Co musíte ráno vědět (26. května)

Jak si vedly v pátek světové burzy, kde objevili obří ložisko ropy a jak bude vypadat podmořské město? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie zažily skvělý týden. Index S&P 500 uzavřel poprvé nad 1 900 bodů

Růst cen akcií podpořily v pátek lepší než očekávané prodeje nových domů. Tahounem burzy se staly cenné papíry společnosti Hewlett-Packard, která ohlásila další propouštění. Index Dow v pátek posílil o 0,38 % na 16 606,27 bodu, index S&P 500 zpevnil o 0,42 % na 1 900,53 bodu a poprvé v historii uzavřel nad 1 900 bodů, a nejvíce přidal technologický Nasdaq, který si polepšil o 0,76 % na 4 185,81 bodu. Prodej nových domů v dubnu proti předešlému měsíci stoupl o 6,4 procenta na celoročně přepočtené tempo 433 000 domů, a ukončil tak dva měsíce poklesu. Ekonomové v průzkumu Reuters předpokládali, že tempo dosáhne 425 000 domů. Za celý týden index Dow přidal 0,7 %, S&P 500 1,2 % a Nasdaq 2,33 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Nová maxima čekají na potvrzení

Amerika si v pondělí připomíná památku padlých. Ustojí americké akcie vůli části trhu po korekci?

2. Evropské akcie v pátek zlevnily, týden se jim ale vyvedl

Akciové trhy v Evropě v pátek oslabovaly. Investory nepotěšily zprávy o novém vyostření situace na Ukrajině, ani nečekaně horší ekonomická nálada v Německu. Opatrní zůstávali také kvůli probíhajícím volbám do Evropského parlamentu. Německý DAX posílil o 0,48 % a francouzský CAC 40 vzrostl o 0,33 %. Britský FTSE 100 naopak o 0,07 % oslabil. Jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 uzavřel se ziskem 0,49 % na 3 203,28 bodu.** Nejvíce se dařilo automobilkám, sektoru základních materiálů a bankám, ztrácely naopak potravinářský sektor, maloobchod a sektor zboží osobní spotřeby. Za týden celoevropský index DJ EuroStoxx 50 vzrostl o 0,96 %, britský FTSE 100 o 0,56 % oslabil, francouzský CAC 40 vzrostl o 0,86 % a německý DAX přidal 1,4 %.

Evropská unie: SHORT, nebo LONG?

3. Pražské burze se v uplynulém týdnu dařilo

Index PX za uplynulý týden posílil o 1,1 % a dostal se na dohled tisícibodové hranici. Týden nakonec zakončil na 998 bodech. Nejvíce klesající akcií byla NWR (-11,1 % na 10,9 Kč), a to bez významných kurzotvorných zpráv. Index cen koksovatelného uhlí se pohnul jen nepatrně níže. Naopak největší růst zaznamenaly akcie Erste Group Bank (+5,3 % na 653 Kč). Titul se obchodoval do pátku naposledy s právem na dividendu 0,2 EUR na akcii. "Investoři se více zaměřili na solidní výsledky konkurenta Raiffeisen Bank, které měly dostatečnou sílu, aby přilákaly kupce i ke konkurenční bance," dodává k tomu Milan Vaníček, analytik z J&T Banky.

Jak se letos daří jednotlivým akciím na pražské burze?

Vyšší dividenda ČEZ, nové IPO v Praze, aktuálně atraktivní tituly (Investiční fórum o českých akciích)

4. Očekávané události

V pondělí se na trzích odrazí výsledky voleb do Evropského parlamentu i těch prezidentských na Ukrajině. V USA slaví Memorial Day a tamní burzy jsou zavřené. Z USA proto také nepřijdou žádná podstatná makrodata. V České republice bude zveřejněna spotřebitelská důvěra. Index spotřebitelské důvěry GfK bude zveřejněn v Německu (očekávání: 8,5 bodu, předchozí: 8,5 bodu). Valná hromada petrochemického holdingu Unipetrol bude v pondělí rozhodovat o rozdělení zisku za rok 2013 a změnách v dozorčí radě. Akcionáři budou schvalovat i účetní výsledky a zprávu představenstva o podnikatelské činnosti a stavu majetku firmy za loňský rok.

Od 13 hodin bude v hotelu DAP v pražských Dejvicích probíhat Investiční fórum s názvem "České akcie aneb Jak úspěšně investovat na pražské burze". Pozvání přijali a mezi diskutujícími budou zástupci burzy včetně jejího šéfa Petra Koblice, burzovních firem i investičních společností. Celou akci budeme sledovat živě na stránkách Investičního webu a na Twitteru.

Vše podstatné, co se čeká v průběhu celého týdne, najdete v našem burzovním kalendáři. Očekávané výsledky firem najdete ZDE.

Oligarcha Porošenko vyhrál ukrajinské prezidentské volby už v prvním kole

Evropské volby v ČR vyhrálo hnutí ANO těsně před TOP 09. V Evropě slaví řada euroskeptických stran

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. S akciemi Pivovarů Lobkowicz se ve středu začne obchodovat na pražské burze

V pátek oznámila konec úpisu akcií skupina Pivovary Lobkowicz. Konečná cena nabízených akcií byla stanovena na 160 Kč za akcii. Velikost nabídky včetně akcií, které byly předmětem nadlimitní opce, je podle společnosti 2 530 000 kusů nových akcií. Stávající akcionáři své akcie v rámci úpisu neprodávali. Původně chtěli prodat 3 400 000 stávajících akcií. S akciemi se na burze v Praze začne obchodovat ve středu.

SPECIÁL: IPO Pivovarů Lobkowicz a jejich první dny na burze

6. V Anglii byl nalezen velký zdroj břidličné ropy, vláda chce těžařům usnadnit přístup

Britští geologové zjistili v jižní Anglii rozsáhlé ložisko břidlicové ropy, jehož zdroje by mohly nahradit docházející zásoby v Severním moři. Vláda v Londýně návazně na jejich zprávu sdělila, že plánuje usnadnit těžařům přístup k pevninským zdrojům ropy a plynu, zejména k potenciálně obřím břidlicovým ložiskům. Zpráva britské geologické služby odhadla v pánvi Weald táhnoucí se v širokém východozápadním pásu jižně od Londýna 2,2 až 8,6 miliardy barelů ropy. Teoreticky by tak pánev mohla uspokojovat celou britskou spotřebu kolem 1,60 milionu barelů denně až 15 let.

7. Samsung chystá uvedení chytrých hodinek bez pomoci telefonu

Jihokorejský elekronický gigant Samsung Electronics dokončuje vývoj samostatně fungujících chytrých hodinek, s nimiž bude možné telefonovat bez připojení k mobilnímu telefonu. Napsal to list The Wall Street Journal. Dosavadní chytré hodinky musejí mít napojení na mobilní telefon, aby mohly přijímat a vysílat hovory a vzkazy.

8. Eni se s Gazpromem dohodla na svázání cen plynu s tržními cenami. Jde o precedent

Italská ropná a plynárenská společnost Eni v pátek uzavřela s ruským monopolním vývozcem plynu Gazprom přelomovou dohodu, která opouští půlstoletí platný systém vázání cen plynu v dlouhodobých dodávkách na ceny ropy a bude se řídit tržními cenami plynu. Smlouva se může stát precedentem pro další evropské odběratele ruského plynu, uvedla agentura Reuters.

9. Jaromír Jágr ukončil reprezentační kariéru

Po prohraném zápase o bronz na mistrovství světa v Bělorusku oznámil konec reprezentační kariéry zřejmě nejlepší český hokejista všech dob a nejlépe bodující Evropan v zámořské NHL Jaromír Jágr. "Není to o tom, že bych si myslel, že na to nemám. To, že se mi na nějakém turnaji nedařilo tak, jak bych si představoval, nic neznamená. Vím, jaký hráč můžu být, když se mi bude dařit. Vím, jaké jsou moje možnosti, dostal jsem obrovský talent od Boha," prohlásil Jágr. S reprezentací vyhrál olympijské hry v Naganu a dvakrát se stal mistrem světa. Jágra k pokračování v národním týmu nepřiměje ani vidina příštího mistrovství světa, které se v roce 2015 uskuteční v Praze a Ostravě. Jedním z důvodů, proč končí jeho pouť v dresu národního týmu, byla i kritika některých z hokejových expertů, která se na mužstvo snesla po nepřesvědčivých výkonech v základní skupině mistrovství světa. "Nemám zapotřebí, aby si moje jméno bral někdo do huby, když ví hovo, jaká je situace. Chtělo by to trochu úcty. Když někdo vypustí nějaký názor, musí si být jistý, že má smysl. Ovlivní to totiž spoustu dalších lidí. A mě štvou lidi, kteří si udělají nějaký názor, a nevědí přitom nic ani o hově. Nezlobte se na mě. Nedělám tu ze sebe génia, ale hokej hraju 25 let a nějakým způsobem jsem se mu musel přizpůsobit. Takže vím možná víc než oni," prohlásil Jágr.

10. Volby na Ukrajině vyhrál už v prvním kole oligarcha Porošenko

Čokoládový král Petro Porošenko vyhrál volby už v prvním kole. Podle odhadů získal 55,9 % hlasů. Musí usmířit západ a východ, jednat s Putinem a oživit ekonomiku. Zatímco v Kyjevě a na západě země byla volební účast vysoká, v Doněcké a Luhanské oblasti přišlo málo lidí. Proruští separatisté vyzývali k bojkotu a nedaleko Luhansku se u volebních místností dokonce střílelo.

11. V eurovolbách uspěli nacionalisté. V ČR těsně zvítězilo hnutí ANO

Nejsilnější frakcí v Evropském parlamentu by měli zůstat lidovci. Posílily však nacionalistické strany. Nacionalisté zvítězili například ve Francii a Dánsku.

V ČR byl rozdíl mezi vítězným hnutím ANO a druhou TOP 09 velmi těsný v řádech desetin procenta. Do europarlamentu se podívají i Svobodní, neuspěl naopak Úsvit či Zelení.

Bonus: Číňané chtějí postavit podmořské město

Čínská stavební firma CCCC si nechala u architektonické společnosti AT Design Office navrhnout podmořské město o velikosti 10 kilometrů čtverečních. Město bude mít pod vodou síť ulic a chodníků a lidé si budou moci vybrat, zda budou žít nad, nebo pod mořskou hladinou. Vypadá to sice jako sci-fi, ale projekt se brzy může stát realitou. CCCC už vyjednává s China Transport Investment Company o investici do projektu.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
23. 2. 2021 17:01
Kateřina Zychová (Verdi Capital): Hotovost držíme na minimu. Smysl dávají akcie, zvažujeme větší…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
22. 2. 2021 17:06
Šnobr: Případná akvizice Vodafonu ze strany ČEZ by nemusela mít dopad na dividendu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Fúze a akvizice
Přestat sledovat
Telekomunikace
Přestat sledovat
22. 2. 2021 12:01
Investorský magazín: Ropná rally jako důsledek spekulací, nebo proces opřený o fundamenty?
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 2. 2021 20:31
Filip Kejla (WOOD & Company): Sledujte výnosy dluhopisů a volatilitu, hlubší korekci ale v záplavě…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat