Co musíte ráno vědět (24. března)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo v Evropě a v zámoří, jak se dařilo Volkswagenu při obnovené premiéře na dluhopisovém trhu a jakým způsobem Twitter říká to, co si máte myslet? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek nepatrně zlevnily, index Dow skončil v červených číslech již pošesté v řadě

Americké akcie ve čtvrtek mírně oslabily kvůli obavám z průtahů při schvalování reformy zdravotní péče. Ta je považována za první test schopnosti Donalda Trumpa prosazovat svou politiku v Kongresu. Index Dow klesl o 0,02 % na 20 656,58 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,11 % na 2 345,96 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 0,07 % na 5 817,69 bodu. Index volatility VIX stoupl o 2,42 % na 13,12 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o půl bazického bodu na 2,41 %. Nejvýrazněji klesly energetický sektor, síťové odvětví a technologický sektor, dařilo se naopak realitnímu odvětví či sektoru základních materiálů.

Fed zvyšuje sazby, protože (a dokud) může

Americké akcie: Kdopak by se medvěda bál?!

2. Evropské akcie ve čtvrtek stoupaly díky firemním výsledkům a makrodatům

Velké akciové trhy západní Evropy zakončily čtvrteční obchodování v plusu. Investoři čerpali optimismus především z výsledků firemního hospodaření a příznivých makroekonomických dat. Panevropský index STOXX Europe 600 uzavřel seanci se ziskem 0,85 % na 377,20 bodu, když většina jeho sektorů byla v zelených číslech. Souhrnný index tak dopadl lépe než tři největší západoevropské burzy - britský index FTSE 100 stoupl o 0,22 %, německý DAX si připsal 1,14 % a francouzský CAC 40 přidal 0,76 %.

Jak neshody v ECB ovlivní ČNB v rozhodování o koruně?

3. Pražská burza ve čtvrtek mírně stoupla, pojišťovna VIG po výsledcích přidala přes 3 %

Index pražské burzy PX si během čtvrtečního obchodování připsal 0,19 % na 980,76 bodu. Akcie rakouské pojišťovnické skupiny VIG zpevnily v reakci na slušné výsledky hospodaření, které firma zveřejnila před začátkem seance, o 3,3 % na 626 korun. Posílily rovněž akcie energetické společnosti ČEZ nebo cenné papíry petrochemického holdingu Unipetrol, na které analytik Tamás Pletser z Erste Group Bank zvýšil doporučení na "kupovat" s cílovou cenou 292 korun. Akcie ČEZ posílily o 0,73 % na 443 korun a akcie Unipetrolu zdražily o 1,16 % na 226,50 Kč. Hospodářské výsledky ve čtvrtek ráno zveřejnila i textilka Pegas Nonwovens, její akcie nakonec zlevnily o 0,79 % na 818,50 Kč.

Termín pro podání daňového přiznání je tady. Co s příjmy z dividend?

4. Očekávané události

V pátek bude největší pozornost poutat série předběžných indexů nákupních manažerů za březen (Japonsko, Francie, Německo, eurozóna a Spojené státy). Kromě toho bude Francie informovat o vývoji své ekonomiky a ve Spojených státech vyjde ještě zpráva o objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby. Večer pak bude společnost Baker Hughes jako každý týden informovat o změně počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu v USA. S projevem v závěru týdne vystoupí šéf chicagského Fedu Charles Evans a šéf saintlouiské pobočky Fedu James Bullard. Události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 20. března
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 20. března a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Vienna Insurance Group loni dosáhla zisku před zdaněním 406,7 milionu eur, Pegasu Nonwovens vzrostl zisk EBITDA na 46,7 milionu eur

Rakouská pojišťovnická skupina Vienna Insurance Group za loňský rok vykázala zisk před zdaněním 406,7 milionu eur. Společnosti se tak podařilo překonat vlastní výhled, který počítal minimálně se zdvojnásobením loňského výsledku 172 milionů eur až do výše 400 milionů eur. Spolu se zveřejněním výsledků VIG oznámila, že plánuje na valné hromadě navrhnout výplatu dividendy 0,8 eura na akcii.

Pegas Nonwovens, přední evropský výrobce netkaných textilií, dosáhl na základě neauditovaných výsledků v roce 2016 celkových konsolidovaných výnosů 206,4 milionu eur. Ve čtvrtém čtvrtletí 2016 dosáhly konsolidované výnosy 48,6 milionu eur (meziročně -18,4 %). Pokles tržeb souvisel s vývojem cen polymerů, které proti předchozímu roku zaznamenaly více než 10% propad.

6. Volkswagen se po roce a půl úspěšně vrátil na evropský dluhopisový trh

Německá automobilka Volkswagen se ve čtvrtek po rok a půl dlouhé přestávce způsobené skandálem s manipulacemi testy emisí vrátila na dluhopisový trh. Poptávka po dluhopisech byla dokonce tak vyská, že společnost zvýšila původně plánovaný objem emise na dvojnásobek. Volkswagen byl v předešlých letech největším evropským vydavatelem firemních bondů.

7. Seidler (ING): ČNB v březnu za intervence zřejmě utratila již kolem 300 miliard korun

Devizové intervence České národní banky pokračují v relativně vysokém tempu. Podle hlavního ekonoma ING pro ČR Jakuba Seidlera to vyplývá ze struktury ve čtvrtek zveřejněné dekádní bilance ČNB a likvidity v bankovním sektoru. Objem březnových intervencí se podle Seidlera aktuálně pohybuje zřejmě kolem 300 miliard korun.

8. Erste Group Bank zvýšila doporučení na akcie Unipetrolu, investorům by podle ní mohly do roka vydělat 30 %

Analytik Tamás Pletser z Erste Group Bank zvýšil doporučení na akcie petrochemického holdingu Unipetrol na "kupovat" s cílovou cenou 292 korun. Titul by tak podle něj investorům mohl během příštích 12 měsíců vydělat zhruba 30 %.

9. China Mobile má vyšší tržby i zisk, po letech zvýší dividendu

Největší čínský telekomunikační operátor China Mobile loni mírně zvýšil zisk a vyšší má i výnosy. Podnik také ve čtvrtek oznámil, že poprvé za deset let zvýší výplatu dividendy. Čistý zisk se zvýšil o 0,2 % na 108,7 miliardy jüanů (395 miliard Kč) a odpovídal odhadům analytiků v anketě agentury Reuters.

10. Bulharsko může vykoupit podíly skupiny ČEZ v tamních distribučních společnostech

Bulharsko může vykoupit podíly české energetické skupiny ČEZ v tamních distribučních společnostech, pokud socialisté získají majoritu ve volbách, uvedla šéfka bulharských socialistů Kornelia Ninovová.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE

BONUS

Jak Twitter cenzuruje

Ed Dowd, někdejší portfoliomanažer ve společnosti BlackRock, je horlivým uživatelem Twitteru, má sklon k prostořekosti a zároveň má více než dobrý postřeh. Jak ve čtvrtek upozornil server ZeroHedge, Dowd nedávno zjistil podivnou věc. Občas mu přes noc zmizí zhruba půl procenta followerů. Začal tedy svůj účet sledovat bedlivěji a zjistil něco ještě zábavnějšího, reakce na jeho tweety mizí v éteru.

Když v pondělí Dowd napsal obzvlášťě šťavnatý tweet o tom, jak NSA a CIA bezskrupulózně monitorují veškerou elektronickou komunikaci, během hodiny nasbíral 13 retweetů. A prozřetelně si pořídil screenshot displeje svého mobilu. Když se vrátil o pět minut později, našel již retwwety pouze dva. Znamená to, že se buď během oněch pěti minut jedenáct lidí rozhodlo přestat jej sledovat (tím pádem by jejich retweety zmizely), nebo to musel provést Twitter sám. Náhoda, nebo plíživá cenzura?

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
15. 5. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Jaroslav Brychta, XTB)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
14. 5. 2021 10:01
Michal Šnobr: Vyloučení Rosatomu z přípravy na dukovanský tendr může být příležitostí pro ČEZ i…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
12. 5. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Peníze ztrácejí na hodnotě a vklady v bankách dávno nejsou řešení.…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
11. 5. 2021 17:11
Best & Novotný: Co (ne)nového v kauze Vrbětice aneb Nejen výbuch v Česku hýbe světovou geopolitikou
Česká republika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat