Co musíte ráno vědět (31. prosince)

Jak se v úterý dařilo akciím v Evropě i zámoří, co si američtí spotřebitelé krátce před koncem roku myslí o ekonomice USA a jak probíhá natáčení nového dílu z "nekonečné" ságy Star Wars?

1. Americké akcie v úterý při nízkém objemu obchodů zlevnily přibližně o půl procenta

Americké akcie v první polovině úterní obchodní seance mírně oslabovaly. Ve druhé polovině obchodování ztráty zprvu prohloubily, nakonec ale mírně oživily a vrátily se na dopolední úrovně. Investory před koncem roku znepokojuje politická situace v Řecku, kde se v lednu budou konat předčasné parlamentní volby. Dow klesl o 0,31 % na 17 983,07 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,49 % na 2 080,35 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ztrátou 0,61 % na 4 777,44 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 5,71 % na 15,92 bodu a výnosy 10letých vládních dluhopisů Spojených států klesly o dva bazické body na 2,19 %. Ztratilo devět z deseti hlavních sektorů. Nejvíce zlevnily cenné papíry ze sektoru služeb, energetické tituly a akcie z telekomunikačního odvětví. Mírně nad nulou se v úterý udržel pouze sektor základních materiálů.

Vzkaz od legendy: Kašlete na ty, kdo přesně vědí, co se bude dít v roce 2015

James Knightley (ING): Spojené státy se v roce 2015 zařadí mezi vítěze. Eurozóna může padnout do recese, ale i příjemně překvapit

2. Evropské akcie v úterý kvůli nejistotě kolem Řecka výrazně zlevnily

Hlavní evropské akciové trhy v úterý skončily hluboko v červených číslech. Dolů je stáhla nejistota kolem Řecka, které se po neúspěšných třech kolech prezidentské volby chystá na předčasné parlamentní volby. Britský index FTSE 100 odepsal 1,30 %, německý DAX klesl o 1,22 %, francouzský CAC 40 oslabil o 1,68 % a jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 uzavřel se ztrátou 1,55 % na 3 135,95 bodu. V červených číslech skončila také většina hlavních sektorů, nejvíce zlevnily akcie ze sektoru ropy a zemního plynu, cenné papíry z odvětví služeb a tituly z potravinářského odvětví. Nad nulou skončily jen sektor základních materiálů a maloobchodní sektor. Ve středu se kvůli oslavám konce roku nebude obchodovat na trzích ve Vídní, Varšavě ani Frankfurtu. Na pařížské burze se bude obchodovat ve zkráceném režimu do 14.05 SEČ a burza v Londýně své dveře zavře již ve 13.30 SEČ.

Angela Merkelová: Z východoněmecké šedé myšky nejmocnější ženou světa

2015: V polovině roku budou americké akcie výše než na jeho konci, mladým trhům uškodí silný dolar a Rusko bude dále trpět kvůli levné ropě

3. Pražská burza v úterý nepatrně zpevnila, nad nulou ji udržely akcie ČEZ o O2 C.R. Za celý rok index PX klesl o 4,74 %

Index PX v úterý vzrostl o 0,05 % na 946,71 bodu. Ve středu zůstane pražská burza zavřená, takže jsou již známy i výsledky obchodování na pražském "parketu" za celý letošní rok. Největšího objemu obchodů v úterý dosáhly akcie telekomunikační firmy O2 Czech Republic, jejichž cena vzrostla o 2,64 % na 233 korun. V pořadí druhým nejobchodovanějším titulem byly akcie energetické společnosti ČEZ, které zdražily o 0,94 % na 591 korun. Přes procento přidaly ještě cenné papíry tabákové firmy Philip Morris ČR (+1,32 %) a sázkové kanceláře Fortuna (+1,05 %). Nejvíce naopak zlevnily akcie uhelné firmy NWR (-6,67 % na 0,42 Kč). Přes procento odepsaly cenné papíry likérky Stock Spirits (-1,24 %) a akcie mediální firmy CME (-1,08 %). Nižší ztráty pak zaznamenaly cenné papíry výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens (-0,93 %), pojišťovny VIG (-0,58 %) a Komerční banky (-0,21 %). Akcie druhého bankovního zástupce na pražské burze, rakouské Erste Group Bank, zlevnily o 0,45 % na 530 korun.

4. Očekávané události

Čína v noci na středu zveřejní finální prosincový index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (rychlý odhad: 49,5 bodu) a Řecko maloobchodní tržby za říjen (září: +2,2 % meziročně). S výjimkou těchto zpráv se v Asii ani Evropě dalších ekonomických dat nedočkáme. Ze Spojených států ale na trhy dorazí pravidelná týdenní zpráva o počtu nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti (odhad: 290 tisíc nových žádostí, předchozí týden: 280 tisíc nových žádostí), údaje o pokračujících prodejích domů (odhad listopad meziměsíčně: +0,5 %, říjen: -1,1 %) a také chicagský index nákupních manažerů (odhad prosinec: 60,1 bodu, listopad: 60,8 bodu). Události celého týdne (včetně odhadů analytiků) najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Americký index spotřebitelské důvěry vzrostl na 92,6 bodu

Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v prosinci po listopadovém poklesu oživila. Náladu spotřebitelů podpořilo zlepšené hodnocení současné ekonomické situace. Index spotřebitelské důvěry vzrostl na 92,6 bodu z 91 bodů v listopadu (revidováno z 88,7 bodu). Vyplývá to z úterní zprávy organizace Conference Board. Čekal se růst indexu na 93 bodů.

6. OKD mění strukturu, závody Darkov a Karviná spojí do jednoho

Těžební společnost OKD spojí od 1. ledna své závody Darkov a Karviná, čímž vytvoří Důlní závod 1. U dalších dvou důlních závodů se změní názvy. Ze Závodu Důl ČSM bude Důlní závod 2 a ze Závodu Důl Paskov na Frýdecko-Místecku Důlní závod 3. Pokračování restrukturalizace firmy má vést k dalším úsporám a zefektivnění provozu. ČTK o tom v úterý informoval mluvčí OKD Marek Síbrt.

7. Ukrajina chce od MMF v lednu tři splátky úvěru najednou

Ukrajina očekává, že ihned po lednové návštěvě mise Mezinárodního měnového fondu dostane najednou tři splátky z dohodnutého úvěrového programu. Řekla to v úterý guvernérka ukrajinské centrální banky Valerija Gontarevová. MMF tento týden oznámil, že se jeho delegace vrátí do Kyjeva k jednání o uvolnění úvěrových splátek 8. ledna.

8. OSN vytvoří nový právní rámec pro restrukturalizaci státních dluhů

Valné shromáždění Organizace spojených národů (OSN) schválilo plán na vytvoření nového právního rámce pro proces restrukturalizace státních dluhů. Tento krok má zabránit spekulativním akcím, které způsobily, že se letos Argentina dostala již podruhé do platební neschopnosti, uvedla agentura AP.

9. Čínská Xiaomi je nejhodnotnější mladou technologickou firmou

Čínský výrobce chytrých mobilních telefonů Xiaomi se stal pouhé čtyři roky od svého založení nejhodnotnější mladou technologickou firmou světa. Hodnota firmy dosáhla po posledním kole investičního financování 45 miliard dolarů a překročila hodnotu amerického provozovatele internetové aplikace pro alternativní taxislužbu Uber. Napsal to zpravodajský server britské BBC.

10. Hledání ztraceného letounu indonéských aerolinek skončilo, potvrdily se černé scénáře

Indonéské úřady v úterý potvrdily, že byly u pobřeží Bornea nalezeny části ztraceného letounu společnosti Indonesia AirAsia. Podle agentury AFP byly v moři jako první vyfotografovány dveře letounu a bezpečnostní skluzavka. Později pátrací týmy potvrdily, že pod vodou objevily obrys letadla a v okolí i desítky těl. Později večer se mluvilo již jen o třech nalezených tělech. Airbus indonéských aerolinek se 162 lidmi na palubě zmizel v neděli ráno během letu ze Surabaji do Singapuru.

11. Nejbohatším člověkem zůstal Gates, Kellnerovi patří 120. příčka

Nejbohatším člověkem na světě letos podle agentury Bloomberg zůstal spoluzakladatel softwarového gigantu Microsoft Bill Gates. Na druhou příčku postoupil americký investor Warren Buffett a na třetím místě skončil mexický telekomunikační magnát Carlos Slim Helú. Českou republiku mezi 400 nejbohatšími lidmi světa zastupuje Petr Kellner, majitel skupiny PPF, jehož majetek letos klesl o 1,4 miliardy dolarů na deset miliard dolarů. V žebříčku agentury Bloomberg mu patří 120. příčka.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Natáčení nového dílu Star Wars si v mnohém nezadá se špionážními manévry

Premiéra nového dílu ze série Hvězdných válek s podtitulem Síla se probouzí, která je naplánovaná na konec příštího roku, by měla patřit mezi největší filmové události roku. To s sebou samozřejmě nese i značné riziko úniku informací z natáčení, což si dobře uvědomují i sami filmaři, kteří proto přijali v mnoha ohledech až neuvěřitelná opatření. "Když do ruky dostanete scénář, jdete na jasně určené místo, kde je několik kamer, které vás nepřetržitě sledují," popisuje denní chléb herců Oscar Isaac, který se v novém díle Hvězdných válek představí v roli Poa Damerona. "Celý štáb je neuvěřitelně opatrný, protože ví, že v dnešní době blogů a všech dalších komunikačních kanálů jsou lidé ochotni dát za každý detail, o kterém ostatní nic nevědí, cokoli," dodal.

BONUS 2 (když je ten Silvestr)

Art Cashin, veterán burzovního parketu na NYSE, v úterý oslavil 50 let od doby, kdy na burze začal pracovat. Jeho komentáře jsou nedílnou součástí investorského mainstreamu, především vysílání CNBC.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
2. 3. 2021 17:01
VE STŘEDU OD 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (se Stanislavem Viktorinem)
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Na americkém trhu probíhá spíše rotace, k hlubší korekci nevidím…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat