Co musíte ráno vědět (5. července)

Jak zahájily týden akcie v Evropě, jaké dopady by mohl mít brexit a v kolika letech už můžete být profesionálním skateboardistou? To vše musíte ráno vědět.

1. Evropské akcie v úvodu týdne mírně zlevnily, objem obchodování byl kvůli americkému svátku utlumený

Objem obchodování v Evropě byl v pondělí slabý. Podepsalo se na tom volno v USA kvůli oslavám Dne nezávislosti. Britský FTSE 100 odepsal 0,84 %, francouzský CAC 40 zaznamenal ztrátu 0,91 % a německý DAX odevzdal 0,69 %. Regionální STOXX Europe 600 klesl o 0,7 %, většina jeho sektorů se pohybovala v červených číslech. Mírně zpevnila britská libra a mírný růst zaznamenalo také euro k dolaru. Měny považované za bezpečné přístavy v době nejistoty, což jsou například japonský jen a švýcarský frank, v pondělí oslabily. Nervozitu na trzích částečně zmírnil příslib dalších stimulačních opatření a snížení daně z příjmů právnických osob v Británii, které mají kompenzovat šoky způsobené brexitem.

Hrozba konce evropské integrace: EU funguje jako platforma pro vyjednávání, nebezpečí hrozí spíše zvenčí

FX, komodity, sazby a ekonomika ve výhledu analytiků ze Citigroup: Brexit je velkým rizikem, globální dopady ale nemusejí být ničivé

2. Pražská burza zakončila pondělní obchodování se ziskem téměř čtvrt procenta

Index PX v pondělí přidal 0,23 % na 826,29 bodu a index PX-TR očištěný o dividendy si připsal 0,38 % na 1 326,04 bodu. Rozdíl způsobily akcie likérky Stock Spirits, která se rozhodla vyplatit mimořádnou dividendu ve výši 10 GBp na akcii. Objem obchodování byl před státními svátky (a kvůli státnímu svátku v USA) výrazně utlumený, nedosáhl ani 500 milionů korun. Největší zobchodovaný objem připadl bankám - Komerční banka připsala 1,78 %, MONETA Money Bank naopak ztratila 0,53 %. Třetím "nejobjemnějším" titulem byla skupina ČEZ, jejíž akcie ztratily 0,32 %. Největší procentuální zisk si připsala likérka Stock Spirits, jejíž akcie posílily o 3,42 %, naproti tomu největší procentuální ztrátu zaznamenaly akcie Unipetrolu, které odevzdaly 1,7 %. Na vině byla páteční výměna vedení společnosti.

ČS: Červencová strategie pro české akcie

Jan Bureš (Poštovní spořitelna): ČNB se do záporných sazeb příliš nechce, pravděpodobnost jejich zavedení ale není úplně malá

3. Očekávané události

Úterý bude dnem indexů nákupních manažerů. V Asii a v Evropě vyjdou ukazatele za sektor služeb, v Evropě budou investoři zvažovat i kompozitní PMI. K tomu ještě vyjde v noci na úterý výsledek australské obchodní bilance a australská centrální banka bude rozhodovat o nastavení své měnové politiky. Dopoledne přidá eurozóna zprávu o maloobchodních tržbách a Bank of England vydá zprávu o finanční stabilitě. Ve Spojených státech vyjdou po prodlouženém víkendu ISM index aktivity pro oblast New Yorku a podnikové objednávky. V České republice si investoři odpočinou, kvůli státnímu svátku zůstane burza zavřená. Hlavní události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 4. července
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 4. července a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

4. Brexit otřásl důvěrou investorů v ekonomiku eurozóny

Důvěra investorů a analytiků v ekonomiku eurozóny se v červenci propadla nejníže za jeden a půl roku. Důvodem jsou obavy z negativních hospodářských dopadů odchodu Británie z Evropské unie, vyplývá z výsledků průzkumu společnosti Sentix.

5. Lagardeová: Brexit může snížit růst HDP Británie až o 4,5 procentního bodu

Odchod z Evropské unie by mohl snížit růst HDP Británie do roku 2019 o 1,5 až 4,5 procentního bodu. Uvedla to v rozhovoru s francouzským listem Le Monde šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová.

Lesk a bída evropského rozvodu: Britské sbohem EU v expertních souvislostech

6. Britský ministr financí chce po brexitu snížit firmám daně

Britský ministr financí George Osborne chce snížit daň z příjmu právnických osob na méně než 15 %. Řekl to v neděli deníku Financial Times s tím, že by chtěl tímto krokem zamezit odchodu investorů z Británie poté, co se země v referendu vyslovila pro vystoupení z Evropské unie.

7. Členové Evropské komise chtějí pokuty pro Španělsko a Portugalsko

Evropský komisař pro digitální ekonomiku a společnost Günther Oettinger požaduje, aby Evropská komise dala Španělsku a Portugalsku pokutu za to, že loni nedodržely rozpočtová pravidla osmadvacítky. Oettingera v pondělí citoval deník Bild. Podle eurokomisaře je to jediný způsob, jak si komise může udržet věrohodnost, pokud jde o dodržování rozpočtových závazků. Podobně se už dříve vyjádřil také místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis. O případných finančních sankcích, k nimž se dosud komise nikdy neodhodlala, by komisaři mohli rozhodovat už v úterý.

8. Investiční banky v pololetí vybraly nejméně poplatků od roku 2012

Objem poplatků za služby investičního bankovnictví, což je například poradenství v oblasti fúzí či úpisů na kapitálových trzích, v letošním prvním pololetí dosáhl globálně zhruba 37,1 miliardy dolarů. To je meziroční pokles o 23 % a nejslabší výsledek za první pololetí od roku 2012.

9. Akcionáři LSE podpořili spojení s německou Deutsche Börse

Akcionáři provozovatele Londýnské akciové burzy (LSE) schválili plán sloučení s německou burzovní skupinou Deutsche Börse. Podniky se na transakci v hodnotě 27 miliard dolarů dohodly letos v březnu. Na fúzi trvaly i přesto, že se Británie v červnovém referendu rozhodla odejít z Evropské unie.

10. ECB chce po bance Monte dei Paschi výrazně snížit objem špatných úvěrů

Evropská centrální banka sdělila italské bance Monte dei Paschi di Siena, aby do tří let snížila objem nesplácených úvěrů o 40 %. Monte dei Paschi je nejstarší bankou na světě a zároveň třetí největší v Itálii. Postup ECB znamená další tlak na Řím a Brusel, aby pokročily se stabilizací italského bankovního systému. Akcie Monte dei Paschi se v reakci na požadavek ECB v pondělí propadly na historické minimum.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Jak jezdí na skateboardu malé děti?

Sedmiletá Sky Brownová a její čtyřletý bratr Ocean se nejspíše stanou novými hvězdami internetu. Skateboard totiž ovládají lépe než někteří profesionálové.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
23. 2. 2021 17:01
Kateřina Zychová (Verdi Capital): Hotovost držíme na minimu. Smysl dávají akcie, zvažujeme větší…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
22. 2. 2021 17:06
Šnobr: Případná akvizice Vodafonu ze strany ČEZ by nemusela mít dopad na dividendu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Fúze a akvizice
Přestat sledovat
Telekomunikace
Přestat sledovat
22. 2. 2021 12:01
Investorský magazín: Ropná rally jako důsledek spekulací, nebo proces opřený o fundamenty?
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 2. 2021 20:31
Filip Kejla (WOOD & Company): Sledujte výnosy dluhopisů a volatilitu, hlubší korekci ale v záplavě…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat