US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,63 %
NASDAQ+0,47 %
S&P 500+0,52 %
ČEZ+2,84 %
KB+0,40 %
Erste+0,06 %

POTVRZENO: Americká vláda přestala poprvé po 17 letech fungovat

Americká vláda se na rozpočtu nedohodla. Prvním říjnem se tedy ocitá v platební neschopnosti. Co to pro zemi znamená?

Zákonodárcům se nakonec "podařilo" nedosáhnout včas dohody ohledně rozpočtu, což znamená, že s platností od 1. října vláda nemůže vyplácet širokou škálu prostředků. Stalo se tak poprvé po 17 letech a týká se to například mezd 800 tisíc zaměstnanců, kteří tak ode dneška mají neplacené volno.

Trh na to příliš nereagoval, dolar už v předchozích dnech postupně oslaboval a dostal se na nejnižší úroveň od začátku února, aktuálně je na 1,355 EUR/USD. "Zatím se ještě nejedná o žádnou tragédii. Pokud znesvářené strany Kongresu dokáží najít společnou řeč, mohl by stop-stav trvat jen několik dní bez výraznějšího negativního dopadu na ekonomiku. V této chvíli ale nejsou na programu žádná další jednání," upozorňují analytici z České spořitelny.

Větší problém je, že se opět potvrdilo, jak hluboce jsou republikáni a demokraté zakopáni ve svých pozicích. A to v situaci, kdy musí Kongres navýšit dluhový strop 16,7 bilionu USD, kterého bude dosaženo v půlce října.

Jak se ve Spojených státech hraje ping pong se zákony

Zákon o vládních výdajích pro nový fiskální rok si američtí zákonodárci přehazovali jako horký brambor mezi Sněmovnou reprezentantů a Senátem už od konce září. Jablkem sváru mezi republikány ovládanou Sněmovnou reprezentantů a demokratickým Senátem se stala zdravotnická reforma prezidenta Baracka Obamy, známá pod přezdívkou Obamacare.

Sněmovna reprezentantů 20. září schválila zákon o financování do poloviny prosince, který však obsahoval dodatek o odložení platnosti Obamacare. Senátoři ho zamítli a o týden později poslali zpátky "čistý" zákon o financování bez dodatků, který by vládě zajistil financování do poloviny listopadu. Sněmovna odpověděla úderem v sobotu, když zákon poslaný Senátem prakticky ignorovala a přidala k němu dva dodatky, opět odkládající Obamacare o rok.

V pondělí Senát oba dodatky odstřihl a poslal Sněmovně zpátky opět čistý zákon. Sněmovna znovu k zákonu připíchla dva dodatky a poslala ho senátorům, kteří ho ani ne za hodinu poslali zpátky.

"Albert Einstein definoval šílenství slovy, že děláte stejnou věc stále znovu ve snaze dosáhnout odlišného výsledku," zažertoval šéf demokratické většiny v Senátu Harry Reid.

Republikáni na poslední chvíli navrhli vytvořit vyjednávací komisi, která by vypracovala kompromisní zákon a rychle ukončila hrozící krizi, ale demokraté to odmítli. Reid řekl, že nehodlá začínat vyjednávání "s pistolí přiloženou k hlavě" a že na vyřešení sporu je zapotřebí více času než jedna hodina. Ještě před uplynutím půlnoční uzávěrky tak vláda vydala prohlášení, kterým přerušila svoji činnost.

Prezident Barack Obama ještě dříve před televizními kamerami prohlásil, že ochromení vládních úřadů šlo zcela předejít, a obvinil republikány z vytváření krize, která bude mít "velice reálné ekonomické dopady na velice reálné lidi".

I přes kolaps vlády budou některé finance dále téct, například peníze na provoz úřadů spojených s veřejnou a národní bezpečností, výplaty pojištění nebo důchody. Jiné výdaje však budou zastaveny.

Milion lidí na dovolené

Téměř milion federálních pracovníků - od úředníků po správce muzeí a parků - bude muset od prvního října nastoupit na neplacenou dovolenou. Za tuto dovolenou jim Kongres už dříve zaplatil a pracovníci, kteří by se během ní snažili pracovat, by mohli být penalizováni. Pouze malý zlomek federálních zaměstnanců bude pracovat - kontroloři letového provozu, strážní, dozorci ve věznicích a podobně. Zaměstnanci Kongresu by také mohli pracovat dále, pokud si to zákonodárci vyžádají.

Dopady na finanční trhy

Kromě volatility, kterou vyvolá nejistota, se budou muset trhy potýkat také s pozastavením činnosti Komise pro cenné papíry. Společnosti, které zažádaly nebo se chystají zažádat o vstup na burzu (IPO), budou muset na schválení žádosti čekat déle. Komise pro cenné papíry oznámila už v pátek, že podat žádost bude možné, ale její zpracování se pozdrží. Stejně tak si budou muset počkat farmaceutické společnosti na schválení od Úřadu pro kontrolu léků a potravin (FDA), který rovněž nastoupí do nouzového režimu.

Smluvní partneři vlády

Pozastavení činnosti vlády, které by trvalo méně než dva týdny, by nijak výrazně vztahy vlády s jejími smluvními partnery neovlivnilo, delší platební neschopnost by však mohla především menší dodavatele silně zasáhnout.

Inspektoři a armáda pracují dále

Kontroloři kvality potravin zaměstnávaní ministerstvem zdravotnictví, jejichž práce je považována za podstatnou pro národní bezpečnost, si práci udrží. Stejně tak armáda. Pentagon oznámil, že vojáci pokračují ve službě beze změny, civilní zaměstnanci však budou muset nastoupit na dovolenou.

Soudní systém

Federální soudy zůstanou otevřené ještě deset pracovních dní. Poté bude potřeba, aby došlo k rozhodnutí, nebo budou rovněž muset být uzavřeny. Nejvyšší soud odmítl situaci komentovat, ale kdykoli se předtím vláda musela uzavřít, Nejvyšší soud fungoval v normálním režimu.

Finanční úřad

IRS má 15. října velkou uzávěrku pro poplatníky, kteří dostali delší čas na to, aby podali daňové přiznání za rok 2012. Úřad proto bude přijímat platby daní i během uzavření vlády, nebude však vykonávat jiné činnosti, například audity. Zhruba 90 % z 90 000 zaměstnanců úřad bude muset nastoupit na dovolenou.

Zdravotnictví

Začátkem října by měla začít platit klíčová reforma zdravotní péče prosazená prezidentem Obamou a lidé by si mohli začít kupovat pojištění. Peníze na financování zavedení této reformy, známé jako Obamacare, do praxe již byly přislíbeny, což zůstává trnem v oku republikánům, kteří ovládají Sněmovnu reprezentantů.

Kolaps americké vlády nemusí být špatná věc, tvrdí Goldman Sachs. Mohl by otevřít cestu k rozumné debatě o dluhovém stropu

Kolaps americké vlády nemusí být špatná věc, tvrdí Goldman Sachs. Mohl by otevřít cestu k rozumné debatě o dluhovém stropu

Proč se trhy nemusí bát omezení nákupu dluhopisů ze strany Fedu v říjnu?

Proč se trhy nemusí bát omezení nákupu dluhopisů ze strany Fedu v říjnu?

Zdroj: Reuters

Americká ekonomika
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná