Burzovní kalendář 24. 2. - 28. 2. 2014

Poslední únorový týden nabídne především výživnou porci makrodat v čele se zpřesněnými údaji o vývoji americké ekonomiky na konci loňského roku, v Evropě vedle inflace a nezaměstnanosti investoři jistě budou reagovat na index nálady Ifo v Německu. Pražská burza zažije vrchol výsledkové sezóny v podobě oznamovaných hospodářských čísel ČEZ, Telefóniky C.R. a Erste Group Bank, své údaje připojí i mediální CME.
USA
24/2 až 28/2 Výsledková sezóna (Home Depot, Macy's, Lowe's, Target, J.C. Penney, Salesforce.com, Gap, Sears Holdings, Best Buy)
24/2 Index nákupních manažerů v oblasti služeb (FLASH)
24/2 Index aktivity chicagského Fedu
24/2 Index průmyslové aktivity dallaského Fedu
25/2 Index cen domů S&P/Case-Shiller
25/2 Index cen domů FHFA
25/2 Index průmyslové aktivity richmondského Fedu
25/2 Spotřebitelská důvěra
26/2 Prodeje nových domů
27/2 Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby
27/2 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti
27/2 Index průmyslové aktivity kansaského Fedu
27/2 Projev Janet Yellenové v Senátu
28/2 HDP a osobní spotřeba za 4Q3013
28/2 Index nákupních manažerů pro oblast Chicaga
28/2 Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity
28/2 Pokračující prodeje domů
Americké akcie v uplynulém týdnu nepatrně ztratily. Posílil pouze index Nasdaq, který přidal 0,46 % a rostl třetí týden v řadě. Dow naopak 0,32 % ztratil a S&P 500 klesl o 0,13 %. Po lednovém poklesu trh v únoru ale těží ze zvýšeného přílivu peněz do akciových fondů. To naznačuje, že akciím investoři stále věří.
Index S&P 500 od propadu o 2,3 % z 3. února vytrvale posiluje a jen třikrát uzavřel s mírnou ztrátou (0,1 %, 0,63 % a 0,19 %). Uplynulý zkrácený obchodní týden index strávil pod silnou rezistencí 1 850 bodů a nakonec mírně ztratil. Rozdíl mezi pátečními cenami je ale pouze 2,5 bodu. "Index je v zóně, která funguje jako magnet. Cenu rychle přitáhne a nechce ji pustit. Na přelomu loňského a letošního roku se index v rozmezí "zdržel" celý měsíc. Pokud se v nejbližší době neobjeví negativní zprávy, je velká šance na překonání rezistence 1 850 s následným rychlým růstem. Klíčovou rezistencí je 1 850 bodů, na opačné straně je klíčovým supportem únorové minimum 1 740," napsal ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.
Události uplynulého týdne, ve kterém mimo jiné Facebook oznámil akvizici WhatsApp, a zveřejněné výsledky firem si připomeňte ZDE.
Centrální banka USA podcenila krizi v roce 2008. Příchod největší recese od Velké hospodářské krize z 30. letech minulého století zaznamenala až v době, kdy se země již plně ponořila do krize. Vyplývá to z přepisů zápisů jednání Fedu z roku 2008. Podobnou chybu od té doby Fed zkouší nezopakovat a podle některých ekonomů až přehnaně podporuje ekonomiku. V týdnu by měla na odložené slyšení do Senátu dorazit nová šéfka Fedu Janet Yellenová. Lze ovšem očekávat, že pouze zopakuje argumentaci z vystoupení ve Sněmovně reprezentantů, a tentokrát dokonce na přátelštější půdě. Senát totiž ovládají demokraté, kterým je uvolněná měnová politika bližší než republikánům.
Čtěte také: Centrální bankéři jako jeden muž (a jedna žena)? Iluze! Krize je za dveřmi
Data z americké ekonomiky v posledních týdnech sráží nepříznivé zimní počasí. Od dat z realitního trhu (s výjimkou zpožděného S&P/Case-Shiller indexu) lze proto očekávat spíše zklamání, podobně jako jsme to viděli v uplynulých týdnech.
Hlavní údaje ale čekají trhy na konci týdne. Nejprve to budou objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, které jsou klíčovým ukazatelem důvěry firem i lidí v ekonomický vývoj. Americká ekonomika rostla podle prvních odhadů ve čtvrtém kvartálu 2013 o 3,2 % po růstu o 4,1 % v předchozím čtvrtletí. Zpřesněné údaje se čekají v pátek a analytici předpokládají, že HDP USA narostl ke konci roku méně, konkrétně o 2,5 %.
Pokračuje také výsledková sezóna. V týdnu své údaje oznamuje řada maloobchodních řetězců, například Target, Gap, nebo J.C. Penney. Přehled firem a očekávaných výsledků nejen z USA najdete ZDE.
Další očekávané události v kostce:
Pondělí
- Americká a jihokorejská armáda zahájí společná cvičení. Ta v minulosti vyvolávala negativní reakce KLDR.
Úterý
- Šéfka MMF Christine Lagardeová promluví na Stanfordově univerzitě o globální ekonomice a inovacích.
Pátek
- Prezident Barack Obama promluví na setkání vedení demokratické strany. Měl by mluvit o letošních volbách do Kongresu, o imigračních zákonech i zdravotnické reformě.
Evropa
24/2 až 28/2 Výsledková sezóna (HSBC, Vivendi, BASF, Fresenius, Repsol, Airbus Group, Anheuser-Busch InBev, Allianz, Royal Bank of Scotland, Telefónica, GDF Suez, British American Tobacco, Bayer)
24/2 Německo - index podnikatelské nálady Ifo
24/2 Eurozóna - index spotřebitelských cen
25/2 Německo - HDP za 4Q2013
25/2 Itálie - maloobchodní tržby
26/2 Spojené království - HDP za 4Q2013
27/2 Německo - nezaměstnanost
27/2 Eurozóna - ekonomická a spotřebitelská důvěra
27/2 Německo - index spotřebitelských cen
27/2 Španělsko - HDP za 4Q2013
28/2 Německo - maloobchodní tržby
28/2 Itálie - index spotřebitelských cen a nezaměstnanost
28/2 Eurozóna - nezaměstnanost
28/2 Eurozóna - index spotřebitelských cen
Index DJ EuroStoxx 50 za uplynulý týden přidal 0,4 %. Asi nejsledovanější byl - navzdory malému dopadu na finanční trhy - vývoj na Ukrajině. Ten nabral o víkendu velice rychlý spád - prezident Janukovyč souhlasí s novými prezidentskými volbami, část opozice chce ale zůstat v ulicích, navzdory příměří a dohodám panuje nedůvěra v jejich dodržení, parlament ovládaný opozicí (stejně jako celý Kyjev) schvaluje rychle zákony. Janukovyč mluví o státním převratu a zdržuje se ve východní části země. Hlavní události a hospodářské výsledky firem uplynulého týdne si připomeňte ZDE.
Z evropské ekonomiky dorazí řada důležitých údajů. Investoři budou sledovat data z Německa (Ifo, maloobchodní tržby, nezaměstnanost i inflaci) i z celé unie (čeká se mimo jiné stále vysoká úroveň nezaměstnanosti, v eurozóně přes 12 %), dílčí makrodata zveřejňují i státy jižního křídla euroklubu.
Z nich nejsledovanější je v posledních dnech Itálie. Novou vládu by tam měl hned v úvodu týdne představit parlamentu nový premiér Matteo Renzi. Trh jeho uvedení do pozice premiéra, respektive možnost, že by se premiérem měl stát, přivítal. Sledovaný bude vzhledem k vývoji v uplynulých letech především post ministra financí. Ten bude zastávat uznávaný ekonom OECD Pier Carlo Padoan.
Co bude v týdnu sledovat makléř Aleš Jandejsek z brokerjetu ČS?
Další očekávané události v kostce:
Pondělí
- V Barceloně začíná Mobile World Congress. Trvá do čtvrtka a zúčastní se ho i Ginni Romettyová z IBM a Mark Zuckerberg, šéf Facebooku.
- Britská vláda zasedá ve Skotsku, čímž zahajuje kampaň proti odtržení Skotska od Spojeného království. Referendum na toto téma se koná v září.
- Německá kancléřka Angela Merkelová letí do Jeruzaléma na dvoudenní návštěvu Izraele.
- Evropská komise vydá zemědělský výhled na únor.
Úterý
- Evropská komise vydá svůj ekonomický výhled.
- Španělský premiér Mariano Rajoy v parlamentu vystoupí v diskuzi o stavu země.
Středa
- HDP Spojeného království vzrostl ve 4Q2013 podle předběžných dat o 0,7 %. Vyjdou zpřesněné údaje.
- Ministři obrany zemí NATO v Bruselu diskutují o stažení jednotek z Afghánistánu.
Čtvrtek
- Člen rady ECB Jens Weidmann pronese zahajovací řeč na sympoziu Bundesbank o finanční stabilitě a roli centrálních bank. Na akci vystoupí i Mario Draghi.
- Angela Merkelová navštíví Británii, setká se s premiérem Davidem Cameronem a promluví k zákonodárcům. Očekává se apel na setrvání Spojeného království v EU.
Pátek
- Německý ministr financí Wolfgang Schäuble a guvernér Bank of England Mark Carney promluví na sympoziu Bundesbank o finanční stabilitě a roli centrálních bank.
- Norský státní fond vydá výroční zprávu. Bude možné nahlédnout pod pokličku jeho 840 miliardového dolarového portfolia.
Asie, emerging markets
25/2 Jihoafrická republika - HDP za 4Q2013
26/2 Brazílie - rozhodnutí centrální banky o měnové politice
27/2 Brazílie - HDP za 4Q2013
28/2 Japonsko - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru
28/2 Japonsko - spotřeba domácností
28/2 Japonsko - nezaměstnanost
28/2 Japonsko - index spotřebitelských cen
28/2 Japonsko - průmyslová výroba
28/2 Japonsko - maloobchodní tržby
28/2 Indie - HDP za 4Q2013
28/2 Turecko, Jihoafrická republika - obchodní bilance
Česká republika
24/2 Důvěra v ekonomice, v průmyslu a spotřebitelská důvěra
24/2 Index cen výrobců
26/2 Telefónica C.R. - hospodářské výsledky za 4Q2013
27/2 ČEZ - hospodářské výsledky za 4Q2013
27/2 CME - hospodářské výsledky za 4Q2013
28/2 Erste Group Bank - výsledky za 4Q2013
Akcie na pražské burze za uplynulý týden posílily o 1,84 % na 1 046,1 bodu. Největší zisky zaznamenaly opět cenné papíry ČEZ, nejvíce oslabila i tentokrát těžební firma NWR. V předchozím týdnu akcie posílily o 2,6 %.
Největší ztrátu předvedly akcie NWR, které přišly o 31 % na 10,8 Kč. Firma zažívá volný pád kvůli obavám investorů z očekávané restrukturalizace kapitálu. Negativně se projevila také snížená doporučení ze strany některých analytiků.
Akcie NWR nemají podle analytiků v současné době prakticky žádnou podporu. Mohly by ji najít, pokud se firma s věřiteli dohodne na restrukturalizaci svého velkého dluhu a na posílení kapitálu. Důvodem propadu akcií NWR je podle Marka Hatlapatky ze společnosti CYRRUS velmi špatná hospodářská situace firmy. Majitelka černouhelné OKD oznámila, že se loni kvůli odpisům majetku propadla do čisté ztráty zhruba 26,7 miliardy korun.
Naopak největší růst v týdnu zaznamenaly akcie ČEZ, které posílily o 4,2 % na 564 Kč. Za tímto růstem nebyla podle Pavla Rysky z J&T Banky žádná zásadní zpráva. Je tak spíše jen důsledkem absence výraznějšího prodejce, který na trhu operoval v předchozích týdnech.
Investoři v Praze mají před sebou podle všeho velice živý týden. Výsledky hospodaření totiž oznámí Telefónica C.R., ČEZ, Erste Group Bank a CME.
V případě ČEZ se očekává spíše slabší výkon na konci loňského roku. "Poslední kvartál bude slabý, nicméně očekáváme, že firma dosáhne stanoveného cíle EBITDA za rok 2013 ve výši 81 miliard Kč. Důvodem je dobrá produkce jaderných i uhelných elektráren. Nejdůležitější bude sledovat výhled na rok 2014. Očekáváme nižší EBITDA o 15 % mezi 69 a 70 miliardami Kč a čistý zisk mezi 29 a 30 miliardami Kč," říká analytik z České spořitelny Petr Bártek.
"Během 4Q2013 dokončila CME program snižování nákladů (propouštělo se hlavně v Rumunsku), což bude mít negativní dopad na provozní výkonnost. Na druhou stranu čekáme zlepšení v ČR a předpokládáme, že CME překoná výhled tržeb přibližně o 30 milionů USD. Dovedeme si také představit, že CME odepíše část goodwillu v ČR," upozorňuje na důležité momenty výsledkové zprávy jedné z menších emisí na pražském parketu jeho kolega Václav Kmínek.
Poslední kvartál plně pod křídly mateřské Telefóniky má za sebou její česká dcera. "Pokles tržeb Telefóniky C.R. ve 4Q2013 bude tažen domácím mobilním segmentem i segmentem pevných linek. Tržby z ICT měly být vysoké, ale kvůli předčasným volbám, které odložily řadu veřejných projektů, klesnou o 23 % meziročně. Pochybnosti máme o dividendě. Nemyslíme si, že nový vlastník PPF bude chtít rozdělit zisk minoritním akcionářům," říká Veronika Sutedja, analytička z Erste Group.
Samotná Erste reportuje výsledky hospodaření v pátek. Banka sama varovala, že za loňský rok dosáhne zisku pouze okolo 60 milionů EUR (více zde: ). Cokoli nad tuto úroveň by bylo velkým překvapením. Nízký zisk má být způsoben odpisy, o to sledovanější proto bude úroveň poskytování úvěrů, výnosy z úroků a další ukazatele.
Jak v Praze investovat?