Co musíte ráno vědět (23. května)

Jak třetí květnový týden zakončily akcie v Evropě a Spojených státech, na čem se (ne)shodli představitelé zemí G7 a jak se dá také originálně použít lidské tělo? To vše musíte ráno vědět?

1. Americké akcie v pátek zdražily, celý týden ale pro hlavní indexy skončil nejednotně

Americké akcie zahájily páteční seanci mírně v plusu a v kladném teritoriu se držely celý den. Dařilo se zejména akciím technologických podniků. Indexy S&P 500 a Nasdaq Composite zpevnily i za celý týden, Dow ale naopak od pondělí do pátku mírně klesl. Pozornost investorů se nyní soustředí na další vývoj úrokových sazeb americké centrální banky. Dow v pátek zpevnil o 0,38 % na 17 500,94 bodu, S&P 500 posílil o 0,6 % na 2 052,32 bodu a Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 1,21 % na 4 769,56 bodu. Index volatility VIX spadl o 6,92 % na 15,20 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o jeden bazický bod na 1,838 %. V plusu skončilo v závěru týdne všech deset hlavních sektorů, nejvíce zpevnily technologické odvětví a sektor zdravotní péče, nejslabší výkon podaly sektor necyklického spotřebního zboží a odvětví základních materiálů, které přidaly jen dvě, respektive čtyři setiny procenta. Technologický sektor těžil především z příznivého výhledu výrobce čipů Applied Materials (+13,81 %). Dolů naopak zamířily akcie výrobce zemědělské a stavební techniky Deere & Co. (-5,48 %), které srážela zpráva o poklesu čtvrtletních tržeb firmy. Kvůli neuspokojivým čtvrtletním tržbám se dostaly pod tlak také akcie potravinářské firmy Campbell Soup (-6,38 %). Za celý týden Dow klesl o 0,2 %, S&P 500 připsal 0,28 % a Nasdaq Composite posílil o 1,1 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Světle zelená svíčka souboj býků a medvědů nerozhodla, řeší se Fed

Varování pro akciové býky: Soros a Goldman Sachs jdou proti vám a v záloze číhá velký Trump!

2. Evropské akcie v pátek setřásly obavy ze sazeb Fedu a skončily v plusu

Evropské akcie v pátek stouply, když investoři překonali obavy z možného brzkého zvýšení základní úrokové sazby Fedu. Regionální index STOXX Europe v pátek přidal 1,23 % na 338,01 bodu. Britský FTSE 100 v závěru týdne zpevnil o 1,7 %, německý DAX připsal 1,23 % a francouzský CAC 40 zpevnil o 1,67 %. Od pondělí do pátku FTSE 100 přidal 0,17 %, DAX posílil o 0,47 %, CAC 40 vzrostl o 0,64 % a STOXX Europe 600 připsal 1,91 %. Akcie francouzských aerolinek Air France-KLM v pátek přišly téměř o dvě procenta poté, co egyptská armáda potvrdila nalezení trosek Airbusu A320 aerolinek EgyptAir, který se ztratil ve čtvrtek nad ránem na cestě z Paříže do Káhiry. Trosky letadla byly nalezeny ve Středozemním moři zhruba 290 kilometrů od pobřeží Alexandrie. Přes sedm procent naopak v závěru týdne připsaly akcie italské banky UniCredit po zprávě, že společnost přehodnocuje plán prodeje některých aktiv za účelem navýšení svého kapitálu.

Čeho se bojí velké evropské firmy?

Daně v Evropě: Kde si hýčkají byznys a kde spotřebitele?

3. Pražská burza v pátek i za celý týden mírně stoupla

Index pražské burzy PX si v pátek připsal 0,23 % a uzavřel na hladině 875,19 bodu, nejúspěšnějším titulem byla v závěru týdne mediální společnost CME (+3,39 %), naopak nejvíce zlevnily akcie likérky Stock Spirits (-1,67 %). Od pondělí do pátku získal index pražské burzy 0,43 %. Akcie likérky Stock Spiirts podaly nejslabší výkon i v týdenním horizontu, když od pondělí přišly o 2,4 %. Naopak nejvíce rostoucí akcií týdne byla tabáková Philip Morris ČR, která přidala 3,3 % na 13 087 Kč. Firma v úterý zveřejnila provozní data za první čtvrtletí, která pozitivně překvapila především růstem objemu prodeje v ČR.

Jak vstoupit na burzu? Máme pro vás návod od A do Z

Přehlížená bublina, na kterou se nachytali také investoři do NWR

4. Očekávané události

Pondělí bude patřit předběžným indexům nákupních manažerů za květen. Nad ránem vyjde japonský ukazatel za zpracovatelský sektor, dopoledne odhalí PMI za zpracovatelský sektor i sektor služeb Francie, Německo a souhrnně i celá eurozóna a odpoledne mozaiku doplní údajem za zpracovatelský sektor USA. V Japonsku ještě vyjde předstihový ekonomický index a s projevem vystoupí člen Bank of Japan Hiroši Nakaso, v Evropě budou investoři sledovat také index spotřebitelské důvěry a v USA vystoupí šéf saintlouiské pobočky Fedu James Bullard, šéf sanfranciského Fedu John Williams a prezident filadelfského Fedu Patrick Harker. Do výsledkové sezóny v úvodu týdne přispěje irská letecká společnost Ryanair Holdings. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 23. května
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 23. května a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Reuters: EU podmínečně povolí převzetí SABMilleru konkurentem AB InBev

Největší světová pivovarnická skupina Anheuser-Busch InBev zřejmě získá podmínečný souhlas Evropské unie s převzetím menšího konkurenta SABMiller. AB InBev souhlasí s výrazným odprodejem majetku. Uvedly to v pátek tři nejmenované zdroje agentury Reuters. Evropská komise má své rozhodnutí oznámit do 24. května. Brusel i pivovar AB InBev se k tvrzení zdrojů odmítly vyjádřit.

6. Coca-Cola ve Venezuele kvůli nedostatku cukru zastaví výrobu

Americká společnost Coca-Cola ve Venezuele kvůli nedostatku cukru, za kterým stojí hluboká ekonomická krize v této zemi, pozastaví výrobu své stejnojmenné limonády. Informovala o tom v sobotu agentura AP. Ve Venezuele již od poloviny ledna platí stav ekonomické nouze. Hospodářskou krizi v zemi prohloubil propad cen ropy, která je hlavním vývozním artiklem státu. V zemi panuje nedostatek řady výrobků včetně základních potravin a léků.

7. Fitch zvýšila úvěrový rating Maďarska zpět do investičního pásma

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings zlepšila hodnocení úvěrové spolehlivosti Maďarska o jeden stupeň na úroveň BBB-. Maďarský rating se tak poprvé od roku 2012 vrátil ze spekulativního do investičního pásma. Fitch poukázala mimo jiné na vysoké přebytky běžného účtu maďarské platební bilance, klesající zadluženost a silný příliv peněz z Evropské unie.

8. Šéf banky UniCredit by podle zdrojů Reuters mohl rezignovat

Generální ředitel největší italské bankovní skupiny UniCredit Federico Ghizzoni by mohl před úterním zasedáním správní rady odstoupit z funkce. Agentuře Reuters to řekly zdroje blízké akcionářům společnosti. "Je tu 90% pravděpodobnost, že Ghizzoni rezignuje," uvedl jeden ze zdrojů. Banka tyto informace odmítla komentovat. Šedesátiletý Ghizzoni, který stojí v čele podniku od roku 2010, čelí rostoucí kritice ze strany akcionářů kvůli nízké ceně akcií a slabé ziskovosti banky ve srovnání s domácím konkurentem Intesa Sanpaolo.

9. Představitelé zemí G7 se shodli na boji s terorismem a daňovými úniky, společný postup při podpoře růstu ekonomiky ale nezavedli

Ministři financí a šéfové centrálních bank zemí skupiny sedmi velkých světových ekonomik G7 se shodli na potřebě bojovat proti terorismu a jeho financování a proti daňovým únikům. Potvrdili rovněž obavy ze stagnace globálního růstu a sliby, že nebudou záměrně oslabovat své měny, i když Japonsko opět varovalo před růstem hodnoty jenu. Neshodli se však na koordinovaných akcích na podporu stagnujícího růstu. Upozornili také na rizika uprchlické krize, politických konfliktů a případného odchodu Británie z Evropské unie. Podle plánu nebylo na závěr jednání zveřejněno žádné oficiální komuniké, napsala agentura Bloomberg.

10. Šéf NWR Penny dal k dispozici funkci výkonného předsedy představenstva

Generální ředitel společnosti New World Resources Gareth Penny nabídl ke konci tohoto měsíce svou rezignaci na funkci výkonného předsedy představenstva. K pátku již nabídli své funkce i další tři členové představenstva Alyson Warhurstová, Bessel Kok a Ian Ashby.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Tak trochu jiný hudební zážitek

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat