spotřebitelské důvěry v únoru beze změny na 81,2 bodu (odhad: pokles na 80,6 bodu). Vyplývá to z předběžných výsledků průzkumu agentury Reuters a Michiganské univerzity. Čekal se pokles na 80,6 bodu.
- Prodejce pánské módy Jos. A. Bank Clothiers koupí oděvní značku Eddie Bauer za 825 milionů dolarů.
- Hedgeový fond Hayman Capital Management koupil akcie GM za 188 milionů USD. Fond do svého portfolia během čtvrtého čtvrtletí minulého roku koupil celkem 4,6 milionu kusů akcií GM a call opce na další akcie v hodnotě 12 milionů dolarů. Vyplývá to z hlášení pro americkou Komisi pro cenné papíry (SEC).
Páteční výsledková sezóna
- Výsledky VF Corporation ve 4Q2013: Upravený zisk na akcii 0,82 USD (odhad: 0,82 USD), tržby 3,29 miliardy USD (odhad: 3,35 miliardy USD). Akcie -5,08 %.
- Výsledky Campbell Soup v 2QFY2014: Upravený zisk na akcii 1,04 USD (odhad: 0,73 USD), tržby 2,28 miliardy USD (odhad: 2,27 miliardy USD).
- Výsledky Hyatt Hotels ve 4Q2013: Zisk na akcii 0,32 USD (odhad: 0,20 USD), tržby 1,09 miliardy USD (odhad: 1,08 miliardy USD). Akcie +7,01 %.
Týden v zelené
Za celý týden Dow zesílil o 2 %, S&P o 2,1 % a Nasdaq o 2,7 %. Pro všechny tři burzovní indexy jde o druhý ziskový týden v řadě a nejlepší týden roku 2014. Nasdaq jej zakončil na 13,5letém maximu.
Hlavní události na amerických trzích v uplynulém týdnu
- Internetový gigant Google se stal podle tržní hodnoty druhým největším podnikem ve Spojených státech. Předstihl ropnou firmu ExxonMobil. Jedničkou zůstává technologická společnost Apple. Vyplývá to podle agentury AP z údajů firmy FactSet.
- Carl Icahn v pondělí prohlásil, že už nevidí důvod, aby Apple dále odkupoval své akcie, protože je společnost stejně "blízko naplnění požadovaného cíle odkupu". V dopise společnosti napsal, že je sice zklamaný rozhodnutím poradenské firmy ISS, která akcionářům doporučila hlasovat proti jeho plánu odkupu, ale zároveň ve světle nedávných kroků učiněných firmou nelze říci, že s tímto doporučením "zcela nesouhlasí". Icahn je naopak spokojený s oportunistickým a agresivním přístupem společnosti k odkupu akcií.
- Společnost McDonald's v pondělí oznámila tržby za leden. V Evropě její prodeje vzrostly o 2 % a v Asii, na Středním východě a v Africe dokonce o 5,4 %. Naproti tomu ve Spojených státech je zasáhlo špatné počasí a klesly o 3,3 %. Celkově tak tržby v lednu vzrostly o 1,2 % (odhad: +0,7 %).
- Ze soukromého e-mailu zaslaného čínským úředníkem Siang Ťün-poem řediteli americké banky Jamiemu Dimonovi vyplývá, že Ťün-po šéfa JPMorgan žádal o to, aby zaměstnal jeho rodinnou známou. S tou se měl Dimon setkat v červnu 2012, když byla přítomna jeho jednání jako překladatelka. E-mail je součástí federálního vyšetřování praktik najímání zaměstnanců v JPMorgan. Banka oznámila, že Dimon neměl s přijetím této konkrétní uchazečky nic společného a jakožto ředitel banky se setkává se spoustou lidí. Podle zdroje obeznámeného s vyšetřováním není Dimon podezřelý z žádného přestupku.
- Quantum Endowment, hedgeový fond investora George Sorose, byl jmenován nejúspěšnějším hedgeovým fondem na světě poté, co v loňském roce vydělal 5,5 miliardy dolarů, čímž navýšil svůj celkový zisk ode dne založení na 39,6 miliardy dolarů.
- Největší bitcoinová burza na světě MtGox oznámila, že přerušení možnosti převodu bitcoinů mimo jí spravované peněženky přetrvává. Kurz bitcoinu na oznámení reagoval poklesem pod 530 dolarů.
- Akcie americké recenzní sociální sítě Yelp zpevnily o více než 2 %. Reagovaly tak na oznámení, že společnost v blízké době zahájí spolupráci s vyhledávačem Yahoo! Na základě dohody obou společností by se nově ve vyhledávači firmy Yahoo! měly u záznamů jednotlivých firem a místních podniků zobrazovat odkazy na jejich recenze na sociální síti Yelp.
- Mark Zuckerberg, zakladatel společnosti Facebook, v loňském roce věnoval na charitu téměř miliardu dolarů. Seznam nejvýznamnějších filantropů zahrnuje i Phila Knighta, zakladatele společnosti Nike, Michaela Bloomberga, Irwina Jacobse z Qualcommu, spoluzakladatele společnosti Google Sergeye Brina nebo zakladatele e-Bay Pierra Omidyara.
- JOLTS (Job Openings and Labor Turnover Survey) v prosinci 3,990 milionu (odhad: 3,980 milionu, listopadové údaje revidovány na 4,033 milionu z 4,001 milionu).
- Velkoobchodní zásoby v prosinci meziměsíčně vzrostly o 0,5 % (odhad: +0,7 %, listopad: +1,0 %).
- Janet Yellenová: Fed bude pod mým vedením pokračovat v monetární politice Bena Bernankeho. Její vystoupení v Kongresu jsme sledovali živě.
- Charles Plosser (Fed, Filadelfie): Podporuji brzké ukončení kvantitativního uvolňování.
- Richard Branson chce na burzu uvést své aerolinky Virgin America. Nízkonákladové aerolinky podle zdrojů obeznámených se situací jednaly v průběhu posledního měsíce se šesti bankami. Očekává se, že by emisi mohly vést Barclays a Deutsche Bank a že by se vstup na burzu mohl uskutečnit v druhé polovině letošního roku.
- Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings v úterý snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Portorika do spekulativního pásma. Zdůvodnila to obavami z omezeného přístupu země na kapitálové trhy. Portoriko je volně přidruženo k USA a do spekulativního pásma už mu rating srazily i další dvě velké agentury Standard & Poor's a Moody's.
- Republikány ovládaná Sněmovna reprezentantů schválila v poměru 221 ku 201 návrh, na základě kterého bude moci vláda Spojených států bez dalších podmínek a limitujících opatření zvýšit dluhový strop. Americký ministr financí Jack Lew již dříve upozornil, že Spojené státy na dluhový strop v případě neshody demokratů a republikánů narazí 27. února. Pokud by se tak skutečně stalo, hrozilo by, že se země dostane do platební neschopnosti. V úterý pro přijetí "čistého" zákona o zvýšení limitu pro státní zadlužení zvedlo ruku 28 republikánů včetně předsedy Sněmovny reprezentantů Johna Boehnera, který v předstihu uvedl, že pro návrh bude hlasovat pouze nejmenší potřebný počet republikánů.
- Celosvětová poptávka po ropě bude v letošním roce vyšší, než se předpokládalo. Důvodem je hospodářské oživení ve Spojených státech a v Evropě. Ve své měsíční zprávě to ve středu uvedla Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Kartel proto zvýšil odhad růstu poptávky po ropě o zhruba 40 000 barelů denně na 1,09 milionu barelů denně.
- Amazon, největší světový internetový prodejce, v loňském roce zaměstnal ve Spojených státech 20 tisíc nových zaměstnanců, více než polovina z nich přitom podle prohlášení firmy byla původně zaměstnaná jen sezónně. Nyní společnost očekává, že zaměstná dalších 2 500 lidí.
- Globální zpravodajské a informační společnosti Thomson Reuters ve čtvrtém čtvrtletí klesl provozní zisk o pět procent na 577 milionů dolarů. Na výsledky doléhá omezování nákladů ve finančních institucích v Evropě a na rozvíjejících se trzích. Za uplynulé čtvrtletí Thomson Reuters propustila asi 3 000 lidí, což je zhruba devět procent jeho pracovní síly.
- Panama se předběžně dohodla s konsorciem stavebních firem na tom, jak vyřešit zablokované stavební práce na rozšíření Panamského průplavu. Oznámila to ve středu Správa Panamského průplavu (PCA). Práce na ambiciózním a nákladném projektu rozšíření 100 let staré vodní cesty by se tak mohly obnovit. Stavební firmy podle agentury Reuters odmítly údajný průlom v jednání komentovat.
- Britský výrobce motorů Rolls-Royce uzavřel dohodu s americkou společností Lockheed Martin v hodnotě jedné miliardy dolarů na dodávku 600 motorů do vojenských letadel C-130J Super Hercules.
- Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v týdnu do 8. února vzrostl o 8 tisíc na 339 tisíc, čekalo se 330 tisíc po 331 tisících v předchozím týdnu. Čtyřtýdenní průměr vzrostl o 3 500 na 336 750 (předchozí údaj revidován na 333 250 z 334 tisíc). Pokračujících žádostí o podporu v týdnu do 1. února ubylo na 2,953 milionu z 2,964 milionu (odhad: 2,964 milionu).
- Maloobchodní tržby ve Spojených státech v lednu klesly o 0,4 %, analytici přitom očekávali stagnaci. Prosincová data byla revidována na 0,1% pokles z předchozího 0,2% růstu. Bez zahrnutí dopravních prostředků tržby zůstaly beze změny, čekal se 0,1% růst (prosinec: revize na +0,3 % z +0,7 %).
- Podnikové zásoby v prosinci vzrostly o 0,5 %, čekalo se +0,4 %.
- Na veřejnost pronikly pravděpodobné fotografie nového iPhonu. Jednu zveřejnil blogger Sonny Dickson, který sice upozornil, že to nemusí být finální podoba nového modelu, ale zároveň to byl právě Dickson, kterému se podařilo jako prvnímu zveřejnit fotografie předchozího modelu 5C a byl jedním z prvních, kteří odhalili fotky iPadu Mini a iPadu Air. Na jednom twitterovém účtu se navíc objevily další snímky, které tomu Dicksonovu odpovídají.
- Janet Yellenová před Senátem nevystoupila. Čtvrteční zasedání bylo odloženo kvůli sněhové bouři. Bankovní výbor amerického Senátu si tak projev Janet Yellenové, který v úterý přednesla před Sněmovnou reprezentantů, prozatím nevyslechl. Jednání bylo odloženo kvůli blížící se sněhové bouři, která měla Washington zasáhnout. Nové datum zasedání prozatím nebylo stanoveno.
- Americký provozovatel kabelové televize Comcast koupí za 45,2 miliardy dolarů svého konkurenta Time Warner Cable. Dohoda spojuje dva největší provozovatele kabelové televize ve Spojených státech. Comcast čtvrtečním sdělením potvrdil předchozí zprávy agenturních zdrojů.
- Největší americká automobilka General Motors svolává v Severní Americe k opravě téměř 780 tisíc vozů, u kterých hrozí výpadky motorů a elektrických systémů. Firma uvedla, že v souvislosti s těmito problémy už při nehodách zemřelo šest lidí.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky CVS Caremark ve 4Q2013: Zisk na akcii 1,12 USD (odhad: 1,11 USD), tržby: 32,83 miliardy USD.
- Výsledky Dean Foods ve 4Q2013: Upravený zisk na akcii 0,18 USD, tržby 2,3 miliardy USD.
- Výsledky Sprint ve 4Q2013: Čistá ztráta na akcii 0,26 USD (odhad: 0,35 USD), tržby 9,14 miliardy USD (odhad: 8,98 miliardy USD).
- Výsledky Deere ve fiskálním 1Q2014: Zisk na akcii 1,81 USD (odhad: 1,53 USD), tržby: 6,95 miliardy USD (odhad: 6,55 miliardy USD).
- Výsledky Cisco Systems ve 4Q2013: Upravený zisk na akcii 0,47 USD (odhad: 0,46 USD), tržby 11,16 miliardy USD (odhad: 11,03 miliardy USD). Firma zvýšila čtvrtletní dividendu o 2 centy na 0,19 USD.
- Výsledky TripAdvisor ve 4Q2013: Upravený zisk na akcii 0,21 USD (odhad: 0,22 USD), tržby 212,7 milionu USD.
- Výsledky PepsiCo ve 4Q2013: Jádrový zisk na akcii 1,05 USD (odhad: 1,00 USD), tržby 20,1 miliardy dolarů v souladu s odhady.
- Výsledky Burger King ve 4Q2013: Zisk na akcii 0,19 USD (loni: 0,14 USD), po očištění zisk na akcii 0,24 USD. Celkové tržby klesly meziročně o 34 % na 265,2 milionu USD.
- Výsledky Apache ve 4Q2013: Zisk na akcii 1,57 USD (odhad: 1,80 USD), společnost zvyšuje dividendu o 25 % na 25 centů.
- Výsledky Goodyear Tire & Rubber ve 4Q2013: Upravený zisk na akcii 0,74 USD (odhad: 0,62 USD), tržby klesly meziročně o 5 % na 4,8 miliardy USD.
- Výsledky AIG ve 4Q2013: Zisk na akcii 1,34 USD (odhad: 0,96 USD), tržby 8,03 miliardy USD (odhad: 7,96 miliardy USD.
Zdroj: Bloomberg, Reuters, CNBC, ČTK, Seeking Alpha