Co musíte ráno vědět (8. března)

Jak se v úterý obchodovalo v Evropě a za Atlantikem, v jakém objemu v lednu intervenovala ČNB a kde žijí poslední jeskynní lidé? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v úterý znovu klesly, nedařilo se hlavně farmaceutickým podnikům

Americké akcie v úterý opět oslabily. Za jejich poklesem stály především farmaceutické společnosti, které dostalo pod tlak prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten na Twitteru napsal, že pracuje na novém systému, který by snížil ceny léků. Dow nakonec klesl o 0,14 % na 20 924,76 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,29 % na 2 368,39 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 0,26 % na 5 833,93 bodu. Index volatility VIX stoupl o 1,87 % na 11,45 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o jeden a půl bazického bodu na 2,514 %. S&P 500 ztrácí na historické maximum z minulého týdne 1,4 %, takže podle analytiků zatím není důvod spřádat apokalyptické scénáře.

Investorský magazín: Velké tržní sázky současnosti

Americké akcie vstoupily do (další) nebezpečné zóny

2. Evropské akciové trhy v úterý klesly, investoři se soustředí zejména na dění ve Spojených státech

Evropské akcie v úterý zlevnily. Investoři vyhodnocovali řadu evropských i amerických makrodat a vyhlíželi pravděpodobné zvýšení úrokových sazeb amerického Fedu na březnovém zasedání jeho měnového výboru (FOMC). Regionální index STOXX Europe 600 v úterý odevzdal 0,27 % na 372,27 bodu, britský FTSE 100 ztratil 0,15 % na 7 338,99 bodu a francouzský CAC 40 přišel o 0,35 % na 4 955 bodů. Německý index DAX šel proti trendu a zpevnil o 0,06 % na 11 966,14 bodu. V plusu se v úterý udržel automobilový sektor, jemuž k solidnímu výsledku dopomohly informace ze ženevského autosalonu, který se v úterý otevřel novinářům. Pozitivně působila také vyjádření velkých evropských automobilek, které uvedly, že převzetí německé společnosti Opel francouzským koncernem PSA Group nebude mít výraznější dopad na automobilový průmysl v Evropě.

Inflace roste. Není to náhodou trend?

60 let poté: Proč Evropa neslaví aneb Zamíří národní vlaky do Bruselu?

3. Pražská burza v úterý uzavřela v mínusu, nedařilo se Komerční bance

Pražská burza v úterý nenavázala na zisk z pondělní seance, index PX odepsal 0,4 % na 971,70 bodu. Dolů burzu táhly akcie Komerční banky a O2 Czech Republic, solidní zisk naopak zaznamenaly akcie pojišťovny VIG a sázkařské společnosti Fortuna. Objem obchodů byl s 486 miliony korun podprůměrný. Nejobchodovanější byly v úterý akcie Komerční banky, které přišly o 2,11 % na 929,50 Kč. Další finanční tituly uzavřely smíšeně. Erste Group Bank zpevnila o 0,28 % na 781 Kč, MONETA Money Bank odevzdala 0,17 % na 85,95 Kč a pojišťovna VIG si připsala 0,59 % na 626,10 Kč.

Akcie: Nejvýkonnější trhy letošního roku vás překvapí, solidně si vede i Praha

KONTEXT: Jak vypnout internet aneb Kdo je kdo v bitvě o digitální (nad)vládu 

4. Očekávané události

V noci na středu se Japonsko a Čína pochlubí obchodní bilancí za leden, respektive únor. Země vycházejícího slunce navíc přidá ještě údaje o vývoji HDP v posledním čtvrtletí loňského roku. Data o lednovém dovozu a vývozu ráno zveřejní také Francie, Německo se pochlubí lednovou průmyslovou výrobou, ve Švýcarsku vyjde únorový index spotřebitelských cen a v Česku vyjde zpráva o únorové nezaměstnanosti. Spojené státy odpoledne na trh pošlou pravidelné týdenní zprávy o počtu žádostí o hypotéku a o vývoji zásob ropy na americkém území od vládní energetické agentury EIA, statistiku únorové tvorby pracovních míst v soukromém sektoru od agentury ADP a údaje o lednových velkoobchodních zásobách. Kanada ještě vydá údaje o únorové zahájené výstavbě a lednových stavebních povoleních. Hospodářské výsledky za čtvrtý kvartál loňského roku představí německý výrobce sportovního oblečení a obuvi adidas. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 6. března
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 6. března a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. ČNB v lednu intervenovala za téměř 400 miliard korun, v únoru byl zřejmě objem intervencí zhruba poloviční

Česká národní banka v lednu pokračovala v intervencích proti posilující koruně, na devizovém trhu za nákup eur utratila přibližně 391 miliard korun. Jde o nejvyšší měsíční objem intervencí od jejich zahájení v listopadu 2013. Vyplývá to z údajů o devizových obchodech, které v úterý ČNB zveřejnila. Dosud měsíční rekord připadal hned na první měsíc intervencí, kdy centrální banka na devizovém trhu nakoupila eura za 202 miliard korun. Únorové intervence byly podle údajů o vývoji devizových rezerv ČNB rovněž významné, ale slabší než v prvním měsíci roku.

6. Brusel dál tlačí Volkswagen k odškodnění evropských zákazníků

Evropská komise dál tlačí německou automobilku Volkswagen k odškodnění evropských zákazníků za emisní skandál a do konce dubna v tomto směru po firmě žádá "konkrétní výsledky". Eurokomisařka pro spravedlnost, spotřebitele a rovnost pohlaví Věra Jourová a úřady na ochranu spotřebitelů jednotlivých členských zemí EU nicméně na úterním setkání nedospěly ke společnému právnímu stanovisku k emisní aféře Volkswagenu.

7. IEA: Bez oživení investic by svět mohl zažít krizi dodávek ropy

Bez oživení investic a brzkého nastartování nových projektů těžby ropy by svět po roce 2020 mohl zažít další krizi dodávek. Ve svém výročním pětiletém výhledu na to upozornila Mezinárodní agentura pro energii (IEA). V takovém případě by volné těžební kapacity ve světě klesly nejníže za 14 let a ceny by začaly znovu prudce růst.

8. OECD: Globální ekonomiku ohrožuje hospodářský nacionalismus

Hospodářský nacionalismus a protichůdné politiky centrálních bank stojí v cestě výraznějšímu oživení globální ekonomiky. Ve svém novém výhledu to v úterý uvedla Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Globální ekonomika by podle OECD letos měla zrychlit růst na 3,3 % z loňských 3 %. Na příští rok OECD odhaduje růst světové ekonomiky na 3,6 %. V obou případech je to stejně jako v listopadové prognóze.

9. Růst slovenské ekonomiky ve 4. čtvrtletí zrychlil na 0,8 %

Slovenská ekonomika v posledním čtvrtletí loňského roku zrychlila růst proti předchozím třem měsícům na 0,8 % z 0,7 % ve třetím kvartálu. V úterý o tom informoval slovenský statistický úřad, který tak potvrdil svůj odhad z února.

10. Schäuble je proti krácení financí z EU kvůli přijímání uprchlíků

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble (CDU) je proti tomu, aby se evropským zemím, které nechtějí přijímat uprchlíky, krátily dotace z Evropské unie. Je třeba chápat rozdíly, řekl v úterý na dotaz ČTK. O krácení dotací, které by se mohlo dotknout i České republiky, ale mluví další němečtí politici, včetně kandidáta sociální demokracie na kancléře Martina Schulze.

BONUS

V Číně žijí poslední jeskynní lidé

V zamlžených zelených horách na jihozápadě Číny, hodinu cesty od nejbližší silnice, obývají vesničané obrovskou jeskyni. Ta se stala domovem pro 18 rodin, které jsou odhodlány tam zůstat.

Čung-tung, vesnička ukrytá ve skalách, má sice už dlouho elektřinu, ale jejím jediným spojením s vnějším světem je stezka, která se klikatě vine krajinou v provincii Kuej-čou.

Chystá se však změna. Jedna společnost podnikající v turistice nedávno postavila za 15 milionů jüanů (asi 56,7 milionů Kč) lanovku spojující jeskynní vesničku s údolím. Její uvedení do provozu, které se připravuje na 1. května, má usnadnit vesničanům život. Podle vedení společnosti totiž budou moci lanovku používat zdarma.

V obrovské jeskyni, jejíž strop sahá do výše několika desítek metrů, stojí domky postavené ze všeho, co měli její obyvatelé po ruce. Kolem jsou hromady dříví na topení, pračky, visí tu sušící se prádlo a zelenina a to vše obklopuje jakési prašné náměstíčko, kde se příležitostně hraje basketbal. Většina obyvatel patří k etnické menšině Miao, která má v Číně asi deset milionů příslušníků.

Staří lidé jen s obtížemi vzpomínají, kdy se tam nastěhovali první obyvatelé. Většina obyvatel jeskyně soudí, že to bylo již před mnoha generacemi.

Jeden z místních vypráví, že se jeho rodina přistěhovala později, když byl ještě velmi malý. Bylo to krátce po roce 1949 a nástupu komunistů k moci. Když je armáda pronásledovala, uchýlili se do jeskyně, kde kdysi žili bandité.

V 90. letech minulého století si tu jako první otevřel ubytovnu pro turisty. Vydělává v přepočtu asi 675 000 Kč ročně. Z nové lanovky je nadšený: "Turisty sem doveze lanovka a vydělám si více," říká.

Šéf společnosti, která lanovku postavila, slibuje, že nový projekt vesnici oživí: "Domy se opraví, otevře se tu škola a jeskyně se vyčistí. Do pěti let vytvoříme prostředí příznivé turistice," slibuje.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat