US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES-0,02 %
NASDAQ+0,94 %
S&P 500+0,47 %
ČEZ+0,00 %
KB+0,10 %
Erste-0,17 %

Co musíte ráno vědět (3. června)

V jaké náladě zakončily světové trhy páteční obchodování, co bude ovlivňovat dění na burzách v novém týdnu a jak umí na dobrou věc vydělat peníze "obyčejná" fenka? To všechno byste měli vědět.

Redakce IW
Redakce IW
2. 6. 2013 | 10:00
Musíte vědět

1. Americké akcie: Špatný týden, i tak dobrý měsíc

Index S&P 500 ztratil za týden 2,20 %, Dow odepsal 1,56 % a technologický Nasdaq klesl o 1,23 %. I přes kolísání způsobené nejistotou ohledně budoucího chování Fedu mají za sebou ale trhy příznivý měsíc. Dow posílil o 2,82 %, S&P 500 o 3,04 %, čímž si připsal sedmý růstový měsíc v řadě, a Nasdaq o 4,75 %. "Denní graf zůstává v býčím nastavení, páteční zavírací cena S&P 500 je v oblasti prvního supportu 1 625 až 1 630 bodů. Důležitá je podpora na psychologické hladině 1 600, která je zesílena rostoucí trendovou čárou a 50denním klouzavým průměrem," napsal ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

2. Evropské trhy zakončily týden v mínusu

Za celý týden hlavní evropské akciové indexy oslabily - FTSE 100 bez pondělí, kdy země slavila státní svátek, o 1,07 % a CAC 40 o 0,21 %. Německý DAX má jako jediný za sebou plusový týden, připsal si 0,52 %. "Zažíváme menší oddechový čas," říká Andrea Williamsová, vedoucí evropského akciového oddělení v Royal London Asset Management. "Na trzích panují obavy z toho, že Fed ukončí kvantitativní uvolňování, ocenění je ale stále relativně atraktivní." Zásadním problémem Evropy je stále rostoucí nezaměstnanost. Ta se v eurozóně v dubnu vyšplhala na nový rekord 12,2 %.

3. Pražská burza ponořená do červené

Akcie na pražské burze až na výjimky v uplynulém týdnu ztrácely. Výsledky oznámily VIG a Orco, nejhůře na tom byly akcie uhelné NWR.

V týdnu se naposledy s nárokem na dividendu budou obchodovat akcie Fortuny. Přetrvávající nízký objem obchodů a nezájem o české tituly musí řešit vedení burzy. Ve čtvrtek ředitel BCPP Petr Koblic v rozhovoru pro Reuters mimo jiné uvedl, že tržní podmínky a regulace nutí českou burzu udělat "nějaký krok, třeba fúzi" a že značka BCPP v současné podobě nejspíše do pěti let přestane existovat.

4. Očekávané události

Pondělí bude ve znamení indexů nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru. Oficiální čínský PMI nečekaně v květnu stoupl, předběžná data o podobném indexu HSBC Markit byla ale negativní. V Evropě se čeká mírné oživení, ale stále v pásmu poklesu (pod 50 body). Týden bude na data mimořádně bohatý (v USA mimo jiné Béžová kniha a celková míra nezaměstnanosti), o čemž se můžete přesvědčit v našem burzovním kalendáři.

5. Italská vláda chce snížit nezaměstnanost mladých pod 30 %

Italská vláda hodlá během několika let snížit míru nezaměstnanosti mládeže pod 30 % ze současných více než 40 %. Uvedl to v sobotu italský premiér Enrico Letta. K dosažení cíle hodlá využít daňových úlev a dalších opatření. "Italové ve středním věku nyní spoří, aby zabezpečili své děti, protože se bojí, že nenajdou práci. To brzdí spotřebu a investice," upozornil premiér. "Zaměříme se na snížení daní u těch, kteří získají své první zaměstnání, a na celkovou redukci zdanění práce."

Nezaměstnanost jako jeden z důsledků úspor v Evropě kritizuje mimo jiné i americký ekonom Robert J. Shiller: Robert J. Shiller: Úsporná opatření náladu lidí nevylepší, všichni nejsou buddhističtí mniši

6. Świtajewski (Unipetrol): Poškozují nás daňové podvody a platby na obnovitelné zdroje

"Za posledních devět měsíců vidíme obrovský nárůst šedé zóny v České republice," řekl Świtajewski. "V této oblasti úzce spolupracujeme s finanční správou a snažíme se společně bojovat proti daňovým podvodům." Velký dopad na hospodaření Unipetrolu má také podpora obnovitelných zdrojů energie. "V České republice platíme největší poplatky za obnovitelné zdroje v rámci celé Evropy," uvedl šéf Unipetrolu. Společnost se podle něj navíc stále potýká s dopady hospodářského oslabení v Evropě, přesto však chce letos dosáhnout kladného provozního zisku (EBIT).

Unipetrol poškozují daňové podvody a platby na obnovitelné zdroje

7. Do akciových fondů zaměřených na USA a Japonsko přitekly v týdnu peníze navzdory poklesu trhu

Akciové fondy zaměřené na evropské tituly zažily největší odliv za 4 týdny (-1,0 miliardy USD). Naopak přírůstky zaznamenaly fondy amerických a japonských akcií, děj se na samotném trhu, co děj. Přibylo v nich 0,4 miliardy USD, respektive 0,5 miliardy USD. V rámci sektorů se největšího přílivu peněz dočkaly fondy zaměřené na banky a realitní společnosti. Největší pokles zaznamenaly fondy zaměřené na emerging markets (-2,9 miliardy USD, nejvíce od prosince 2011). Celkově z akciových fondů v týdnu odteklo 2,8 miliardy USD (z toho 1,2 miliardy z ETF). Šlo o teprve druhý záporný týden v letošním roce.

Týden ve znamení odlivu peněz z akciových fondů

8. Japonsko chce podpořit Afriku miliardami dolarů

Japonsko chce podpořit ekonomiku afrických zemí sumou 3,2 bilionu jenů (přes 630 miliard korun, zhruba 32 miliard dolarů). Peníze mají jít na investice do soukromého sektoru, na rozvoj infrastruktury i na studijní programy. Japonsko to v sobotu slíbilo na konferenci pro Afriku v Jokohamě.

John Hardy (Saxo Bank): Abenomika nebude fungovat, Japonsko do konce roku zažije velký otřes

9. Merkelová proti větším pravomocím Evropské komise

Německá kancléřka Angela Merkelová se postavila proti návrhům, aby byl větší objem pravomocí převeden na Evropskou komisi. Vyslovila se naopak pro užší spolupráci členských zemí Evropské unie při formování hospodářské politiky. Berlín byl v minulosti zastáncem silnější Evropské komise. Její vliv se však podle agentury Reuters během dluhové krize v eurozóně snížil, zatímco Německo získává v evropské politice čím dál větší slovo. Vyjádření Merkelové by mohlo znepokojit menší členské státy EU, které komisi považují za zastánce svých zájmů v Evropě a bojí se růstu vlivu velkých evropských zemí.

10. Apple v pondělí před soudem

Americký technologický gigant Apple v pondělí stane před soudem kvůli obviněním z konspirace, která údajně vedla k růstu cen elektronických knih. Informovala o tom agentura Reuters. "Tato kauza v podstatě stanoví pravidla pro internetový obchod," řekl bývalý vedoucí pracovník Federální obchodní komise (FTC) David Balto.

Apple půjde před soud kvůli cenám elektronických knih

11. Banky mají zachraňovat věřitelé, navrhuje BIS

Majetek banky během víkendu přesunout na dočasně vytvořenou holdingovou firmu - s tím počítá návrh Banky pro mezinárodní vypořádání plateb (BIS). Finanční ústav by byl poté okamžitě rekapitalizován odepsáním pohledávek věřitelů. Již žádné zachraňování banka z peněz daňových poplatníků. Podle autorů je návrh jediným způsobem, který respektuje hierarchii věřitelů, zajistí rychlé posílení kapitálu banky a zabrání tomu, že banky více riskují, protože očekávají, že v případě problémů jim stát pomůže. Banka by při záchraně mohla znovu otevřít již po víkendu a měla by zajištěnou dostatečnou likviditu a dostatek kapitálu. Holdingová firma by v dalších měsících mohla prodat rekapitalizovanou banku za tržní cenu a zisk z prodeje by se rozdělil mezi věřitele. BIS vytvořila plán s cílem, aby se neopakovaly chaotické záchranné akce z doby po vypuknutí finanční krize v roce 2008.

Bonus

Maluje a vydělává peníze na charitu: Fenka Arbor

Kdysi si ji vzali z útulku, nyní ji nechávají Bryce a Jennifer Hendersonovi vydělávat peníze pro jiné psy s podobným osudem. Fenka Arbor se rychle naučila zacházet se štětcem a s barvami a maluje obrázky, které se prodávají za stovky dolarů. Třeba na eBay, kde se ten nejdražší prodal za 453 dolarů. Arbor byla i nominována na cenu Hero Dog od American Humane Association, která oceňuje psy za jejich mimořádné činy.

Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

1. 7.-Tomáš Beránek
Zbraně