Co musíte ráno vědět (8. května)

Jak si vedou akcie v polovině týdne, jak vidí českou ekonomiku ČNB a jak dokáže zapůsobit vhodně zvolený titulek? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie posílily díky uklidnění od Vladimira Putina i Janet Yellenové, ztrácel jen Nasdaq

Americké akcie ve středu většinou zdražily. Investoři získali naději, že by se situace na Ukrajině mohla uklidnit, když ruský prezident Vladimir Putin naznačil ochotu k rozhovorům o situaci. Projev šéfky Fedu Janet Yellenové zase nepřinesl nic, co by mělo investory znervóznit. Pokračoval však propad populárních rychle rostoucích akcií. Středa byla na americká makrodata chudá - zveřejněna byla statistika o produktivitě práce mimo zemědělský sektor, která kvůli chladnému počasí na začátku letošního roku vykázala pokles. Index Dow Jones posílil o 0,72 %, širší index S&P 500 vzrostl o 0,56 % a technologický Nasdaq ztratil 0,32 %.

Jak v květnu na akcie? A jak v celém životě? Třeba napoví posledních 20 let

2. Evropské akciové trhy se ve středu před blížícím se zasedáním ECB na směru neshodly

Obchodování na evropských akciových trzích ve středu dopadlo nejednoznačně. Investoři byli kvůli situaci na Ukrajině a blížícímu se zasedání Evropské centrální banky, které je naplánované na čtvrtek, opatrní a do velkých nákupů se nepouštěli. Britský FTSE oslabil o 0,03 %, německý DAX ale posílil o 0,57 % a francouzský CAC 40 vzrostl o 0,41 %. Nejvíce se dařilo potravinářskému odvětví, sektoru základních materiálů a titulům z odvětví ropy a plynu. Oslabily naopak cenné papíry stavebních firem, automobilek a akcie ze sektoru finančních služeb. Ruské akciové trhy výrazně stouply poté, co ruský prezident Vladimir Putin vyzval ukrajinské separatisty, aby odložili chystaná referenda o samostatnosti Doněcké a Luhanské oblasti. Dolarový index RTS po vyjádření šéfa Kremlu zamířil vzhůru a připsal skoro šest procent.

Střední a východní Evropa v třetině roku: Hrozba (geo)politického vykolejení a rozdílné pozice jednotlivých zemí

Anketa: Jak se má zachovat investor v případě války na hranicích EU

3. Pražská burza ve středu mírně oslabila, do červených čísel ji vedly akcie bankovních titulů

Index PX ve středu odepsal 0,27 % na 1 007,87 bodu. Burzu ve středu vedly dolů akcie bankovních titulů. Erste Group Bank odepsala 1,52 % a Komerční banka, která ve středu reportovala hospodářské výsledky, odevzdala 0,91 %. Čísla ve středu odhalila i Fortuna, jejíž akcie oslabily o 2,45 %, a mediální CME, jejíž cenné papíry na zprávu reagovaly posílením o 4,54 %. Nejvíce se ve středu obchodovalo s akciemi společnosti ČEZ, které zaujímaly více než polovinu obchodů a posílily o 1,02 %.

Komerční banka a ČEZ: České blue chips pohledem technické analýzy

4. Očekávané události

Pražská burza zůstane ve čtvrtek zavřená, burzy v Londýně, Paříži, Frankfurtu i Spojených státech však obchodují. Spojené státy jako každý čtvrtek zveřejní týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti, šéfka Fedu Janet Yellenová vystoupí před Senátory a projevy přednesou i Charles Plosser, James Bullard a Daniel Tarullo. Dozvíme se také tržby maloobchodních řetězců. Německo odhalí výsledky průmyslové výroby v březnu (odhad březen: +0,2 % meziměsíčně, únor: +0,4 % meziměsíčně) a k jednání o úrokových sazbách zasednou Evropská centrální banka i Bank of England. Čína vydá zprávu o obchodní bilanci za duben (odhad duben: +11 miliard USD, vývoz: -0,9 % meziročně, dovoz: +0,3 % meziročně, březen: +7,7 miliardy USD, -6,6 %, -11,3 %) a Austrálie zveřejní vývoj míry nezaměstnanosti v minulém měsíci.

Nejočekávanější událostí dne však je zasedání Evropské centrální banky, která bude rozhodovat o měnové politice. Čeká se přitom, že by mohla přijít s jistou formou podpory ekonomiky.

Evropské QE by bylo bomba. Které investice by její exploze vynesla do nebes?

Hospodářská čísla za minulý kvartál zveřejní například Symantec, News Corp, Telekom Austria, Metro, Deutsche Telekom nebo Enel. Kdo dále zveřejní výsledky svého hospodaření a jak jsou nastaveny odhady analytiků, naleznete ZDE. Vše podstatné, co se bude ve zbytku týdne dít, najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Podle Singera roste pravděpodobnost toho, že bankovní rada bude udržovat kurzový závazek delší dobu

ČNB ve středu zveřejnila novou prognózu. Výhled pro eurozónu se posouvá ve směru nižší inflace a ta může znamenat, že se ČNB bude držet svého kurzového závazku déle, než původně čekala, uvedl na středeční tiskové konferenci guvernér ČNB Miroslav Singer. Prognóza v ČR letos očekává zrychlení inflace ze současné hodnoty, ale nižší, než čekala v předchozí prognóze. Celková inflace by se na začátku příštího roku měla dostat mírně nad cíl a ve druhé polovině roku 2015 by se měla znovu vrátit na 2 % a tam se ustálit. Podle nové prognózy by měla inflace ve druhém čtvrtletí 2015 činit 2,3 % a ve třetím čtvrtletí 2,2 %. Předchozí odhad počítal ve druhém čtvrtletí s inflací 2,8 % a ve třetím čtvrtletí s inflací 2,5 %. Měnověpolitická inflace by měla letos i v příštím roce stagnovat na 2 %.

Hampl (ČNB): Intervence opustíme, když budeme mít jistotu, že dalším krokem bude zvýšení sazeb

6. Akcie Yahoo! by díky podílu v čínské společnosti Alibaba mohly výrazně posílit

Valuaci společnosti Yahoo! její 24% podíl v čínské firmě Alibaba, která se chystá vstoupit na burzu, již nějakou dobu pomáhá. Alibaba vykazuje silný růst tržeb i provozního zisku, ale co se dosud opomíjelo, byla její schopnost generovat hotovost. Podle zprávy, kterou Alibaba zveřejnila v úterý, je možné si odvodit, že v loňském roce měla hotovost ve výši 5,2 miliardy dolarů, což je více, než investoři čekali. Co to znamená pro Yahoo!? Po očištění drží firma v Alibabě podíl 22,6 %. Pokud by všechny tyto akcie byly prodány při valuaci firmy 156 miliard dolarů, měly by hodnotu 35,2 miliardy dolarů.

7. Moody's očekává zrychlení růstu ve střední a východní Evropě

Agentura čeká, že HDP zemí regionu letos vzroste o 2 %, v roce příštím se zvýší o 3 % a v roce 2016 bude expandovat rychlostí 4 %. Podle Moody's podpoří ekonomiku regionu uvolněnější fiskální i měnová politika a oživení v eurozóně. Nejohroženějšími zeměmi z regionu jsou podle agentury Maďarsko, Slovinsko a Slovensko. Moody's také čeká zvýšenou zahraniční poptávku po českých státních dluhopisech díky očekávanému posílení koruny.

8. Ukrajina obdržela první část pomoci od MMF

Ukrajina získala první část dohodnuté úvěrové pomoci od Mezinárodního měnového fondu. Ukrajinská centrální banka ve středu oznámila, že země obdržela zhruba 3,2 miliardy dolarů. Více než miliarda dolarů směřovala do devizových rezerv banky a zbytek do státního rozpočtu, napsala agentura Reuters.

9. Expanze v sektoru maloobchodu v evropských zemích podle agentury Markit v dubnu zrychlila

Expanze sektoru maloobchodu v eurozóně v dubnu zrychlila - index nákupních manažerů vyskočil na 51,2 bodu z 49,2 bodu v březnu. V Německu se index zvýšil na 53,1 bodu z 50,2 bodu v březnu, ve Francii si maloobchod polepšil na 50,3 bodu z 50 bodů. Pouze Itálie se stále nachází pod padesátibodovou hranicí, byť kontrakce sektoru v dubnu zpomalila - index se zvýšil na 49,5 bodu z 46,5 bodu v březnu.

10. Maloobchodní tržby v České republice v březnu vzrostly méně, než se čekalo. Růst průmyslu naopak zrychlil díky autům

Maloobchodní tržby v ČR v březnu vzrostly meziročně jen o 5,2 %, čekal se přitom nárůst o 7,3 %. Průmyslová produkce meziročně reálně vzrostla o 8,7 %. Tržby v maloobchodě včetně motoristického segmentu po očištění o sezónní vlivy klesly v březnu reálně meziměsíčně o 0,4 % a meziročně očištěné o vliv počtu pracovních dní vzrostly o 5,2 %, stejně jako bez očištění. Meziroční růst tržeb byl ovlivněn zejména prodejem v motoristickém segmentu a nepotravinářského zboží. Stavební produkce v březnu 2014 vzrostla meziročně reálně o 12,8 %.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Není nic lepšího než vhodně zvolený titulek*

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
15. 5. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Jaroslav Brychta, XTB)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
14. 5. 2021 10:01
Michal Šnobr: Vyloučení Rosatomu z přípravy na dukovanský tendr může být příležitostí pro ČEZ i…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
12. 5. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Peníze ztrácejí na hodnotě a vklady v bankách dávno nejsou řešení.…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
11. 5. 2021 17:11
Best & Novotný: Co (ne)nového v kauze Vrbětice aneb Nejen výbuch v Česku hýbe světovou geopolitikou
Česká republika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat