Anketa: Jak se má zachovat investor v případě války na hranicích EU

Česká koruna by nemusela v černém scénáři válečného konfliktu poskytnout dostatečné bezpečí. Co si myslí o vývoji na měnovém trhu ve světle geopolitických zvratů čeští ekonomové?
1. V kterých měnách bude výhodné držet aktiva v případě rozšíření válečného konfliktu z Ukrajiny do dalších zemí?
2. Jak se letos bude dařit americkému dolaru?
Pavel Sobíšek (hlavní ekonom UniCredit Bank)
Válka na hranicích EU, jakkoli je takový scénář málo pravděpodobný, by znamenala relativní zhodnocení dolaru proti euru. Vývoj EUR/CZK by zřejmě závisel na míře eskalace konfliktu. Mírné zvýšení napětí by mělo nechat korunu v klidu - česká ekonomika je sice oproti průměru EU poněkud zranitelnější, rozdíl ale není zásadní. Teprve výrazný ekonomický problém by začal tlačit korunu k oslabení, přičemž lakmusovým papírkem pro EUR/CZK by bylo chování EUR/PLN, protože polská ekonomika je s tou ruskou obchodně provázanější.
Pokud jde o strukturu aktiv, eskalace konfliktu by omezovala zájem o riziková aktiva jako akcie a směřovala by poptávku do bezpečných přístavů, především vládních dluhopisů zemí EU. Těžko ale říci, co konkrétně by bylo spouštěčem takové reakce.
S výjimkou scénáře eskalace konfliktu s Ruskem může dolar proti euru lehce ztrácet kvůli postupnému odlivu aktiv amerických fondů do Evropy. Rizikem tohoto scénáře je samozřejmě případné kvantitativní uvolňování ECB. Obrat směrem k silnějšímu dolaru může přinést dřívější utahování měnové politiky v USA oproti eurozóně.
Petr Gapko (hlavní ekonom GE Money Bank)
V případě války jsou ekonomické vztahy v podstatě zpřetrhány. V tom případě platí jedno pravidlo - držet aktiva daleko od místa konfliktu. Věřím, že tato varianta nenastane.
Pokud se podíváme na současnou situaci, zjistíme, že v podstatě všechny hlavní světové měny fungují v extrémně uvolněných měnových podmínkách. Při investici bych se tedy zaměřil hlavně na to, kdy jednotlivé země ustoupí od kvantitativního uvolňování či jiných podpůrných prostředků. Můj osobní názor je, že americký dolar bude letos posilovat, a to hlavně kvůli tomu, že USA už nyní ukončují kvantitativní uvolňování a uvažují o zvyšování sazeb, zatímco Evropa spíše hledá další prostředky na podporu inflace, což signalizuje další uvolnění měnové politiky.
Jan Čermák (analytik, ČSOB)
V případě opravdu výrazného vyhrocení situace by zřejmě bylo výhodné držet dolar, případně švýcarský frank. Ani koruně by se v případě eskalace konfliktu na Ukrajině nevyhnulo jisté oslabení, byť zřejmě relativně mírné.
Silné doporučení pro forex v tuto chvíli nemáme, ale v ročním výhledu věříme americkému dolaru. Ten by podle našeho názoru měl od druhé poloviny roku 2014 zpevňovat s tím, jak se měnová expanze Fedu bude chýlit ke konci. Ve hře naopak může být uvolnění měnové politiky ze strany ECB.