Andrej Babiš nehodlá jako ministr financí zaručit ČEZ ceny elektřiny a výstavbu nových jaderných zdrojů

Ministr financí Andrej Babiš odmítá státní záruky na stavbu jaderných elektráren. ČEZ si podle Babiše může na nové jaderné zdroje snadno půjčit.
"Pokud by si ČEZ na výstavbu půjčil, zvýšilo by to zadlužení firmy, z čehož by vyplývalo ohrožení jejího ratingu, a také by to omezilo možnost výplaty dividend. To by bylo pro ČEZ, který je vnímán jako dividendový titul, negativní," upozorňuje analytik Bohumil Trampota z J&T Banky.
ČEZ zrušil původní tendr na nové jaderné jednotky na jaře roku 2014. Důvodem byla při velice nízkých cenách elektřiny absence státních garancí.
O přípravě plánované výstavby jaderných zdrojů bude ve čtvrtek jednat výbor pro jadernou energetiku. Jde především o formu podpory ze strany státu.
"Zprávu v současnosti nevnímáme jako zásadní pro vývoj ceny akcií ČEZ. Za současných cen elektřiny však není výstavba nového reaktoru bez státních záruk a garancí cen rentabilní. Vládní energetická koncepce počítá se zprovozněním nového reaktoru v roce 2035," říká Miroslav Frayer, analytik z Komerční banky.
"Připomínáme, že o žádné výstavbě jaderných bloků není rozhodnuto. A není také rozhodnuto o tom, jakou roli by v ní případně měla společnost ČEZ. Prohlášení ministra financí ale vnímáme především jako součást politické rétoriky před říjnovými parlamentními volbami," dodává Trampota.
Český stát je většinovým akcionářem ČEZ s podílem okolo 70 %. I pro něj je proto zmíněná dividenda podstatná, protože do státního rozpočtu přispívá každoročně sumou několika miliard korun.
(AKTUALIZOVÁNO, 14.30)
Jaderný výbor se zatím na formě financování nového bloku neshodl
Výbor pro jadernou energetiku se podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka na čtvrtečním jednání shodl, že je potřeba urychlit povolovací řízení, aby nový blok mohl nahradit odstavené bloky do roku 2037. Jednoznačná přednost při stavbě bloků v Česku je podle něj dávána Jaderné elektrárně Dukovany. Ta by tak při stavbě nového bloku měla dostat přednost před Jadernou elektrárnou Temelín. "Pracuje se však i s variantou, že kvůli určitým technickým, politickým nebo jiným problémům by třeba nebylo možné Dukovany stavět, a Temelín ano," podotkl Mládek.
Dále uvedl, že i on by byl raději, stejně jako Andrej Babiš, kdyby se výstavba bloku uskutečnila bez státních garancí. "Jsem si ale naprosto jist, že to nepůjde bez aktivní podpory toho, že to jako stát chceme," podotkl. Uvedl, že by měla být mimo jiné vypracována analýza toho, jaký dopad by mělo to, že by blok stavěl sám ČEZ, na dividendovou politiku firmy. "Zanalyzujeme také, zda není riziko, že by stavbu nového bloku z peněz ČEZ mohli minoritní akcionáři vnímat negativně," dodal.
O stavbu nového jaderného bloku v ČR se zajímá šest společností a projektů. Jde o ruskou státní společnost Rosatom, francouzskou EDF, americko-japonskou Westinghouse Electric Company, jihokorejskou KHNP, čínskou China General Nuclear Power a společný projekt Arevy a Mitsubishi Atmea. Od 26. ledna do 10. února se chystají se zájemci intenzivní jednání. Uskuteční se v Česku, podle dřívějších informací je má vést vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Ján Štuller.
Současná vláda již neposkytla v dubnu 2014 státní garance na dostavbu dalších dvou bloků Jaderné elektrárny Temelín. ČEZ následně tendr na dostavbu elektrárny zrušil. Mládek ve čtvrtek uvedl, že forma výběrového řízení podle zákona o veřejných zakázkách, který byl tehdy pro tendr použit, je nejméně vhodnou metodou výběru.
Se stavbou jednoho jaderného bloku v Dukovanech a jednoho bloku v Temelíně s možností rozšíření na dva bloky v obou elektrárnách počítá předloni schválený Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky v ČR.
Zdroj: J&T Banka, Komerční banka, ČTK