Co musíte ráno vědět (6. listopadu)

Jak se ve středu dařilo akciím v Evropě a Spojených státech, co si o současném trhu myslí analytici z Goldman Sachs a co se bude vyjímat v katalánských betlémech? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve středu opět trhaly rekordy, pomohly jim výsledky voleb i data z trhu práce

Americké akciové trhy ve středu obnovily růst. Pomohlo jim zejména přesvědčivé vítězství republikánů v úterních volbách do Kongresu. Index Dow se tak vyšplhal na nový rekord. K růstu cen akcií ale přispěly rovněž příznivé údaje o říjnovém vývoji amerického trhu práce. Dow posílil o 0,58 %, S&P 500 o 0,57 % a technologický Nasdaq odepsal 0,06 %. Během dne Dow vyskočil na nové intradenní maximum 17 485,65 bodu a překonal i předchozí zavírací rekord 17 390,32 bodu z 31. října, když seanci ukončil na 17 484,53 bodu.

Současnost vejde do historie jako QE bublina

2. Evropské akcie ve středu prudce posílily díky výsledkům firem

Evropské akcie ve středu smazaly předchozí ztráty a posílily o více než procento. Investory potěšily výsledky firem. Britský FTSE 100 připsal 1,32 %, francouzský CAC 40 1,89 % a německý DAX 1,63 %. Regionální Stoxx Europe 600 posílil o 1,6 %, všechny jeho sektory připsaly více než procento v čele s maloobchodem.

Rusko: Příležitost, která utekla mezi prsty

3. Pražská burza ve středu odepsala přes procento. Cena akcií Stock Spirits se zřítila o více než 25 %

Index PX ve středu odepsal 1,02 % na 963,10 bodu. Největší procentuální propad zažily ve středu akcie likérky Stock Spirits, která ráno vydala varování ohledně výhledu zisku. Firma oznámila, že se od konce třetího kvartálu výrazně zvýšily konkurenční tlaky, a to zejména v Polsku. Pokud se situace nezlepší, provozní zisk společnosti by mohl být o 5 až 10 milionů eur nižší než aktuální odhady. Akcie společnosti na to reagovaly prudkým propadem o 26,53 %. Nedařilo se ani tabákové společnosti Philip Morris ČR a O2 C.R., které obě odepsaly přes procento. Největší objem obchodů zaznamenala Komerční banka, jejíž cenné papíry zpevnily o 0,24 %, naproti tomu druhý bankovní titul na burze, Erste Group Bank, odepsal 0,18 %.

Česká výsledková sezóna za 3Q2014: Co čekat od firem z pražské burzy (+ přehled výsledků)

4. Očekávané události

Ve čtvrtek rozhodnou o dalším nastavení měnové politiky Evropská centrální banka, Česká národní banka i Bank of England. Německo zveřejní podnikové objednávky (odhad: +2,2 % meziměsíčně, -1,0 % meziročně), Spojené království průmyslovou výrobu (odhad meziměsíčně: 0,4 %, meziročně: 1,6 %). Jako každý čtvrtek Spojené státy vydají zprávu o týdenním počtu nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti (odhad: 285 tisíc nových). Hospodářské výsledky ve středu oznámí mimo jiné Walt Disney, NVIDIA, First Solar, DIRECTV, v Evropě Siemens, OMV, Adidas, AstraZeneca, Société Générale, Commerzbank, Crédit Agricole a Deutsche Telekom (očekávané výsledky naleznete ZDE).

Pražská burza bude sledovat výsledky Komerční banky a Fortuny. Analytici z Erste vidí dobrou šanci na zvýšení výhledu pro dividendový výplatní poměr v případě Komerční banky. "Po lepších výsledcích banky za 2Q2014 a zlepšení výhledu očekáváme růst zisků za celý rok o 0,5 %. Za samotné třetí čtvrtletí čekáme pokles čistého zisku o 2,5 %. Na základě dobré kapitálové přiměřenosti čekáme, že firma zvýší výhled pro výplatní poměr na horní hranicí z očekávaných 60-70 % pro rok 2014," říká analytik z Erste Günter Hohberger. "Komerční banka by měla ve 3Q2014 vykázat mírný pokles čistého zisku na 3,17 miliardy Kč (-2 % meziročně. Samotná čísla by neměla výrazně překvapit, zásadní budou především komentáře k dividendové politice," souhlasí Milan Vaníček z J&T Banky.

Výsledky Fortuny zlepší pokračující růst objemu on-line sázení podpořený dohodou s bwin.party. Do 3Q2014 se navíc počítá i závěr fotbalového šampionátu. Negativně se naopak projeví slabá koruna. Od Fortuny se podle analytika z České spořitelny Václava Kmínka čeká, že minimálně potvrdí celoroční výhled (růst EBITDA o 5 až 10 %), je prý i prostor pro zlepšení. "Fortuna by měla vykázat 27% nárůst provozního zisku EBITDA na 6,6 milionu EUR. Pokud se naše projekce naplní, očekáváme, že management buď přímo zvýší svůj oficiální výhled na celý rok, nebo alespoň v komentáři naznačí možnost jeho překonání, což by mohlo být pozitivním impulzem pro akcie," doplňuje Vaníček.

Co všechno nabídne na události nabitý týden, zjistíte v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Goldman Sachs: Potenciál výbuchu na trhu je nízký, ale narůstá

Akcie se nedávno vyšplhaly na historická maxima, což vyvolalo v mnoha investorech obavy. Jan Hatzius z Goldman Sachs se však velkého propadu nebojí. Z modelu, který zahrnuje historické ceny z dvaceti rozvinutých zemí, Hatziusovi vychází, že nebezpečí propadu je pouze "průměrné" a riziko rozsáhlé recese způsobené tímto propadem je relativně nízké.

6. BHP chce bez povolení začít vyvážet ropu z USA

Britsko-australská společnost BHP Billiton se zřejmě stane první firmou, která bude vyvážet ropu ze Spojených států, aniž by k tomu měla povolení od vlády. V USA čtyři desetiletí platí zákaz vývozu ropy, v poslední době se však objevují hlasy požadující zrušení zákazu, protože cena ropy v USA kvůli rozkvětu těžby z břidlic výrazně klesla.

7. Čína dále uvolní omezení pro zahraniční investice

Čína přistoupila k dalším uvolněním restrikcí zahraničních investic ve zpracovatelském sektoru a ve službách. Čínská Národní rozvojová a reformní komise ve svém nejnovějším návrhu snižuje počet sektorů, ve kterých omezuje zahraniční investice, na 35 z dosavadních 79. Otevírá oblasti jako reality, ocel, rafinace ropy, výroba papíru a luxusní lihoviny. Zmírnění restrikcí má zlepšit výkon domácích firem a přinést nové technologie.

8. ING splatí poslední část státní pomoci o šest měsíců dříve

Nizozemská finanční skupina ING Groep hodlá tento týden splatit poslední část ze státní pomoci deset miliard eur, kterou obdržela před šesti lety v době vrcholu finanční krize. ING splatí pomoc o šest měsíců dříve, než dosud plánovala. Splacení pomoci otevírá bance možnost začít vyplácet dividendu a uskutečňovat akvizice.

9. Eurozóna: Index nákupních manažerů ve službách v říjnu 52,3 bodu (září: 52,4 bodu, flash: 52,4 bodu)

Index nákupních manažerů v sektoru služeb v eurozóně v říjnu mírně klesl na 52,3 bodu ze zářijových 52,4 bodu. Předběžná data počítala s tím, že index zůstane na zářijové hodnotě. Kompozitní index se zvýšil na 52,1 bodu z 52 bodů v září, podle předběžných dat však měl vzrůst na 52,2 bodu. V pondělí zveřejněná zpráva o situaci ve zpracovatelském sektoru ukázala mírně rychlejší expanzi oproti září - index vyskočil na 50,6 bodu z 50,3 bodu, i tak se ale nachází blízko padesátibodové hranice, která dělí expanzi od kontrakce.

10. Nejmocnějším člověkem světa zůstává podle časopisu Forbes Putin

Nejmocnější osobností světa je podle aktuálního žebříčku časopisu Forbes ruský prezident Vladimir Putin. Jeho americký protějšek Barack Obama je ve zveřejněném žebříčku pro rok 2014 druhý. Třetí příčku obsadil čínský prezident Si Ťin-pching. Jedním z nováčků ve skupině nejmocnějších lidí je také samozvaný chálífa takzvaného Islámského státu abú Bakr Bagdádí.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Kakající Shakespeare a král Filip VI. budou letošním hitem španělských betlémů

Mezi tradiční figurky v jesličkách se v katalánské části Španělska řadí takzvané caganeros neboli kakající mužíčci. Postavička původně v 18. století představovala kakajícího rolníka, jehož sošku sedláci stavěli do betlémů, což mělo symbolizovat nezbytnost zúrodňovat půdu, aby příští rok dávala sklizeň. V poslední době se ovšem stalo hitem propůjčovat těmto figurkám podobu slavných lidí z celého světa. Mezi figurkami dominuje například Shakespeare a Madonna, ale také fiktivní postavy jako Iron Man nebo politici, například prezident Katalánská Artur Mas či španělský premiér Mariano Rajoy.

Ve středu navíc Katalánsko oznámilo, že nedělní referendum o nezávislosti se bude konat navzdory rozhodnutí španělského soudu.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
27. 2. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat