Co musíte ráno vědět (7. října)

Jak zakončily týden světové burzy, jak moc se v Česku padělají peníze, co nově umí Bloomberg v mobilu a kdo je skokanem-rekordmanem nejen uplynulého týdne?

1. Americké akcie zakončily týden slabší, od začátku října ale mírně posilují

Spojené státy se ocitly v platební neschopnosti. Zajímavé ale je, že s výjimkou Dow jsou hlavní indexy od začátku října v plusu. V pátek index Dow přidal 0,51 % na 15 072,58 bodu, S&P 500 posílil o 0,71 % na 1 690,50 bodu a technologický Nasdaq narostl o 0,89 % na 3 807,75 bodu. Za celý týden Dow ztratil 1,67 % a S&P 500 0,48 %, technologický trh naopak vzrostl o 0,54 %. "Ti, kdo v pátek sázeli na další propad, zůstali jako obětní beránci na oltáři trhu," napsal Elliot Spar, stratég ze Stifel Nicolaus. "Dopady na ekonomiku budou, ale hádky o rozpočtu brzy pominou. Neznamená to, že by měli investoři lít peníze na trh, to ne, stále je potřeba pečlivě vybírat, ale katastrofa se zatím nekoná."

Týden na trzích podle burzovních grafů: Politická paralýza pokračovala, akciím se ale zlevňovat nechce

Platební neschopnost americké vlády: Dopady na akcie, dluhopisy a dolar

2. Evropské akcie v uplynulém týdnu ztratily, Itálie ale zažila euforii

Za celý týden FTSE 100 odepsal 1,7 %, CAC 40 ztratil 0,54 % a DAX 0,47 %. Zato italský FTSE MIB po vyřešení politické krize v zemi a dočasnému uklidnění situace posílil v týdnu o více než 6 %. Podle analytiků však bývalý premiér Silvio Berlusconi, který krizi vyvolal, ještě neřekl poslední slovo. Senátní imunitní výbor v pátek navrhl Berlusconiho zbavit senátorského křesla kvůli jeho odsouzení za daňové úniky, o návrhu však bude hlasovat celý Senát.

Zelená pro evropské akcie: Proč v Evropě vyhrají býci a jak na to vsadit?

Další kompakt? Evropská unie chce více průmyslu

3. Pražská burza zakončila pátečním růstem mírně pozitivní týden

Pražská burza v uplynulém týdnu nepatrně posílila. Index PX proti minulému pátku stoupl o 0,23 % na 961,99 bodu. Nejvíce rostoucí akcií v týdnu byla Telefónica C.R., která posílila o 10 % na 321 Kč. V novém týdnu se vedle poklesu o 30 Kč dividendy dá očekávat i další tlak na titul z důvodu možného růstu konkurence v rámci mobilního trhu. Největší pokles zaznamenaly akcie ČEZ, které přišly o 3,6 % na 483 Kč. Velice volatilní jsou nadále akcie uhelné NWR. Důl Paskov je stále velkým politickým tématem, nicméně titul zakončil týden silnější o 5,1 % na 28,9 Kč.

Akcie Pegasu Nonwovens mají prostor k dalšímu růstu

4. Očekávané události

Ve Spojených státech je kalendář zveřejňování ekonomických dat ovlivněn uzavřením vládních agentur, a proto mohou být čísla z americké ekonomiky vydávána se zpožděním nebo vůbec. Na pondělí je plánována statistika spotřebitelských úvěrů, vláda trhu stále "dluží" data z trhu práce za září i některé další ukazatele. V Moskvě zasedá Organizace pro výživu a zemědělství (FAO) a jedná o cenách potravin, největší ruská banka Sberbank zveřejní hospodářské výsledky. V Česku budou zveřejněny průmyslová a stavební výroba i obchodní bilance. Co dalšího trhy v týdnu čeká, zjistíte v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

5. Američtí tradeři se připravují na bankrot USA

Securities Industry and Financial Markets Association (SIFMA), která reprezentuje stovky investičních a makléřských firem, bank a správců portfolií, uvedla, že připravuje obchodní systémy na případný technický default americké vlády, který může přijít v polovině října. Počítá s oznámením ministerstva financí den před tím, než by mělo dojít k bankrotu USA, aby se na to obchodní systémy mohly připravit. Cílem je to, aby byly schopny nadále obchodovat s americkými vládními dluhopisy, které se technicky stanou "bezcenným a neobchodovatelným zbožím", ačkoli reálně investoři právě na ně budou velice pravděpodobně nejvíce spoléhat, a to díky víře v to, že se američtí politici nakonec dohodnou na navýšení limitu zadlužení.

Názor na washingtonský "shutdown" z Londýna: Americké ekonomice věřte, v případě krize budou zajímavé vládní dluhopisy

6. V Hongkongu se draží nejkvalitnější modrý diamant

Premier Blue váží 7,59 karátu. Modrý diamant v briliantovém brusu je největším drahým kamenem svého druhu a v pondělí se draží v aukční síni Sotheby's v Hongkongu. Odhadovaná cena je 19 milionů dolarů. Vzácnost diamantu je dána jeho barvou. Premier Blue má označení Fancy Vivid, tedy nejvyšší možnou kvalitu, konkrétně sytost barvy.

Nejproslulejší diamanty světa

7. Počet zadržených padělků bankovek a mincí v Česku ke konci září klesl

Česká národní banka zadržela letos ke konci září 2 201 padělaných a pozměněných bankovek a mincí. Meziročně jde o 37% pokles, ve stejném období loni banka zadržela 3 476 padělků. Nejvíce padělků mincí a bankovek bylo v českých korunách, celkem 1 409. Ve stejném období loni to bylo 2 889 kusů. Počet padělků v dolarech klesl ze 78 na 67. Naopak v případě eur počet padělků stoupl meziročně na 652 z loňských 463. To v USA se bude od 8. října padělat zase o něco složitěji.

8. Bloomberg má po pěti letech novou mobilní aplikaci

Jak starý je Appstore, tak stará byla i původní mobilní aplikace zpravodajské agentury Bloomberg. Součástí obchodu s aplikacemi byla od prvního dne a stala se nedílnou součástí mobilních telefonů novinářů i traderů. Po pěti letech je na světě inovace. Nově je ještě větší důraz kladen na video a data v reálném čase. Uživatelé si mohou sami vytvářet skupiny ("watchlisty") cenných papírů a sledovat je zároveň. Dříve je mohli procházet pouze jednotlivě.

10+1 aplikací pro iPhone, které jsou lepší než od Applu

9. Mikroblogy v Číně prý sledují dva miliony cenzorů

Čínská vláda zaměstnává přes dva miliony lidí ke sledování aktivity na mikroblozích. Informoval o tom čínský list Beijing News. Podle jeho zdrojů jsou tito lidé vedení jako analytici mínění uživatelů internetu a placení jsou státem i podniky. Mikroblog Weibo, který je obdobou Twitteru, má přes 500 milionů zaregistrovaných uživatelů a denně jím projde 100 milionů názorů. Mnozí síť využívají ke kritice státu nebo k vyjádření nespokojenosti.

10. Temelínský blok bude připojen k síti až v pondělí

Druhý blok Jaderné elektrárny Temelín bude připojen k síti během pondělí, ačkoli k tomu mělo původně dojít v neděli. Po dokončení plánované opravy, při přípravě bloku před připojením, energetici zjistili netěsnost na pomocném systému parní turbíny v nejaderné části. Netěsnost byla zjištěna na pomocném systému parní turbíny, který odvádí vodu z páry před její expanzí na turbíně.

11. Němečtí zaměstnanci Amazonu hrozí předvánočními stávkami

Zaměstnanci německých logistických center největšího světového internetového prodejce Amazon pohrozili dalšími stávkami za zvýšení mezd. Jejich odboroví zástupci přitom nevyloučili, že k přerušení práce přistoupí v době před Vánocemi, která je pro maloobchodní prodej nejvýznamnější z celého roku. "Na místě Amazonu bych nespoléhal na to, že budu schopen vyřídit před Vánocemi všechny zásilky zákazníkům včas," citoval v neděli představitele odborového svazu Verdi Heinera Reimanna týdeník Der Spiegel.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

Bonus

Skokan k pohledání

Od čtvrtečního rána Jay Phoenix po následujících 21 hodin spíše létal a houpal se. Jeho kotníky během toho dostaly docela zabrat, i když skoro neběhal. Proč? Celkem 150krát se odhodlal ke skoku "na gumě". Bezpečně tak překonal dosavadní světové maximum v bungee jumpingu (105 seskoků za den) a zapsal se do Guinessovy knihy rekordů.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
2. 3. 2021 17:01
VE STŘEDU OD 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (se Stanislavem Viktorinem)
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Na americkém trhu probíhá spíše rotace, k hlubší korekci nevidím…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat