Co musíte ráno vědět (26. února)

Jak si v úterý vedly burzy v Evropě i ve Spojených státech, jak se letos podle Evropské komise bude dařit hospodářství eurozóny a na co by se měl pomalu začít připravovat kanadský zpěvák Justin Bieber? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v úterý po smíšených makrodatech oslabily

Americké akcie do úterní obchodní seance vstoupily mírně nad nulou. Investoři se však během dne nedokázali shodnout, a tak všechny tři hlavní indexy neustále kolísaly. Náladu na trzích podpořily údaje z amerického realitního trhu a hospodářské výsledky některých společností. Index cen domů S&P/Case-Shiller v prosinci vzrostl meziročně o 13,4 % a index cen domů FHFA v prosinci vzrostl o 0,8 % meziměsíčně. Zklamáním byl naopak nečekaný pokles indexu spotřebitelské důvěry na 78,1 bodu. Hospodářské výsledky zveřejnily například společnosti Macy's, T-Mobile US nebo Home Depot.

Dow oslabil o 0,17 % na 16 179,66 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,13 % na 1 845,12 bodu a technologický Nasdaq uzavřel s totožnou ztrátou 0,13 % na 4 287,59 bodu. Nejvíce odepisovaly sektor základních materiálů, telekomunikační odvětví a finanční tituly. V zeleném teritoriu se z deseti hlavních odvětví udržel pouze sektor cyklického spotřebního zboží.

Akcie pohledem technické analýzy: Vstříc novým rekordům, ale s rizikem konsolidace

2. Evropské akcie v úterý mírně zlevnily

Hlavní evropské burzy v úterý mírně oslabily. Investoři během dne zvažovali poslední události v Číně, kde některé banky omezují úvěry developerům. K nákupům investory nedokázala přimět ani zpráva Evropské komise, podle které letos hospodářství eurozóny poroste mírně rychleji, než se původně předpokládalo. Britský FTSE 100 oslabil o 0,52 % a německý DAX i francouzský CAC 40 odepsaly shodně 0,10 %. Jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 nakonec nepatrně posílil o 0,01 % na 3 157,48 bodu. Nejvíce odepisovaly telekomunikační tituly, sektor služeb a odvětví základních materiálů. Dařilo se naopak sektoru stavebnictví a titulům z realitního odvětví.

Boguslawa Skowronski (Nomad Fund): Varšavská burza a skupina CEECEG se nespojí. Vídni chybí hlad po úspěchu

3. Pražská burza v úterý odepsala přibližně procento. Cena akcií NWR ale během dne rostla téměř o třetinu

Pražská burza v úterý oslabila, index PX klesl o 0,94 % na 1 029,56 bodu. Nejvíce oslabily akcie energetické firmy ČEZ, jejichž cena klesla o 4,5 % na 530,20 Kč. Nedařilo se ani likérce Stock, jejíž akcie zlevnily o 1,55 % na 95,30 Kč. Výrazně naopak během celého dne posilovaly akcie uhelné společnosti NWR. Svá intradenní maxima stanovily až na hladině 13,30 Kč, což znamenalo posilování o více než 30 %. Nakonec však uzavřely "pouze" se ziskem 17,50 % na 11,75 Kč. Mírně zdražily i cenné papíry developera Orco (+2,99 %), petrochemické společnosti Unipetrol (+1,45 %) nebo mediální firmy CME (+0,81 %). Akcie mobilního operátora Telefónica C.R. (+0,24 %) se před středečními finančními výsledky za poslední čtvrtletí minulého roku obchodovaly prakticky beze změny.

Co letos předvedou menší emise jako Pegas Nonwovens, TMR, Orco, CME nebo Fortuna?

ČEZ v loňském roce snížil zisk i tržby, odhadují analytici

Komerční banka a ČEZ: České blue chips pohledem technické analýzy

4. Očekávané události

Spojené státy ve středu zveřejní údaje o prodejích nových domů a americký úřad pro energetické informace EIA doplní vývoj zásob ropy na území USA. V Evropě budou investoři pozorně sledovat údaje výzkumného institutu GfK o německé spotřebitelské důvěře a vývoj britského HDP v posledním čtvrtletí minulého roku. Co dalšího trhy čeká, zjistíte v našem burzovním kalendáři. Pokračovat bude na obou stranách Atlantského oceánu i výsledková sezóna. Čísla za poslední tři měsíce minulého roku zveřejní v Evropě například společnosti Telekom Austria, Areva, Anheuser-Busch InBev nebo Airbus Group, ve Spojených státech se později přidají Target, Newfield Exploration a J.C. Penney. Před otevřením pražské burzy zveřejní výsledky hospodaření také domácí Telefónika C.R. Přehled očekávaných výsledků světových společností na celý týden najdete ZDE.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Evropská komise zlepšila výhled růstu HDP eurozóny, ta však bude nadále výrazně zaostávat za USA a Čínou

Hrubý domácí produkt eurozóny podle nové předpovědi komise v roce 2014 vzroste o 1,2 %, což je zlepšení o 0,1 procentního bodu oproti listopadové predikci. V celé EU28 by měl HDP vzrůst o 1,5 % v roce 2014 a o 2 % v roce 2015. Zato míra nezaměstnanosti by sice měla klesnout na 12 %, ale to je stále příliš blízko rekordní nezaměstnanosti, na níž se eurozóna pohybuje nyní (v roce 2015 by měla v evropské osmadvacítce klesnout na 10,4 % a v eurozóně na 11,7 %). Inflace by letos měla být 1,2 % v EU28 a v zemích platících eurem 1 %. V roce 2015 by však spolu s ekonomikou měly začít růst i ceny. Pro Českou republiku prognóza počítá s růstem HDP o 1,8 % v roce 2014 a o 2,2 % v roce 2015, inflace by podle komise měla v ČR v roce 2014 být na 1 % a v roce 2015 zrychlit na 1,8 %. Deficit rozpočtu by měl letos dosáhnout 2,8 % a v příštím roce 3,3 % HDP. Důvodem mají být vyšší výdaje vlády a změny v daních z příjmu. Prognóza však i přes vyšší deficit v roce 2014 očekává posilování ekonomické obnovy.

Miliardář Soros zvažuje investice do evropských bank. Věří euru

6. Růst německé ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí zrychlil na 0,4 %. Motory růstu se mění

Německá ekonomika vzrostla v posledním čtvrtletí loňského roku ve srovnání s předchozími třemi měsíci o 0,4 %. Tempo růstu mírně zrychlilo z 0,3 % ve třetím čtvrtletí. Oznámil to v úterý spolkový statistický úřad, který tak potvrdil předběžný údaj z poloviny února. Ekonomiku podpořil silný zahraniční obchod. Ten ve čtvrtém čtvrtletí zvýšil růst HDP o 1,1 procentního bodu. Většinu loňského roku byl přitom zahraniční obchod slabý a převážně ekonomiku zpomaloval. Naopak domácí poptávka, předchozí hlavní pohon ekonomického růstu, na konci roku snížila růst HDP o 0,7 procentního bodu, upozornila agentura Reuters.

7. Praet (ECB): Evropská centrální banka prozatím žádná deflační rizika nevidí

Evropská centrální banka v současnosti nevidí žádné známky deflace ani toho, že by lidé odkládali své nákupy. Uvedl to v rozhovoru v úterý Peter Praet, který spravuje ekonomické portfolio Výkonné rady ECB. Praet belgickým novinám De Standaard řekl, že dlouhodobá nízká inflace by mohla riziko představovat. Nízkou inflaci však v tuto chvíli podle něj způsobují převážně utlumené ceny potravin a energií, a konkrétně ceny energií jsou značně volatilní.

8. LinkedIn své stránky spustil v čínštině

Sociální síť LinkedIn, která se zaměřuje na odborně kvalifikované pracovníky a uchazeče o práci, spustila své stránky v čínském jazyce. Firma doufá, že jí tento krok umožní nastartovat expanzi na největším internetovém trhu světa. Generální ředitel Jeff Weiner však přiznal, že firma bude muset cenzurovat obsah, který uživatelé umístí na internet, aby byl v souladu s nařízeními čínských úřadů. LinkedIn již má v Číně čtyři miliony uživatelů, dosud však nabízel své služby v zemi jen v angličtině. Na místním trhu bude konkurovat zavedeným službám v čínském jazyce, jako jsou Tianji, který vlastní francouzská firma Viadeo, a místní Ruolin a Dajie.

9. Stránky bitcoinové burzy MtGox nefungují. Peníze uživatelů jsou dost možná v nenávratnu

Internetové stránky přední burzy pro kybernetickou měnu bitcoin MtGox jsou nedostupné. Stránky v úterý nešly načíst a neobjevovalo se na nich ani žádné hlášení o chybách. Šest dalších velkých burz s bitcoinem zveřejnilo společné prohlášení, ve kterém se distancovaly od MtGox. Zpráva, která se objevila na internetu a která se odvolává na vnitřní dokumenty MtGox, uvádí, že burze se ztratilo více než 740 000 bitcoinů, píše agentura AP. Pokud je zpráva pravdivá, byla by to pro digitální měnu rána. Příznivci měny totiž tvrdí, že díky šifrování je měna imunní vůči krádežím a padělání. Během dne se nakonec na webu burzy objevilo krátké upozornění, ve kterém je uživatelům sděleno, že byly "prozatím přerušeny veškeré možnosti bitcoinových transakcí s cílem ochránit celou burzu i její klienty".

10. JPMorgan Chase propustí tisíce zaměstnanců

Americká banka JPMorgan Chase by mohla propustit dalších několik tisíc zaměstnanců. Zprávu v úterý přinesl deník Financial Times. Rušení pracovních míst je součástí snahy o větší efektivnost a zeštíhlení divizí banky, ačkoli JPMorgan očekává, že k poklesu počtu pracovních míst dojde spíše přirozeně. Podle zprávy Financial Times by měly o práci přijít další dva tisíce lidí, banka už přitom dříve oznámila zrušení třinácti až patnácti tisíc pozic. Banka odpoledne zprávu potvrdila a uvedla, že v letošním roce plánuje snížit počet zaměstnanců přibližně o 5 tisíc na zhruba 260 tisíc osob.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Měl by si Justin Bieber v USA začít balit kufry?

Nezřízený život devatenáctileté popové hvězdy, kanadského zpěváka Justina Biebera, leží některým Američanům hluboko v žaludku. Na internetu se nedávno objevila petice, která navrhuje, aby byl kanadský teenager okamžitě vyhoštěn z USA. Její autoři svůj krok vysvětlují tím, že zpěvák neustále porušuje americké zákony. Vadí jim jeho neslušné chování na veřejnosti, házení vajíček po domě sousedů, přechovávání drog nebo nedávné zatčení za řízení auta pod vlivem omamných látek. A jak je vidět, iniciátoři petice nejsou jediní. Za pouhý měsíc se pod tuto myšlenku podepsalo již více než 260 tisíc lidí.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
23. 2. 2021 17:01
Kateřina Zychová (Verdi Capital): Hotovost držíme na minimu. Smysl dávají akcie, zvažujeme větší…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
22. 2. 2021 17:06
Šnobr: Případná akvizice Vodafonu ze strany ČEZ by nemusela mít dopad na dividendu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Fúze a akvizice
Přestat sledovat
Telekomunikace
Přestat sledovat
22. 2. 2021 12:01
Investorský magazín: Ropná rally jako důsledek spekulací, nebo proces opřený o fundamenty?
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 2. 2021 20:31
Filip Kejla (WOOD & Company): Sledujte výnosy dluhopisů a volatilitu, hlubší korekci ale v záplavě…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat