Co musíte ráno vědět (4. září)

Jak si vedly světové burzy, kam až se propadly akcie ČEZ, za co se omluvili Švýcaři a jakou zkoušku museli složit hlavní představitelé filmu Padesát odstínů šedi? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie zamířily po optimistickém začátku na jih, navzdory nadvládě prodejců ale uzavřely v plusu

Americké akcie se v úvodu úterní obchodní seance vzpamatovaly z největšího měsíčního poklesu a slušně rostly. Zpočátku jim výše pomohly údaje z výrobního sektoru, které byly podle indexu ISM lepší, než se čekalo. Kromě indexu ISM byl zveřejněn také index nákupních manažerů společnosti Markit, který naopak mírně klesl. Dobrou zprávou byly údaje o stavebních výdajích, které v červenci vzrostly o 0,6 %.

Převážně pozitivní makrodata však mezi investory záhy znovu zažehla obavy, že Fed v nejbližší době přistoupí k omezování podpůrného programu kvantitativního uvolňování, a akcie začaly zisky odevzdávat. Dow nakonec posílil o 0,16 %, širší S&P 500 přidal 0,42 % a technologický Nasdaq uzavřel se ziskem 0,63 %. Nejvíce se dařilo sektoru základních materiálů a finančním titulům. Výrazně naopak zaostal sektor služeb.

Začíná měsíc, kterého se bojí akcioví býci

Akcie pohledem technické analýzy: Je o co hrát

2. Evropské akcie v úterý oslabily, nepomohl ani prudký růst akcií Nokie

Německý DAX ztratil 0,77 %, britský FTSE klesl o 0,58 % a francouzský CAC 40 uzavíral o 0,80 % slabší. Celoevropský Stoxx Europe 600 odepsal 0,38 %. Po zprávách o testu raket ve Středozemním moři se propadal ještě více. Přesto jsou evropské akcie od konce června stále 9,5 % v plusu. Akcie společnosti Vodafone klesly o 5,2 %, kvůli zprávě o prodeji podílu v největším americkém mobilním operátorovi Verizon Wireless za 130 miliard USD. Akcie Nokie naopak posílily o 29,87 % po oznámení, že Microsoft koupí mobilní divizi firmy.

Evropská bankovní jednota se rozpadá ještě před svým uzákoněním. Sever je napřed

3. Pražská burza i přes ztráty ČEZ uzavírala v mírném plusu

Akcie na pražské burze od úterního rána spíše zlevňovaly. Měly ale dobrý závěr, index PX se nakonec otočil do černých čísel a uzavíral mírně nad nulou na 943,66 bodu. Burzu strhávaly níže především akcie ČEZ. Ty během dne oslabovaly i o 4 % a klesly až na 421 korun za kus, nejníže za osm let. Nakonec uzavíraly jen o 1,79 % slabší na 433,60 Kč. Klesaly také akcie NWR (-0,84 %) nebo Pegasu (-0,52 %). Nejvíce se dařilo akciím mediální CME (+ 2,54 %) a Fortuny (+ 1,10 %).

Koruna, euro, dolar, jen a Brent pohledem technické analýzy

4. Očekávané události

V USA bude ve středu zveřejněna obchodní bilance a Béžová kniha Fedu o stavu americké ekonomiky, která by mohla mírně poodkrýt informace, podle kterých se bude Fed rozhodovat na klíčovém zářijovém zasedání. Řada důležitých dat přijde z Evropy. Bude zveřejněno upřesněné číslo o HDP eurozóny, indexy nákupních manažerů ve službách a maloobchodní tržby. Tržby v maloobchodě zveřejní i Česká republika. Dále se vyhrocuje situace kolem Sýrie. Paříž je odhodlaná v Sýrii zasáhnout, ale ví, že potřebuje pomoc USA. Americký prezident Barack Obama čeká na hlasování Kongresu. Ten by o zásahu v Sýrii měl rozhodnout nejdříve v pondělí. Samsung se v Berlíně chystá představit své "chytré" náramkové hodinky Galaxy Gear. Více se dozvíte v našem burzovním kalendáři.

Chytré hodinky čeká rozmach, na trh míří Samsung i Apple

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

5. Americký softwarový gigant Microsoft koupí od Nokie její hlavní divizi mobilních telefonů 5,44 miliardy eur.

Hlavní úterní zprávou bylo oznámení Microsoftu o koupi mobilní divize finské Nokie. Šéf finského výrobce mobilů Stephen Elop z Nokie odchází a vrací se do Microsoftu. Podle spekulací z trhu i odhadů sázkových kanceláří by se právě on měl stát novým šéfem Microsoftu. Dohoda prudce zahýbala s cenou akcií Nokie. Za první minutu po otevření trhů se zobchodovalo 122 % tříměsíčního průměrného objemu obchodů. Akcie prudce posílily o více než 40 %. Nakonec přidaly 29,87 %.

Příběh Nokie a Microsoftu ve 3 grafech

6. Švýcarské banky se omluvily, že napomáhaly daňovým únikům

"To, že jsme se ocitli v této neblahé situaci, nebylo proto, že nám chyběly dovednosti a znalosti. Bylo to proto, že jsme jednali špatně a předvedli jsme špatné řízení," sdělil podle agentury Reuters novinářům předseda Asociace švýcarských bankéřů Patrick Odier. "Lituji toho o to více proto, že jsme poškodili pověst celého švýcarského finančního centra," řekl také. Od představitelů švýcarského soukromého bankovnictví je to podle Reuters zatím nejotevřenější podobné vyjádření.

Konec daňových rájů jako katastrofa pro trh s luxusními realitami?

7. Počet nezaměstnaných ve Španělsku šestý měsíc za sebou klesl, ale jen o 31 lidí

Počet registrovaných nezaměstnaných ve Španělsku v srpnu mírně klesl, a to už šestým měsícem za sebou. I když se počet lidí bez práce snížil jen o 31 osob, pro srpen to byl první pokles za 13 let. Ministr hospodářství Luis de Guindos řekl, že je to nadějný vývoj pro další výhled španělské ekonomiky.

8. Mobius: Příležitost hledejte v Indii, propad rupie je u konce

Podle šéfa Templeton Emerging Markets Group Marka Mobia rekordní oslabování indické měny brzy skončí. K růstu se vrátí i indický akciový trh.

Panický úprk z mladých trhů: Kdo je další na řadě?

9. CEE: Největším firmám v regionu rostly tržby, ale klesly zisky

Nejúspěšnějším podnikům v regionu střední a východní Evropy rostly v roce 2012 tržby, zisky jim ale prudce klesly. Míra platební neschopnosti v regionu se téměř ztrojnásobila. Vyplývá to z výroční studie mezinárodní úvěrové pojišťovny Coface, která hodnotila 500 největších firem ve střední a východní Evropě. Nezahrnuje finanční instituce.

10. Potvrzeno: Česká ekonomika je venku z recese, i když HDP rostl méně

Tuzemská ekonomika se dostala z recese po poklesu v šesti čtvrtletích v řadě. V letošním druhém čtvrtletí stoupla v porovnání s předešlým kvartálem o 0,6 % (původně 0,7 %). Meziročně HDP klesl o -1,3 % (původní údaj -1,2 %). Zpřesněné údaje o HDP sice podle analytiků potvrdily, že recese tuzemské ekonomiky ve druhém čtvrtletí skončila, zároveň ale ekonomové upozorňují, že k opravdovému růstu má ekonomika ještě daleko.

11. Dodatečnou pomoc mohou potřebovat také Irsko a Portugalsko

Dodatečnou pomoc od Evropské unie by mohlo kromě Řecka potřebovat také Irsko. Informoval o tom německý list Handelsblatt s odvoláním na zdroje z Evropské komise. Podle listu se navíc hovoří také o další pomoci pro Portugalsko. Irsko prý bude potřebovat "bezpečnostní síť" poté, co se v lednu začne znovu plně financovat pomocí dluhopisů. Podle listu se proto uvažuje o poskytnutí takzvaného záložního úvěru, ze kterého by země čerpala pouze v nouzové situaci. Ministři financí eurozóny by o tom údajně mohli rozhodnout v listopadu.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

Bonus

Charlie Hunnam a Dakota Johnson, kteří byli vybráni za představitele hlavních rolí očekávaného hollywoodského trháku natáčeného podle bestselleru Padesát odstínů šedi, museli projít testem sexuální chemie, aby prokázali, že mají v sobě tu správnou vášeň. Obsazení role Anastasie, kterou hraje Dakota Johnson, tak bylo velmi náročné. Řada hereček ji odmítla kvůli velkému množství nahých scén.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
23. 2. 2021 17:01
Kateřina Zychová (Verdi Capital): Hotovost držíme na minimu. Smysl dávají akcie, zvažujeme větší…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
22. 2. 2021 17:06
Šnobr: Případná akvizice Vodafonu ze strany ČEZ by nemusela mít dopad na dividendu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Fúze a akvizice
Přestat sledovat
Telekomunikace
Přestat sledovat
22. 2. 2021 12:01
Investorský magazín: Ropná rally jako důsledek spekulací, nebo proces opřený o fundamenty?
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 2. 2021 20:31
Filip Kejla (WOOD & Company): Sledujte výnosy dluhopisů a volatilitu, hlubší korekci ale v záplavě…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat