Co musíte ráno vědět (20. ledna)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo v Evropě a za Atlantikem, jak dopadlo první zasedání ECB v roce 2017 a kolik stojí Bílý dům? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek zlevnily, investoři čekají na nástup Donalda Trumpa do Bílého domu

Americké akciové indexy zahájily čtvrteční seanci v zelených číslech, brzy ale mírné zisky odevzdaly a svezly se pod nulu. Investoři čekají na páteční inauguraci Donalda Trumpa a průběžně vyhodnocují hospodářská čísla významných amerických podniků. Index Dow klesl o 0,37 % na 19 732,40 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,36 % na 2 263,69 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 0,28 % na 2 263,69 bodu. Index volatility VIX se zvýšil o 2,4 % na 12,78 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o necelé čtyři bazické body na 2,468 %.

Způsobí Donald Trump další krizi?

2. Evropské trhy po zasedání ECB klesly, akcie Zodiac Aerospace zdražily o 23 %

Evropské akciové trhy ve čtvrtek uzavřely v mínusu. Investoři se celý den soustředili zejména na zasedání ECB, k žádnému překvapení ale nedošlo. Banka na svém prvním zasedání v roce 2017 ponechala úrokové sazby beze změny. Základní sazba tak zůstává na 0 %, zápůjční na 0,25 % a depozitní na -0,4 %. Banka rovněž potvrdila svůj záměr pokračovat v kvantitativním uvolňování nejméně do konce roku, což poslalo trhy výše, nespokojená reakce německého ministra financí ale nadšení zchladila. Regionální index STOXX Europe 600 klesl o 0,06 % na 362,85 bodu, když se jeho sektory na směru neshodly. Britský FTSE 100 odepsal 0,54 % na 7 208,44 bodu, francouzský CAC 40 přišel o 0,25 % na 4 841,14 bodu a německý index DAX uzavřel na červené nule se ztrátou 0,02 % na 11 596,89 bodu. Třetím dnem pokračovalo Světové ekonomické fórum v Davosu, přičemž nejvíce se evropských trhů dotklo vystoupení britské premiérky Theresy Mayové. Ta opět uvedla, že je v britském národním zájmu, aby byla Evropská unie nadále úspěšná. Zároveň však přiznala, že její zemi nyní čeká nejistá cesta, která povede k velkým změnám. Přesto očekává, že Evropská unie a Spojené království uzavřou vzájemně prospěšnou dohodu, a Británie je podle ní připravena zahájit obchodní jednání i se zeměmi mimo EU (například Austrálií nebo Indií). Z korporátního sektoru nejvíce rezonovala zpráva, že francouzský výrobce leteckých motorů a dalšího vybavení pro letadla Safran učinil nabídku na převzetí výrobce sedadel a dalšího vnitřního vybavení kabin letadel Zodiac Aerospace za 8,5 miliardy eur. Spojením by vznikl třetí největší dodavatel pro letecký průmysl na světě. Akcie Zodiac Aerospace reagovaly na zprávu růstem o téměř 23 %.

Dolar, libra, euro a koruna: Jak se budou vyvíjet hlavní měnové páry a na co se připravit v souvislosti s ČNB?

Evropské akcie, libra a měď: Tři investice na technické křižovatce

3. Pražská burza ve čtvrtek stoupla o 0,3 %, dařilo se akciím ČEZ, Kofoly a Pegasu

Pražská burza ve čtvrtek navázala na středeční zisk, když index PX zpevnil o 0,3 % na 928,71 bodu. Nahoru ji táhly akcie energetické skupiny ČEZ, nápojářské Kofoly ČeskoSlovensko a textilky Pegas Nonwovens, nedařilo se naopak Erste Group Bank a likérce Stock Spirits. Objem obchodů byl s 507 miliony korun mírně podprůměrný. Nejobchodovanější byly ve čtvrtek akcie polostátní skupiny ČEZ, které vzrostly o 1,2 % na 428,40 Kč. Analytik z České spořitelny Petr Bártek ke čtvrtečnímu výsledku energetického gigantu poznamenal, že vláda se stále nemůže shodnout, jakým způsobem financovat výstavbu nových jaderných bloků, což společnosti pomáhá, protože se tak zatím nemusí obávat, že by byla do výstavby politicky tlačena. "Při cenách elektřiny na burze okolo 30 EUR/MWh totiž výstavba jaderných zdrojů na komerční bázi (tedy bez zajištěných výkupních cen nebo alespoň státních záruk) nedává ekonomicky smysl," uvedl analytik. Na tabákovou firmu Philip Morris ČR (-0,23 %) nemělo zásadní dopad schválení protikuřáckého zákona v Senátu. "Po zavedení zákona odhadujeme pokles spotřeby cigaret v ČR v rozmezí 4-5 %, což by ale u Philip Morris ČR díky její silné rozvaze nemělo výrazněji ohrozit dividendový výhled," doplnil Bártek.

Růst inflace v Česku? Nalijme si čistého vína!

4. Očekávané události

V noci na pátek Čína zveřejní zprávy o maloobchodních tržbách, průmyslové výrobě a vývoji ekonomiky v posledním loňském čtvrtletí. Dopoledne na trh Německo pošle index cen výrobců a Spojené království odtajní statistiku maloobchodních tržeb. Odpoledne na trh statistiku maloobchodních tržeb pošle také Kanada, která přidá ještě zprávu o inflaci, a s projevem vystoupí prezident filadelfského Fedu Patrick Harker. Večer ještě společnost Baker Hughes vydá pravidelnou týdenní zprávu o vývoji počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu v USA a ve švýcarském Davosu skončí letošní Světové ekonomické fórum. Výsledky hospodaření za poslední loňské čtvrtletí se v USA v závěru týdne pochlubí Schlumberger či General Electric, do prezidentského úřadu bude navíc uveden Donald Trump. Výhled na celý obchodní týden najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 16. ledna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 16. ledna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Evropská centrální banka v lednu ponechala měnovou politiku beze změny

Evropská centrální banka na svém lednovém zasedání ponechala úrokové sazby beze změny. Základní sazba tak zůstává na 0 %, zápůjční na 0,25 % a depozitní na -0,4 %. V nezměněném objemu 80 miliard eur měsíčně pokračuje i program kvantitativního uvolňování. Rozhodnutí pokračovat v měnové politice beze změny se všeobecně očekávalo. Guvernér ECB Mario Draghi na tiskové konferenci zopakoval, že je banka připravena reagovat na vývoj ekonomiky, a opětovně vyzval členské země eurozóny k rychlejšímu zavádění důležitých strukturálních reforem.

6. IEA zvýšila odhad růstu poptávky po ropě za rok 2016

Světový trh s ropou se pomalu stává napjatějším, protože poptávka roste a investoři čekají, zda dojde k dohodnutému snížení těžby, na kterém se dohodl ropný kartel OPEC s dalšími producentskými zeměmi. Ve své měsíční zprávě to uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA), která současně díky vyšší spotřebě zvýšila odhad růstu poptávky po ropě za loňský rok o 110 000 barelů na den na 1,5 milionu barelů za den. V roce 2015 růst poptávky po ropě stoupl na pětileté maximum 1,8 milionu barelů na den.

7. Bývalý šéf Volkswagenu popřel, že by věděl o podvodech s emisemi

Bývalý generální ředitel německé automobilky Volkswagen Martin Winterkorn při svém čtvrtečním vystoupení před německými zákonodárci řekl, že nevěděl o systematickém podvádění s emisemi u vozů s naftovými motory dříve, než automobilka podvody oficiálně přiznala. Netuší ani, kolik osob o podvodech vědělo, napsala agentura Reuters.

8. Andrej Babiš nehodlá jako ministr financí zaručit ČEZ ceny elektřiny a výstavbu nových jaderných zdrojů

Ministr financí Andrej Babiš odmítá jakékoli státní záruky na stavbu jaderných elektráren. ČEZ si podle Babiše může na nové jaderné zdroje snadno půjčit.

9. Jihokorejský soud odmítl odsouhlasit zatykač na šéfa Samsungu

Jihokorejský soud ve čtvrtek odmítl dát souhlas k vydání zatykače na šéfa největšího jihokorejského podniku Samsung Group I Če-jonga. Zatykač požadoval úřad speciálního žalobce za údajnou roli hlavy Samsungu ve skandálu, který vedl k dočasnému sesazení prezidentky Pak Kun-hje. Soudce, který podrobil I Če-jonga výslechu, ale poté oznámil, že je v současnosti "těžké uznat nezbytnost" jeho zatčení, uvedla agentura Reuters.

10. Trump přiměl šéfy firem mluvit v Davosu o přínosu lokální výroby

Světové firmy se aktivně připravují na éru nastupujícího amerického prezidenta Donalda Trumpa, jehož prvořadým cílem je ztížit podnikům přesouvání výroby a pracovních míst do zahraničí a naopak je přimět, aby je vracely do USA. Na letošních setkáních v rámci Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu mluví šéfové nadnárodních společností - tradičních symbolů globalizace - nezvykle často o přínosech lokální produkce.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Na kolik by vás přišel Bílý dům?

Podle výpočtů realitní společnosti Zillow stojí sídlo amerických prezidentů přes 400 milionů dolarů. Během osmi let, kdy v Bílém domě bydlel Barack Obama, se navíc nejslavnější americký dům, kde kromě George Washingtona žili všichni američtí prezidenti, zhodnotil o 15 %.

"Doba, kdy byl ve Spojených státech prezidentem Barack Obama, se vyznačuje masivním oživením realitního trhu, což se odráží i v ocenění Bílého domu. Ceny domů po celé zemi rostou nejrychlejším tempem od roku 2006 a i díky tomu má Bílý dům v současnosti nejvyšší hodnotu v historii," píše se ve zprávě Zillow.

Není proto překvapením, že Obama si nyní výrazně pohorší. Dům, do kterého se s rodinou přestěhují, je sice rovněž ve Washingtonu, oproti Bílému domu, který se pyšní 16 ložnicemi, jich má ale jen 9 a v roce 2014 se prodal za pouhých 5 milionů dolarů. Nový dům Obamových si můžete prohlédnout níže.

To Trump po stěhování nebude muset nijak výrazně měnit své životní standardy, neboť dosud pobýval ve známém newyorském mrakodrapu Trump Tower, který časopis Forbes v roce 2006 ohodnotil na 318 milionů dolarů.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Na americkém trhu probíhá spíše rotace, k hlubší korekci nevidím…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat