Co musíte ráno vědět (29. dubna)

Jak si ve čtvrtek vedly americké a evropské akcie, co oslavil zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg a co je marketingovým trhákem nejbližší budoucnosti? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek kvůli nepříznivým datům z USA výrazně zlevnily

Americké akcie ve čtvrtek výrazně oslabily, srážela je zpráva o zpomalení hospodářského růstu ve Spojených státech. Náladu investorů zasáhlo rovněž rozhodnutí japonské centrální banky ponechat měnovou politiku beze změny. Ve zlevňování pokračovaly i akcie technologické společnosti Apple poté, co investor Carl Icahn oznámil, že se zcela zbavil svého podílu ve firmě. Dow klesl o 1,17 % na 17 830,76 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,92 % na 2 075,81 bodu a Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 1,19 % na 4 805,29 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 10,53 % na 15,22 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil téměř o tři bazické body na 1,823 %. Index Dow klesl o více než procento poprvé po dvou měsících. V červených číslech skončilo devět z deseti hlavních sektorů, v plusu se udržel pouze sektor necyklického spotřebního zboží, který přidal necelé tři desetiny procenta. Nejvýraznější pokles zaznamenaly technologické odvětví, sektor cyklického spotřebního zboží a finanční odvětví. Jen minimální ztrátu zaznamenal sektor základních materiálů.

Pravidlo 72: Za jak dlouho vyděláte 100 %

2. Evropské akcie se ve čtvrtek obchodovaly smíšeně, vzhůru je tlačila ropa, dolů centrální banky

Západoevropské akciové indexy uzavřely čtvrteční seanci nejednotně. Zatímco britský FTSE 100 a německý DAX skončily mírně v plusu, francouzský CAC 40 a španělský IBEX zůstaly v červených číslech. Celoevropský index STOXX Europe 600 si připsal 0,17 % a den zakončil na 384,90 bodu. Během odpoledne se akcie vzpamatovaly z poklesu v důsledku reakce na opatrnou politiku japonské centrální banky, která investory překvapila neochotou poskytnout tamní ekonomice další monetární pobídku. Jednotlivé evropské indexy za svůj odpolední vzestup vděčí především mírně zpevňující ropě, která se obchodovala okolo 45 dolarů za barel.

Albert Edwards: Centrální banky zničí oslabenou ekonomiku a uvrhnou svět do absolutního chaosu

3. Pražská burza ve čtvrtek odepsala přes půl procenta

Index PX během čtvrtečního obchodování přišel o 0,51 %, když jej stahovaly akcie ČEZ (-1,96 %), Philip Morris ČR (-0,76 %) a Komerční banky (-0,78). Nominálně největší propad zaznamenala firma NWR (-21,43 %), ovšem při velmi nízkém objemu obchodování. Nejlépe si naopak vedly akcie Unipetrolu (+1,63 %). Akcie ČEZ zlevnily skoro o dvě procenta na 450 korun za kus. "Za tím stál především pokles cen německé elektřiny, která tak korigovala své předchozí zisky," uvedl analytik Komerční banky Josef Němý. Generální ředitel firmy NWR Gareth Penny ve čtvrtek uvedl, že OKD, kterou NWR vlastní, má hotovost už jenom do poloviny května. Nedohodne-li se do té doby firma se státem, bude muset podat návrh na konkurz. Akcie NWR na to zareagovaly poklesem o více než 21 % na 11 haléřů. Cenné papíry operátora O2 zdražily o 1,3 % na 242 korun.

Jak se (ne)daří penzijní fondům v Česku a kam s penězi ze zrušeného druhého pilíře?

4. Očekávané události

V noci na pátek odtajní Nový Zéland statistiku vydaných stavebních povolení a indexy podnikatelské důvěry a výrobních cen. V Evropě budou investoři dopoledne vyhodnocovat zprávu o německých maloobchodních tržbách, francouzský index výrobních cen, zprávu o vývoji španělské ekonomiky, italskou inflaci, nezaměstnanost a index výrobních cen a dále zprávu o počtu schválených žádostí o hypotéku v Británii a ujít si nenechají ani zprávy Eurostatu o vývoji inflace a nezaměstnanosti v eurozóně. Odpoledne pak Spojené státy přidají údaje o osobních příjmech a výdajích včetně indexu jádrových výdajů na osobní spotřebu za březen, index nákupních manažerů pro oblast Chicaga, finální dubnový index spotřebitelské důvěry a společnost Baker Hughes přidá pravidelnou týdenní zprávu o vývoji počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu v USA. Hospodářské výsledky zveřejní v Evropě BASF, Swiss Re, Eni, AstraZeneca, Telefónica, Royal Bank of Scotland nebo Porsche Automobil Holding a v USA Chevron, ExxonMobil, Moody's, nebo Phillips 66.Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 25. dubna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 25. dubna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Americká ekonomika v prvním čtvrtletí vzrostla jen o 0,5 %, nejméně za poslední dva roky

Celoročně přepočtený růst americké ekonomiky v letošním prvním čtvrtletí podle prvního rychlého odhadu ministerstva financí USA zpomalil na 0,5 %, a byl tak nejslabší za poslední dva roky. Výsledek je navíc horší než odhady analytiků, kteří čekali růst o 0,7 %. V předešlém kvartálu stoupla největší světová ekonomika o 1,4 %. Ministerstvo financí za hlavní brzdu expanze označilo pomalejší zvyšování spotřebitelských výdajů, klesající vývoz a snižování firemních investic, zejména v energetickém sektoru.

6. ČEZ navrhuje dividendu 40 korun na akcii, stát má získat 15 miliard Kč

Představenstvo energetické společnosti ČEZ navrhuje vyplatit stejně jako v předcházejících třech letech dividendu z loňského zisku 40 korun na akcii před zdaněním. Pokud valná hromada návrh představenstva schválí, bude mezi akcionáře rozděleno celkem 21,4 miliardy Kč a stát jako majoritní akcionář získá 15 miliard korun. Valná hromada ČEZ se uskuteční 3. června.

7. Carl Icahn se zbavil svého podílu v Applu

Známý americký aktivistický investor Carl Icahn prodal všechny své akcie technologické společnosti Apple. Icahn, který vlastnil téměř procento akcií Applu, to ve čtvrtek řekl televizi CNBC. Své rozhodnutí zdůvodnil zejména obavami ohledně problémů, kterým společnost čelí na čínském trhu. Akcie Applu po jeho prohlášení prohloubily ztrátu na tři procenta.

8. Comcast koupí filmové studio DreamWorks Animation

Největší americký provozovatel kabelové televize Comcast koupí výrobce animovaných filmů DreamWorks Animation za zhruba 3,8 miliardy dolarů. Comcast již vlastní filmové studio Universal Pictures. To sice v posledních letech slavilo úspěchy s animovanými filmy Já, padouch či Mimoni, stále však na tomto poli zůstává relativně malým hráčem. Převzetím studia DreamWorks Animation se Comcast stane vážným konkurentem pro mediální skupinu Walt Disney.

9. Akcie Facebooku po dobrých výsledcích stouply na nový rekord, Mark Zuckerberg postoupil výše v seznamu superboháčů

Cena akcií provozovatele sociální sítě Facebook se ve čtvrtek zvýšila o 7,2 % na 116,73 USD. Intradenní maximum titulu bylo 120,79 USD. Cenné papíry firmy tak reagovaly na silné výsledky hospodaření, které Facebook zveřejnil ve středu večer. Radost má jistě i zakladatel a šéf Facebooku Mark Zuckerberg, který díky růstu ceny akcií firmy postoupil na šestou příčku v žebříčku nejbohatších lidí světa.

10. Abbott Laboratories dá 25 miliard USD za St. Jude Medical

Americký výrobce zdravotnického vybavení Abbott Laboratories se dohodl na převzetí specializovaného výrobce zdravotnických přístrojů St. Jude Medical. Transakce v hodnotě 25 miliard USD by měla být vypořádána v hotovosti a akciích. Akcionáři St. Jude obdrží za každou svoji akcii 46,75 USD v hotovosti a 0,8708 akcie Abbottu, což vychází v součtu na zhruba 85 dolarů za akcii. To je cena o 37 % vyšší, než na jaké St. Jude zakončila středeční seanci.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Chcete zůstat naživu? Naučte se ovládat mrkev.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
15. 5. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Jaroslav Brychta, XTB)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
14. 5. 2021 10:01
Michal Šnobr: Vyloučení Rosatomu z přípravy na dukovanský tendr může být příležitostí pro ČEZ i…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
12. 5. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Peníze ztrácejí na hodnotě a vklady v bankách dávno nejsou řešení.…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
11. 5. 2021 17:11
Best & Novotný: Co (ne)nového v kauze Vrbětice aneb Nejen výbuch v Česku hýbe světovou geopolitikou
Česká republika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat